Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

W dziale "Wsparcie dla Ukrainy" publikujemy ważne informacje nt. działań z zakresu pomocy naszym wschodnim Sąsiadom, prowadzonych na terenie gminy Krzymów. Prosimy Mieszkańców oraz przedstawicieli szkół, organizacji i instytucji z terenu gminy Krzymów o przesyłanie informacji na adres: gok.brzezno@o2.pl celem ich publikacji na niniejszej podstronie oraz w gminnych mediach społecznościowych.


Informacje


Brzeźno: Jesteśmy częścią historii

04.05.2023 12:10


Zespół Ad Libitum w kościele w Brzeźnie

Tradycyjnie, gminne obchody trzeciomajowych świąt zostały zorganizowane w kościele parafialnym w Brzeźnie. Tego dnia wypada w polskim Kościele katolickim święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, obchodzimy też kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku dwieście trzydziestą drugą.

Obchody rozpoczęła Msza święta.

- Dzisiejsza uroczystość łączy dwa tematy. Obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która jest obraną przez króla Jana Kazimierza w 1656 roku. Wtedy to, po potopie szwedzkim, król Jan Kazimierz ją obrał jako królową naszej ojczyzny. A druga uroczystość, która nas łączy w ten dzień, Konstytucja 3 Maja sprzed dwustu trzydziestu dwóch lat. Pierwsza w Europie, tak demokratyczna, tak szczególna. Szkoda, że nie weszła w życie, ale częściowo jej niektóre elementy są wprowadzane. Ale łączy to wszystko jedno: miłość do naszej ojczyzny – mówił ksiądz kanonik Andrzej Walczak, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Brzeźnie.

Po Mszy, z krótkim lecz pięknym w wykonaniu koncertem wystąpił Koniński Kameralny Zespół Smyczkowy Ad Libitum, prezentując kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta i Antonína Leopolda Dvořáka.

Obchody trzeciomajowe w gminie zakończył przemarsz uczestników z kościoła do groty w parku, gdzie delegacje władz gminy, szkół i Kół Gospodyń Wiejskich złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze, została też odmówiona Litania Loretańska i odegrane „Mazurek Dąbrowskiego” oraz „Boże coś Polskę”. Krótkie przemówienie wygłosiła wójt Danuta Mazur, która też nawiązała do dwóch świąt.

- My możemy czuć się szczęśliwcami. Dlaczego? Ponieważ mamy oprócz tego, że wspólnego Ojca, to jeszcze wspólną Matkę. Nie tylko tę na Ziemi, ale tę w Niebie. A to dla nas gwarancja, że niezależnie od tego, gdzie się znajdziemy: czy tu, czy tam, będzie nam dobrze. Do swoich słów wdzięczności chciałabym powiedzieć, że my, jako Polacy, jesteśmy dumni z historii, jesteśmy dumni z Konstytucji, która wówczas, ponad dwieście lat temu, niestety nie była wcielona w życie. Ona stanowiła jakby testament. Ale my jesteśmy jej spadkobiercami, my ją realizujemy. Dziś, stając w tym miejscu, jesteśmy również częścią historii. I ja stale zadaję sobie pytanie: Jak ten moment ocenią kolejne pokolenia? Chciałabym, aby każdy z nas zadał sobie pytanie dzisiaj i w duchu odpowiedział: Co dla mnie znaczy ten moment? Jaką częścią historii będę ja? - mówiła Danuta Mazur.

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych i szkół, samochody militarne stowarzyszenia „Zajezdnia” oraz Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie.

Jej organizatorami były wójt Danuta Mazur, parafia w Brzeźnie, Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie, Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Krzymowie i Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Brzeźnie, która przygotowała biało-czerwone kotyliony oraz poczęstunek dla uczestników.

Brzeźno: Jesteśmy częścią historii

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ