Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

W dziale "Wsparcie dla Ukrainy" publikujemy ważne informacje nt. działań z zakresu pomocy naszym wschodnim Sąsiadom, prowadzonych na terenie gminy Krzymów. Prosimy Mieszkańców oraz przedstawicieli szkół, organizacji i instytucji z terenu gminy Krzymów o przesyłanie informacji na adres: gok.brzezno@o2.pl celem ich publikacji na niniejszej podstronie oraz w gminnych mediach społecznościowych.


Kultura


Paprotnia: ″Nad Niemnem″ w Paprotni

09.09.2023 13:11


Lektorzy tegorocznego Narodowego Czytania w Paprotni

W Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Paprotni już po raz szósty odbyła się gminna edycja Narodowego Czytania. Wydarzenie, podobnie jak w całej Polsce i czasami poza jej granicami, miało miejsce dziewiątego września. A czytaliśmy fragmenty powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

W wydarzeniu w Paprotni wzięli udział uczniowie ( w tym jeden absolwent), nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców i społeczności lokalnej oraz wójt Danuta Mazur i Wiceprzewodniczący Rady Gminy Krzymów, Mirosław Kruszyński.

Zanim zaproszeni goście zaczęli czytać fragmenty powieści, list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, przeczytał Mirosław Kruszyński.

- (…) Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności – napisał Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie to akcja społeczna zapoczątkowana w 2012 roku przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, która ma na celu popularyzację polskiej literatury i kultury. Od 2015 roku inicjatorem akcji jest prezydent Andrzej Duda, który co roku wybiera jedno dzieło z kanonu literatury narodowej i zachęca do jego wspólnego czytania. W tym roku wybór padł na „Nad Niemnem”.

Przed rozpoczęciem czytania, biografię Elizy Orzeszkowej oraz charakterystykę jej powieści przedstawiła Agata Kordylewska, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzymowie.

Następnie wszyscy uczestnicy zanurzyli się we fragmentach powieści. Jedni słuchając, inni czytając. Prezentowane były fragmentu drugiego rozdziału z drugiego tomu wydawnictwa.

W Paprotni w roli narratora wystąpił Filip Fukowski, rolę Emilii przyjęła Danuta Mazur, Benedykta, Dariusz Urbański, Darzeckiego, Mariusz Gryczke, Justyny, Magdalena Kujawa, Teresy, Iwona Nowak, Marty, Kamila Lebiedzińska, Witolda, Wiktor Zając, córek Darzeckiego, Maria Banak i Julia Sękowska i Leonii, Zofia Luźna.

Wszyscy bardzo dobrze poradzili sobie z odegraniem ról. Szczególne słowa uznania należy jednak skierować w stronę Filipa Fukowskiego, który jako narrator z powodzeniem udźwignął rozbudowane opisy Orzeszkowej. Nagrodą dla wszystkich były rzęsiste brawa publiczności, która nagrodziła nie tylko aktorów, ale też wszystkich, którzy byli zaangażowani w przygotowanie tego wydarzenia: uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi szkoły i rodziców.

Elżbieta Śmigielska, dyrektor szkoły wraz z Agatą Kordylewską wręczyły lektorom egzemplarze czytanej powieści Elizy Orzeszkowej, ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Krzymowie.

Agata Kordylewska uważa, że powieść Orzeszkowej ma nadal dużą wartość, również patriotyczną i historyczną.

- Ta książka przeniosła nas w czasy Powstania Styczniowego, gdzie w tej książce omówione jest retrospektywnie to wydarzenie w historii. Obchodzimy sto sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego i dzięki temu mogliśmy przybliżyć sobie wydarzenia z tamtych czasów. Podobnie tutaj, tak jak w Pozytywizmie, cechą charakterystyczną jest praca organiczna, praca u podstaw. Myślę, że przybliżyła nam autorka te wartości – mówi Agata Kordylewska.

Danuta Mazur, zabierając głos, najpierw mówiła o wyjątkowości szkoły z Paprotni, odwołując się do stypendiów za ubiegły rok szkolny, gdzie jej uczniowie uzyskali najwięcej honorariów za wyniki naukowe. Później odniosła się do gminnego czytania.

- Myślę sobie, co te dzieciątka w tym pierwszym rzędzie, drugim rzędzie mogą zapamiętać z dzisiejszej akcji. Pierwsze, co przyszło mi do głowy to fakt, że siedzący przed nimi, przecież w codziennym życiu zajmujący różne stanowiska, mogą się pochylić nad tą samą książką i też czytają. Bo my jesteśmy odpowiedzialni za wychowanie młodzieży i dzieci, więc cudownie, że mają te dobre wzorce. Oczywiście, jak pani dyrektor powiedziała, żebyśmy mogli tu usiąść, to szereg ludzi: nauczycieli z waszej szkoły na czele z panią dyrektor musiało to wszystko zorganizować. Ale te osoby musiały chcieć i to też jest wielki sukces, że dziś zamiast dłużej poleżeć są z wami. Dlatego, że was bardzo, bardzo szanujemy – mówiła Danuta Mazur.

Spotkanie gminne Narodowego Czytania w Paprotni było nie tylko wydarzeniem kulturalnym, ale także edukacyjnym i integracyjnym. Już po raz szósty pokazało, że czytanie może być źródłem wiedzy i inspiracji, współdziałania, a także, że warto pielęgnować tradycję i dziedzictwo narodowe.

Szkoła podstawowa w Paprotni będzie kontynuować organizację takich spotkań i zaprasza wszystkich do udziału w kolejnej edycji Narodowego Czytania w 2024 roku.

Paprotnia: Nad Niemnem w Paprotni

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ