Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

W dziale "Wsparcie dla Ukrainy" publikujemy ważne informacje nt. działań z zakresu pomocy naszym wschodnim Sąsiadom, prowadzonych na terenie gminy Krzymów. Prosimy Mieszkańców oraz przedstawicieli szkół, organizacji i instytucji z terenu gminy Krzymów o przesyłanie informacji na adres: gok.brzezno@o2.pl celem ich publikacji na niniejszej podstronie oraz w gminnych mediach społecznościowych.


Edukacja


Krzymów: Ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami

14.10.2022 13:56


Pierwszoklasiści z Krzymowa podczas pasowania

Piętnaścioro pierwszoklasistów zostało oficjalnie przyjętych do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Krzymowie. Stało się to w Dniu Edukacji Narodowej.

Jednak zanim pierwszaki złożyły ślubowanie i zostały pasowane na uczniów, podczas uroczystości miało miejsce kilka zwrotów akcji.

Najpierw swój program zaprezentowali pierwszoklasiści, zabierając widownię do Akademii Pana Kleksa. Właściciel tej placówki, Ambroży Kleks, krótko przedstawił obowiązującą w akademii „podstawę programową”.

- Pamiętajcie, że nie będę was uczył ani tabliczki mnożenia, ani gramatyki, ani ładnego pisania. Ja wam po prostu otworzę głowy i naleję wam do nich oleju – mówił Ambroży Kleks.

Uczniowie jego szkoły uczyli się poprzez liczne przygody, lecz w akademii nie było tolerowane lenistwo. Wszystkim to odpowiadało.

Po zakończeniu występu, prowadzące uroczystość uczennice przypomniały, że Dzień Edukacji Narodowej jest obchodzony na pamiątkę utworzenia w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszą w Polsce i Europie władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej.

Później przed widownię zostali poproszeni nauczyciele i pracownicy szkoły, którym wręczono upominki od Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców. Wśród nich była też dyrektor Marzena Dopytalska i wykorzystała tę okazję do wręczenia Nagród Dyrektora. Wcześniej jednak złożyła życzenia.

- Chciałabym wszystkim moim koleżankom i kolegom złożyć w tym dniu najwspanialsze, najszczersze życzenia i podziękować za te wszystkie chwile, które poświęcają naszym dzieciom. Za te godziny spędzane nad zeszytami, kiedy sprawdzają. I oczywiście tylko my wiemy, ile tych stron musimy przejrzeć, żeby te lekcje w internecie i później w realu były naprawdę ciekawe, by były takie jak w tej Akademii Pana Kleksa. Wszystkim: i nauczycielom, i pracownikom, bo bez was ta szkoła by również nie mogła funkcjonować, gdybyście jej nie posprzątali, nie ugotowali - dzieci by głodowały, ale także panie, które nas obsługują - administracja, jak mrówki pracują, przybijają te piecząteczki i zawsze są na każde zawołanie. Za te wszystkie chwile bardzo, bardzo dziękuję – mówiła Marzena Dopytalska.

A Nagrody Dyrektora otrzymali w tym roku Dominika Drapała, Aneta Jóźwiak, Milena Szczepańska, Renata Pocztowska, Agata Mrowicka, Lidia Rusin, Elżbieta Sadowska, Ewa Ładecka, Iwona Lewandowska, Marta Król-Berczyńska, Aleksandra Sobczak, Tomasz Turski, Renata Mrowicka, Jolanta Bąkowska, Magdalena Wiśniewska, Anna Kordylewska, Alicja Kałużyńska, Marzena Urbańska, Wiesława Mielcarek i Maria Brzychcy.

Specjalną nagrodę-upominek otrzymał też Jan Czaja, wieloletni przyjaciel szkoły i...

- ...nasz taki nauczyciel, który zawsze jest z nami. I chciałam również podziękować, panie Janku, za wspaniałą lekcję historii, którą dostaliśmy w Dzień Chłopca, dwudziestego dziewiątego września – mówiła Marzena Dopytalska.

Jan Czaja, dziękując, mówił o tym, że jego współpraca ze szkołą trwa wiele lat i nadal jest na nią otwarty. Odniósł się też do wojny w Ukrainie, mówiąc dzieciom i młodzieży, że ich rówieśnicy w ogarniętym wojną kraju przeżywają ogromne cierpienie i prosił, abyśmy doceniali to, co mamy, choć czasem towarzyszą każdemu z nas problemy. Wyraził też nadzieję, że wojna nigdy nie przeniknie naszych granic.

Wreszcie nadeszła najważniejsza chwila uroczystości dla piętnaściorga pierwszoklasistów. Najpierw złożyli ślubowanie:

My, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Krzymowie, ślubujemy starać się być dobrymi uczniami i swoją nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Ślubujemy swoim zachowaniem dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Ślubujemy uczyć się w szkole, jak kochać Ojczyznę i jak dla niej pracować. Ślubujemy być dobrymi Polakami i dbać o honor swojej Ojczyzny Rzeczypospolitej Polskiej – ślubujemy.

Po ślubowaniu każdy z pierwszoklasistów został pasowany przez Marzenę Dopytalską na ucznia szkoły podstawowej w Krzymowie.

Życzenia nauczycielom i pierwszoklasistom złożyła przedstawicielka Rady Rodziców, przekazując nauczycielom różę, a pierwszakom upominki.

I to był ostatni akt uroczystości.

Krzymów: Ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ