W dziale "Wsparcie dla Ukrainy" publikujemy ważne informacje nt. działań z zakresu pomocy naszym wschodnim Sąsiadom, prowadzonych na terenie gminy Krzymów. Prosimy Mieszkańców oraz przedstawicieli szkół, organizacji i instytucji z terenu gminy Krzymów o przesyłanie informacji na adres: gok.brzezno@o2.pl celem ich publikacji na niniejszej podstronie oraz w gminnych mediach społecznościowych.
Brzeźno: Do serca przytul psa
01.09.2023 10:00
W sierpniu w Przytulisku dla Zwierząt w Brzeźnie można powiedzieć, że bilans wyszedł na zero. Do placówki trafiły dwa bezpańskie psy, a z drugiej strony dwa zostały wyadoptowane i znalazły nowe domy.
Poradnik: Co zrobić, jeśli pies nas nie słucha?
Jeśli pies nie słucha, jest to nie tylko męczące, ale czasami również niebezpieczne. Ponieważ zatrzymanie kierowanego instynktem psa, który ignoruje polecenia swojego opiekuna, jest przedsięwzięciem prawie beznadziejnym. Ale dlaczego niektóre psy odmawiają posłuszeństwa? Jak uniknąć błędów w wychowaniu i w jaki sposób skłonić psa do posłuszeństwa?
Psy tęsknią za jasnymi zasadami
Nie ma to nic wspólnego z wyraźną potrzebą wolności, jeśli pies nas nie słucha. Oczywiście psy również cieszą się swobodą, gdy szaleją po łące bez smyczy, kiedy mogą bawić się z innymi czworonogami lub swobodnie poruszać się. Ale psy to zwierzęta stadne, które tęsknią za zasadami i pewnym porządkiem w codziennym życiu. Chcą kierować się przywódcą stada oraz zaufać mu.
Nieposłuszeństwo prowadzi do stresu
- Jeśli nasz czworonóg szczeka, warczy i szczerzy zęby na spacerze, gdy tylko inny pies przebiegnie mu drogę, zwykle nie robi tego dlatego, że zastraszenie konkurenta sprawia mu przyjemność. Raczej czuje się w obowiązku cię chronić. To dlatego, że myśli, że nie poradzisz sobie bez niego. Naraża to nie tylko ciebie, ale również twojego psa na ogromny stres. Psy potrzebują suwerennego przywódcy, który z miłością, ale konsekwentnie wskazuje im drogę i na którego osądzie zawsze mogą polegać. Nawet rasy psów uważanych za trudne do wyszkolenia, chętnie posłuchają kompetentnego opiekuna, gdy zdadzą sobie sprawę, że jest to dla nich łatwiejsza droga – mówi Tomasz Opszalski, współwłaściciel Przytuliska i Hotelu dla Zwierząt w Brzeźnie.
Zawsze gotowy na nagrodę
Psy są oportunistami. Częściej wykazują zachowania, które im się opłacają, na przykład dlatego, że oznaczają mniej stresu, a nawet gwarantują nagrodę. Więc jeśli pies ignoruje wszystkie komendy „siad”, „zostań” oraz „do nogi”, to nie dlatego, że jest po prostu uparty. Jakkolwiek brutalnie to zabrzmi, przyczyną nieposłuszeństwa u psów jest wyłącznie opiekun i brak lub nieprawidłowe wychowanie.
Pies nie słucha: To najważniejszy powód
Aby uniknąć błędów wychowawczych, ważne jest oczywiście, aby zdać sobie sprawę, na czym polegały one w przeszłości. Jednym z najczęstszych powodów, dla których psy nie wykonują komend swojego opiekuna, jest po prostu komunikacja. To, że pies nie rozumie komend, wynika z tego, że nie postrzega ich jako wezwanie.
Co zrobić, gdy pies nie przychodzi, kiedy go wołamy?
- Podczas komunikowania się z psami należy za wszelką cenę unikać niejasnych, niewyraźnych lub sprzecznych poleceń. Obejmuje to również sytuację, gdy język ciała nie pasuje do tonu głosu.
Psy są ekspertami w odczytywaniu mimiki twarzy, języka ciała i potrafią szybko rozpoznać nastrój swojego opiekuna. Bez względu na to, jak przyjaźnie zawołasz „do nogi”. Jeśli Twój czworonóg zauważy, że jesteś zły, na przykład dlatego, że niecierpliwie tupiesz nogą lub wymachujesz smyczą, prawdopodobnie będzie ostrożnie podchodził do ciebie. W końcu kto z własnej woli chciałby wplątać się w awanturę? Jeśli pies nie słucha, pomocna może okazać się wizyta w szkole dla psów – mówi Tomasz Opszalski
Tam należy wypróbować, która metoda szkolenia najlepiej pasuje do nas i naszego psa. Trener da o wiele więcej wskazówek i sztuczek, aby poprawić posłuszeństwo psa.
- Nigdy nie jest za późno, aby nauczyć psa słuchania. Sukces zależy od ciebie. Od twojej cierpliwości, konsekwencji i wreszcie od czasu, który możesz poświęcić swojemu psu na wspólny trening – mówi Tomasz Opszalski, który również szkoli psy i sugeruje, aby treningi posłuszeństwa zaczynać, gdy nasz pies ma sześć-siedem miesięcy. Wtedy szybko chłonie wiedzę. Jednak generalnie, przy założeniu, że treningi odbywają się dwa razy w tygodniu, po dwóch miesiącach pies powinien nauczyć się podstawowych zasad posłuszeństwa.
W prowadzonym przez Tomasza i Małgorzatę Opszalskich przytulisku na adopcję cały czas czekają pieski. Każdy, kto zdecyduje się wziąć psa do domu, otrzyma zdrowe i przygotowane pod względem psychicznym do życia w rodzinie zwierzę.
Ponadto psy są wysterylizowane i zachipowane. Tomasz Opszalski zapewnia, że z zainteresowanymi adopcją osobami spotka się o każdej odpowiadającej tym osobom porze. Ma on również szeroką wiedzę i długoletnie doświadczenie w szkoleniu i wychowywaniu psów, z czego warto skorzystać.
O szczegóły zawsze można zapytać w Przytulisku dla Zwierząt, które razem z hotelem mieści się w Brzeźnie przy ulicy Siennej 13 B. Zainteresowani adopcją lub usługami hotelowymi proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Dzwonić należy pod numery 506-510-511 lub 691- 198-330.
Informacje można też znaleźć na Facebooku. Wystarczy wpisać: Przytulisko w Brzeźnie lub Tomasz Małgorzata.
Zdjęcia psów przeznaczonych do adopcji są opublikowane na stronie www.krzymow.pl w zakładce „Dla mieszkańców”, w rozdziale „Zwierzęta do adopcji”. Ponadto w Urzędzie Gminy w Krzymowie, w pokoju numer cztery można uzyskać informacje na temat piesków przeznaczonych do adopcji.
Brzeźno: Do serca przytul psa
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio