W dziale "Wsparcie dla Ukrainy" publikujemy ważne informacje nt. działań z zakresu pomocy naszym wschodnim Sąsiadom, prowadzonych na terenie gminy Krzymów. Prosimy Mieszkańców oraz przedstawicieli szkół, organizacji i instytucji z terenu gminy Krzymów o przesyłanie informacji na adres: gok.brzezno@o2.pl celem ich publikacji na niniejszej podstronie oraz w gminnych mediach społecznościowych.
Krzymów: Historia w drodze
07.03.2022 12:43
Kilka bunkrów z czasów II wojny światowej zwiedzili harcerze i zuchy z Krzymowa podczas objazdowej lekcji historii, zorganizowanej przez radnego Jana Czaję.
To wydarzenie miało miejsce dwudziestego szóstego lutego. Bunkry, które odwiedziła młodzież są położone w gminach Krzymów, Władysławów i Kościelec. Są to polskie bunkry zbudowane w 1939 roku i bunkry niemieckie powstałe w 1943 roku.
- Te bunkry się różnią tym, że polskie są na powierzchni, natomiast bunkry niemieckie, to są bunkry podziemne. Z tym, że są tam dwa gatunki czy dwa rodzaje. Jest to stanowisko strzelnicze i tak zwane bunkry socjalne (jeśli chodzi o niemieckie – przyp. red.) - mówi Jan Czaja.
W sumie uczestnicy tego wyjazdu zwiedzili osiem bunkrów. Pięć polskich i trzy niemieckie: jeden strzelniczy i dwa socjalne.
- Z tym, że jeden jest jeszcze nieuporządkowany, a też należę do Fundacji Walkiria w Kaliszu i my te bunkry już od lat czyścimy, dbamy o to, aby one były czyste, zadbane i możliwe do zwiedzania – dodaje Jan Czaja.
Przewodnikiem był Tomasz Dalinkiewicz, Prezes Fundacji Walkiria, który doskonale zna historie kampanii wrześniowej, Armii Poznań i bunkrów w naszym regionie.
W tej wyjątkowej lekcji wzięło udział sześćdziesięcioro zuchów oraz harcerzy z Krzymowa i okolic, a także ich opiekunowie. Konwój liczył osiem pojazdów. Siedem militarnych i jeden „cywilny” bus.
Zwiedzanie trwało około czterech godzin z przejazdami. Po akcji wszyscy spotkali się w świetlicy wiejskiej w Paprotni, gdzie czekał na nich poczęstunek.
- Chciałbym podziękować panu posłowi Leszkowi Galembie za przekazanie kiełbas i kaszanek, Firmie Kupiec, jak również kolega radny Henryk Jackowski dołożył też sporo środków finansowych do tego, aby ta uroczystość mogła się odbyć. Dodatkowo otrzymaliśmy upominki od Warsztatu Terapii Zajęciowej – mówi Jan Czaja.
Każdy uczestnik otrzymał na koniec długopis z pamiątkowym nadrukiem.
Jan Czaja chciałby podobną lekcję przeprowadzić dla młodzieży z Brzeźna i okolic.
Tymczasem pierwszego marca obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji Jan Czaja z przyjaciółmi zorganizowali przejazd przez miasto Konin oraz gminy Krzymów, Kramsk, Osiek Mały, Ślesin, Koło i Kościelec. W drogę wyruszyło osiem pojazdów, tym razem wszystkie były militarne. Przystanki zostały zaplanowane w Kole, Licheniu i Kramsku.
Jan Czaja dziękuje Andrzejowi Nowakowi, Wójtowi Gminy Kramsk za zorganizowanie spotkania i poczęstunku.
Krzymów: Historia w drodze
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio