Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

W dziale "Wsparcie dla Ukrainy" publikujemy ważne informacje nt. działań z zakresu pomocy naszym wschodnim Sąsiadom, prowadzonych na terenie gminy Krzymów. Prosimy Mieszkańców oraz przedstawicieli szkół, organizacji i instytucji z terenu gminy Krzymów o przesyłanie informacji na adres: gok.brzezno@o2.pl celem ich publikacji na niniejszej podstronie oraz w gminnych mediach społecznościowych.


Kultura


Konin: Krzymowska zagroda była najbardziej oblegana

13.10.2022 11:42


Uczestnicy turnieju z gminy Krzymów. Zdjęcie TPD Konin

Krzymów to gmina z tradycjami. Można się było o tym przekonać na dwudziestym ósmym Turnieju Kulturalno- Rekreacyjnym „Energia Pokoleń – na ludowo”. Prezentacja „Krzymowska zagroda” wzbudziła duże zainteresowanie, a nierzadko zachwyt zwiedzających.

Organizatorem turnieju, który odbył się pierwszego października w Hali Sportowej „Rondo” w Koninie był Zarząd Oddziału Powiatowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Koninie. Naszą gminę reprezentowali mieszkańcy, szkoły i organizacje wspierające gminny odział TPD w Krzymowie. I była to niemała grupa.

- Zaangażowaliśmy właściwie wszystkie instytucje działające na terenie gminy Krzymów, które chciały się włączyć w organizację tego turnieju, bo ten turniej polega też na wielopokoleniowości – mówi Urszula Kucharska, Prezes Oddziału Gminnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Krzymowie i Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Brzeźnie.

Były to więc Koła Gospodyń Wiejskich ze Szczepidła i Genowefy. Panie przygotowały przepyszne smakołyki na wystawę. Zaangażowały się śpiewające zespoły „Brzeźnianki” i Krzymowiacy”, które w połączeniu zaprezentowały dwie piosenki. Towarzyszyły im dzieci reprezentujące wszystkie szkoły działające w naszej gminie: publiczne i niepubliczne. Dzieci uczestniczyły wcześniej w próbach odbywających się w szkole w Brzeźnie. Choreografem ich występu oraz osobą odpowiedzialną za całość artystyczną była nauczycielka w tej placówce, Anna Grajek.

- Ona zorganizowała ekipę, która dała naprawdę super występ na ludowo. Zaprezentowali się w piosenkach „Lipka” i „W moim ogródeczku”. Usłyszeliśmy wiele pochlebnych recenzji, zarówno od jury, które oceniało występy, jak i od naszych sąsiadów z gminy Stare Miasto, z Konina od pana prezydenta, tak że to mnie cieszy, że taki, nie jakiś profesjonalny zespół, ale amatorski, dał pokaz w ludowych występach, i że połączyło się pokolenie starsze z młodzieżą. Występowali również absolwenci. Było rodzinne muzykowanie, włączyły się instrumenty muzyczne i naprawdę wyglądało to bardzo ładnie, jest to powód do dumy, bo prezentacja wzbudziła szerokie zainteresowanie – mówi Urszula Kucharska.

Ale to nie wszystko, ponieważ prezentacje artystyczne były tylko jedną częścią turnieju. Drugą stanowiły stoiska poszczególnych gmin i nasze cieszyło się naprawdę dużym zainteresowaniem, nierzadko wręcz wzbudzało zachwyt odwiedzających. Z pewnością było najbardziej oblegane.

- W tym roku poszliśmy pod hasłem „Krzymowska zagroda”, gdzie pokazaliśmy trochę przedmiotów codziennego użytku z dawnych czasów, które można pozyskać na terenie naszej gminy. Te wszystkie przedmioty pochodziły z naszej „Izby Regionalnej” w szkole podstawowej w Brzeźnie. Dodatkowo pani Kasia Hryciuk dostarczyła swoje pierniki, Warsztat Terapii Zajęciowej dostarczył swoje robótki, ale takim ciekawym elementem była także wystawa obrazów haftowanych przez naszego miejscowego artystę, pana Sławomira Ulińskiego. To jest przepiękna wystawa. Polecam, żeby obejrzeć, jak będą organizowane wystawy na terenie naszej gminy, bo warto to zobaczyć. (…) Dodatkowo firma Bakun dostarczyła chleby, gdzie Koła Gospodyń Wiejskich ze Szczepidła i Genowefy przywiozły smalec, ogórki. I Smólnik się również włączył w przygotowanie tego stoiska, tak że stoisko było bardzo bogate. Było coś i dla ciała, i dla duszy. Bardzo się zaangażowały panie dyrektorki i wicedyrektorki ze szkół w Brzeźnie, w Paprotni, w Krzymowie i w Smólniku, i one mi pomogły w przygotowaniu tego stoiska. (…) Karol Kotwas dostarczył wiejską chatę, więc wyróżnialiśmy się na tle pozostałych grup. W sumie startowało jedenaście gmin, więc na tle pozostałych dziesięciu. Wydaje mi się, że to jest też powód do dumy. Ta współpraca, takie wzajemne wspieranie się, wskazówki, rady zaowocowały bardzo pozytywnie – mówi Urszula Kucharska.

Turniej odbył się po raz dwudziesty ósmy. Gmina Krzymów brała w nim udział drugi raz, gdyż Oddział Gminny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci dział u nas dopiero od dwóch lat.

Konin: Krzymowska zagroda była najbardziej oblegana

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ