Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

W dziale "Wsparcie dla Ukrainy" publikujemy ważne informacje nt. działań z zakresu pomocy naszym wschodnim Sąsiadom, prowadzonych na terenie gminy Krzymów. Prosimy Mieszkańców oraz przedstawicieli szkół, organizacji i instytucji z terenu gminy Krzymów o przesyłanie informacji na adres: gok.brzezno@o2.pl celem ich publikacji na niniejszej podstronie oraz w gminnych mediach społecznościowych.


Informacje


Trwają Międzynarodowe Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego

15.09.2022 08:14


Trwają Międzynarodowe Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego

Jeszcze dziś i jutro w Inspektoracie ZUS w Poznaniu polscy i niemieccy eksperci doradzają
w sprawie emerytur i rent.

W Wielkopolsce osób, które pracowały lub zamierzają, pracować w Niemczech nie brakuje, dlatego poznański ZUS zorganizował dla nich Polsko-Niemieckie Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego. Przez 3 dni w Inspektoracie ZUS w Poznaniu, polscy i niemieccy eksperci udzielają wskazówek dotyczących przyszłych emerytur i rent. 

Dni cieszą się dużym zainteresowaniem. Swój udział zgłosiło niemal 200 osób.

Za nami pierwszy dzień Polsko-Niemieckich Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego. Już od rana

w ZUS pojawili się pierwsi umówieni klienci. Do Poznania przyjechali nie tylko mieszkańcy województwa, ale też wielu z innych regionów Polski. Najczęściej pytali, kiedy i gdzie mogą złożyć wniosek o polską i niemiecką emeryturę, czy na miesiąc, czy na 6 miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Interesowała ich również wysokość przyszłego świadczenia. Pytania dotyczyły także dokumentowania polskich i niemieckich okresów ubezpieczenia czy konieczności rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą niemieckim, aby móc pobierać polską emeryturę. Dużo osób chciało się również upewnić czy okres zatrudnienia w Niemczech był legalny, a także czy po przejściu na  emeryturę polsko-niemiecką mogą dalej pracować i osiągać przychody.

Oblegani byli przede wszystkim niemieccy eksperci. Większość klientów prosiła o konsultację ze stroną niemiecką. Kwestia języka nie była barierą,  ponieważ do dyspozycji  uczestników spotkania byli tłumacze.

 

Organizowanie Polsko-Niemieckich Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego jest bardzo potrzebne. Dało się zauważyć, że klienci czekają na takie dni, żeby móc skorzystać ze wsparcia i pomocy ekspertów obu krajów. Zadowolenie i wdzięczność tym tematem podkreślali niemal wszyscy, którzy zdecydowali się na wizytę w poznańskim ZUS.

 

Krystyna Michałek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ