Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

W dziale "Wsparcie dla Ukrainy" publikujemy ważne informacje nt. działań z zakresu pomocy naszym wschodnim Sąsiadom, prowadzonych na terenie gminy Krzymów. Prosimy Mieszkańców oraz przedstawicieli szkół, organizacji i instytucji z terenu gminy Krzymów o przesyłanie informacji na adres: gok.brzezno@o2.pl celem ich publikacji na niniejszej podstronie oraz w gminnych mediach społecznościowych.


Kultura


Krzymów: Szloch i westchnienie na organach

21.09.2023 11:19


Dariusz Przybylski gra na organach w Krzymowie

Muzeum Okręgowe w Koninie realizuje projekt zatytułowany „Szloch i westchnienie. Dawne Pieśni żałobne” oparty na tak zwanym „Śpiewniku krzymowskim”. To zbiór ponad stu pieśni, głównie żałobnych, znalezionych w Drążeniu i będący w zbiorach konińskiego muzeum.

Projekt zakłada udźwiękowienie siedmiu wybranych pieśni żałobnych, w tym jednej o świętej Barbarze, patronce dobrej śmierci. Prace przeszły już do etapu muzycznego. Dwudziestego września w kościele parafialnym w Krzymowie zostały zrealizowane pierwsze nagrania. To improwizacje organowe wybranych pieśni w wykonaniu Dariusza Przybylskiego, profesora Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

- Są to proste pieśni i my realizujemy program złożony z pieśni żałobnych, tak że większość z nich jest utrzymana w tonacji molowej i cechują się prostotą, a jednocześnie bardzo dużą emocjonalnością. Wiadomo, że im prostsza muzyka, tym trudniejsza do interpretacji, ale myślę, że ta muzyka daje bardzo dużo swobody wykonawcy, szczególnie dla mnie, jako organisty będzie to duże przeżycie emocjonalne móc zaprezentować te pieśni, pochodzące z tego regionu na organach w kościele w Krzymowie. (…) Z wielką przyjemnością zaznajomiłem się z tymi pieśniami, które mają w sobie bardzo duży potencjał możliwości wykorzystania ich w improwizacji organowej – mówi Dariusz Przybylski.

Cała część wokalno-instrumentalna będzie polegała na naprzemiennym wykonaniu wybranych pieśni w wersji a capella i instrumentalnej, organowej. Część wokalną wykona zespół ludowy Krzymowiacy.

Realizacja zadania zakończy się w listopadzie, a jej zwieńczeniem będzie koncert w krzymowskim kościele.

Partnerami projektu są Urząd Gminy oraz Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krzymowie i Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu Rządowego „Muzyczny ślad”, którego operatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Realizacja projektu jest współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Krzymów: Szloch i westchnienie na organach

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ