W dziale "Wsparcie dla Ukrainy" publikujemy ważne informacje nt. działań z zakresu pomocy naszym wschodnim Sąsiadom, prowadzonych na terenie gminy Krzymów. Prosimy Mieszkańców oraz przedstawicieli szkół, organizacji i instytucji z terenu gminy Krzymów o przesyłanie informacji na adres: gok.brzezno@o2.pl celem ich publikacji na niniejszej podstronie oraz w gminnych mediach społecznościowych.
Brzeźno: Do serca przytul psa
01.06.2023 10:00
W maju do Przytuliska dla Zwierząt w Brzeźnie trafiły dwa błąkające się psy. Na szczęście zostały odnalezione przez właścicieli. Ponadto wyadoptowane zostały dwa inne pieski.
Mamy wiosnę w rozkwicie. Jest to czas, kiedy chętnie wybieramy się z psami do lasu. Jednak to właśnie między innymi tam czają się przenoszące babeszjozę kleszcze. O tej chorobie mówi Tomasz Opszalski, współwłaściciel Przytuliska dla Zwierząt w Brzeźnie.
Czym jest babeszjoza?
- Babeszjoza jest poważną chorobą zakaźną psów wywoływaną przez jednokomórkowego pasożyta przenoszonego przez kleszcze, a jej objawy podobne są do objawów malarii.
Czy babeszjoza jest niebezpieczna dla psów?
- W przebiegu choroby stan zdrowia dotkniętych nią zwierząt szybko się pogarsza. Towarzyszy jej wysoka gorączka oraz ciężka niedokrwistość (anemia), ponieważ pasożyty niszczą czerwone krwinki. Chociaż dostępne są różne metody leczenia, nie zawsze są one w pełni skuteczne. Dlatego niestety zdarza się, że zarażone babeszjozą psy umierają.
Czy babeszjoza jest niebezpieczna dla człowieka?
- Wywołujący babeszjozę u psów pierwotniak Babesia canis nie stanowi co prawda zagrożenia dla ludzi, ale inne pasożyty z rodzaju Babesia, które są również przenoszone przez kleszcze, już tak.
Gdzie występuje babeszjoza?
- Pasożyt odpowiedzialny za babeszjozę występuje niemal na całym świecie. Podczas gdy wiele lat temu znaleźć go można było na cieplejszych obszarach, takich jak Afryka czy kraje śródziemnomorskie, obecnie obszar, na którym występuje rozszerzył się na Europę Środkową i Bałkany.
Czy babeszjoza występuje w Polsce?
- Również w naszym kraju liczba przypadków babeszjozy rośnie, a największą liczbę psich pacjentów odnotowuje się w centralnej i wschodniej Polsce. Kleszcz łąkowy jest jednym z gatunków kleszczy przenoszących babeszjozę.
Jak rozpoznać babeszjozę?
- To, jakie objawy wystąpią u danego psa zależy od rodzaju patogenu, przez który został zaatakowany, dlatego babeszjoza może mieć przebieg ostry lub przewlekły (chroniczny), przy czym forma ostra występuje zdecydowanie częściej. Z reguły pierwsze objawy pojawiają się w ciągu trzech tygodni, ale mogą również wystąpić już w ciągu pierwszych dni po ukąszeniu kleszcza. Do najczęstszych objawów babeszjozy zaliczamy: gorączkę (ponad 40°C), omdlenia i duszności, utratę apetytu wagi, zatrzymanie wody w organizmie (obrzęki), żółte zabarwienie błon śluzowych (żółtaczka), krwiomocz lub krwawienia wewnętrzne. Jeśli choroba obejmie również centralny układ nerwowy, oprócz wyżej wymienionych objawów pojawiają się zaburzenia równowagi, a nawet paraliż. Pies może mieć napady padaczkowe lub rozwinąć niewydolność nerek, co często prowadzi do śmierci.
Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?
- Jeśli pies wykazuje którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, należy jak najszybciej udać się z nim do lekarza weterynarii. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większe będą szanse, by pomóc zwierzęciu.
Jak można uchronić psa przez babeszjozą?
- Aby zapobiec zarażeniu się psa babeszjozą, należy zapewnić mu ochronę przed kleszczami przez cały rok. Przez wiele lat uważano, że kleszcze pojawiają się tylko w ciepłych miesiącach. Niestety obecnie coraz więcej przypadków babeszjozy stwierdza się także w chłodnych miesiącach zimowych. Niektóre gatunki kleszczy mogą bowiem przetrwać nawet w temperaturach rzędu czterech stopni Celsjusza.
Jak uniknąć ukąszeń kleszczy?
- Aby uchronić psa przed kleszczami należy przez cały rok stosować środki przeciw kleszczom . Ponadto po każdym spacerze należy psa dokładnie obejrzeć pod kątem obecności pajęczaków. Kleszcze przenoszą również inne patogeny, takie jak te odpowiedzialne za anaplazmozę, dlatego tym bardziej warto chronić przed nimi zwierzęta.
Czy istnieje szczepionka przeciwko babeszjozie?
- Co prawda szczepionka przeciwko babeszjozie nie jest obowiązkowa, ale istnieje możliwość podania jej psu. Dostępne na rynku preparaty wprawdzie nie zapobiegają samemu zakażeniu i są skuteczne tylko w przypadku niektórych gatunków patogenów, ale zmniejszają ryzyko wystąpienia ciężkiej postaci choroby. Jeśli planują państwo wybrać się na urlop z psem na południe lub w inne obszary ryzyka, szczepienie może być więc dobrym pomysłem.
W prowadzonym przez Tomasza i Małgorzatę Opszalskich przytulisku na adopcję cały czas czekają pieski. Każdy, kto zdecyduje się wziąć psa do domu, otrzyma zdrowe i przygotowane pod względem psychicznym do życia w rodzinie zwierzę.
Ponadto psy są wysterylizowane i zachipowane. Tomasz Opszalski zapewnia, że z zainteresowanymi adopcją osobami spotka się o każdej odpowiadającej tym osobom porze. Ma on również szeroką wiedzę i długoletnie doświadczenie w szkoleniu i wychowywaniu psów, z czego warto skorzystać.
O szczegóły zawsze można zapytać w Przytulisku dla Zwierząt, które razem z hotelem mieści się w Brzeźnie przy ulicy Siennej 13 B. Zainteresowani adopcją lub usługami hotelowymi proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Dzwonić należy pod numery 506-510-511 lub 691- 198-330.
Informacje można też znaleźć na Facebooku. Wystarczy wpisać: Przytulisko w Brzeźnie lub Tomasz Małgorzata.
Zdjęcia psów przeznaczonych do adopcji są opublikowane na stronie www.krzymow.pl w zakładce „Dla mieszkańców”, w rozdziale „Zwierzęta do adopcji”. Ponadto w Urzędzie Gminy w Krzymowie, w pokoju numer cztery można uzyskać informacje na temat piesków przeznaczonych do adopcji.
Brzeźno: Do serca przytul psa
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio