W dziale "Wsparcie dla Ukrainy" publikujemy ważne informacje nt. działań z zakresu pomocy naszym wschodnim Sąsiadom, prowadzonych na terenie gminy Krzymów. Prosimy Mieszkańców oraz przedstawicieli szkół, organizacji i instytucji z terenu gminy Krzymów o przesyłanie informacji na adres: gok.brzezno@o2.pl celem ich publikacji na niniejszej podstronie oraz w gminnych mediach społecznościowych.
Brzeźno: Uzależniają się już przedszkolaki
24.08.2023 12:06
Profilaktyka uzależnień behawioralnych i chemicznych to główne tematy warsztatów zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie i Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Krzymowie.
Warsztaty odbywają się w GOK-u, a prowadzi je Anna Pietrzykowska, psycholożka, terapeutka dzieci i młodzieży.
- W tej chwili widać zwiększenie uzależnień od urządzeń elektronicznych, a trochę mniejszy odsetek jest tych uzależnień chemicznych. (…) Szacuje się, że co trzeci uczeń potencjalnie jest w grupie zagrożenia uzależnieniem. Przerażające jest to, że dzieci dostają od najmłodszych lat urządzenia elektroniczne i na ten temat ciągle trwają badania, jakie to jest ryzyko, jakie mogą być konsekwencje. Ale przedszkolna grupa wiekowa jest już grupą, w której pojawiają się uzależnienia – mówi Anna Pietrzykowska.
Czy uzależnić może się każdy, czy trzeba mieć jakieś cechy osobowościowe, aby tak się stało?
- Na pewno, jeśli chodzi o uzależnienia chemiczne, to chociażby to, czy uzależnienia występowały we wcześniejszych pokoleniach, czyli u rodziców, dziadków jest predyspozycją do uzależnień. Ale też to, jak wcześnie pierwszy raz zażyliśmy alkohol czy nikotynę, to też zwiększa ryzyko uzależnienia w dorosłym życiu – mówi Anna Pietrzykowska.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka, rozmowy na temat uzależnień, organizowanie warsztatów. Ważne jest też uświadamianie rodziców.
- Bo jeśli chodzi o to, co się teraz rozwinęło, czyli uzależnienia behawioralne, to myślę, że jest w tej przestrzeni zaniedbanie, taka luka, gdzie rodzice, dostając nowe narzędzia, wszyscy je dostaliśmy, dzięki czemu mamy możliwości, że korzystamy z telefonu czy internetu. Ale nie bardzo zostaliśmy zaopiekowani pod kątem, jakie z tym może się wiązać ryzyko – tłumaczy Anna Pietrzykowska.
Warsztaty mają formę rozmów, prezentacji oraz odgrywania scenek. Potrwają dwa dni. Dzisiaj dotyczyły uzależnień, a jutro tematem będzie radzenie sobie z negatywnymi emocjami.
Celem profilaktyki jest rozpoznanie problemu, żeby w przyszłości nie stał się częścią naszego życia.
Po głównych częściach warsztatów prowadzone są dodatkowo zajęcia kulinarne dotyczące przygotowania deserów bez cukru.
Brzeźno: Uzależniają się już przedszkolaki
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio