W dziale "Wsparcie dla Ukrainy" publikujemy ważne informacje nt. działań z zakresu pomocy naszym wschodnim Sąsiadom, prowadzonych na terenie gminy Krzymów. Prosimy Mieszkańców oraz przedstawicieli szkół, organizacji i instytucji z terenu gminy Krzymów o przesyłanie informacji na adres: gok.brzezno@o2.pl celem ich publikacji na niniejszej podstronie oraz w gminnych mediach społecznościowych.
Gmina Krzymów: Wielkanoc i kultura
25.02.2022 14:36
Warsztaty etnograficzne, konkursy na najpiękniejszą palmę wielkanocną i najpiękniej udekorowany wielkanocny stół, to wydarzenia, które w marcu i kwietniu zorganizuje Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie.
Podobnie jak w ubiegłym roku, Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie ogłasza Konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną. Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy naszej gminy. Podzielony jest na dwie kategorie: na najpiękniejszą i najwyższą palmę. Pierwsza kategoria jest adresowana do indywidualnych wykonawców, natomiast w drugiej mogą też brać udział zespoły: szkoły, straże, Koła Gospodyń Wiejskich bądź grupy rodzinne i sąsiedzkie.
Konkurs jest współorganizowany przez krzymowską parafię. Palmy będzie można zgłaszać w tamtejszym kościele w Niedzielę Palmową po Mszy świętej o jedenastej trzydzieści.
- Byłoby wspaniale, gdyby uczestnicy przynosząc na tę Mszę świętą palmę, wzięli też udział w procesji upamiętniającej wjazd Jezusa do Jerozolimy – mówi Danuta Pydyńska, Specjalistka do spraw projektów kulturalnych GOK w Brzeźnie.
Po sumie palmy zostają w kościele. Tydzień po Wielkanocy nastąpi rozstrzygnięcie konkursu, a laureatom zostaną wręczone nagrody i dyplomy.
Warto dodać, że konkurs ten zostanie poprzedzony warsztatami etnograficznymi.
- Nie chcielibyśmy zostawić mieszkańców naszej gminy bez pomocy, dlatego zapraszamy na bezpłatne warsztaty, podczas których twórczynie ludowe z Kłodawy Jadwiga Tyksińska i Katarzyna Szołajska będą pokazywały, jak taką palmę zrobić. Warsztaty będą połączone z wykładem etnograficznym, który wygłosi Piotr Kulka z Poznania, etnograf, etnolog. Ten wykład wzbogaci czas wykonywania palm. Będziemy wiedzieć, skąd się wzięła symbolika palm, jaka ona jest, dlaczego i z czego robiło się palmy. Myślę, że każdy kolor palmy, każda jej część, ma swoje uzasadnienie w tradycji – mówi Danuta Pydyńska.
Warsztaty odbędą się dwudziestego szóstego marca w godzinach od jedenastej do trzynastej w sali widowiskowej GOK w Brzeźnie.
Kolejnym wydarzeniem są Inspiracje Wielkanocne, które wracają po dwuletniej, pandemicznej przerwie. Ich punktem kulminacyjnym będzie rozstrzygnięcie konkursu Na Najpiękniejszy Stół Wielkanocny.
- Pierwszy raz to wydarzenie odbyło się u nas w 2019 roku i cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Po roku chcieliśmy powtórzyć Inspiracje Wielkanocne, poszerzając zasięg tego wydarzenia o pobliskie szkoły gastronomiczne, czy działające w sąsiedztwie Koła Gospodyń Wiejskich. I tak też zrobimy w tym roku – mówi Danuta Pydyńska.
Najpierw zostanie ogłoszony Konkurs na Najpiękniejszy Stół Wielkanocny. Regulamin konkursu zostanie opublikowany na stronie www.krzymow.pl i w lutowym numerze „Wiadomości Gminy Krzymów”. (Pod tym artykułem można pobrać kartę zgłoszenia na warsztaty etnograficzne i regulamin konkursu na palmę wielkanocną).
Uczestnicy konkursu w sobotę przed Niedzielą Palmową, w świetlicy wiejskiej w Paprotni (dawna remiza OSP) zaprezentują świątecznie przystrojone stoły z nakryciem dla czterech osób. Powinny znaleźć się na nich wszystkie symbole związane z Wielkanocą i świąteczne potrawy, w tym jedna, którą dany zespół zechce zgłosić do konkursu.
Temu konkursowi będą towarzyszyć występy artystyczne i kiermasz wielkanocny.
- Mamy też zaplanowane, że wszystkie zespoły, uczestnicy, którzy zgłoszą swoje stoły do udziału w konkursie, na podstawie faktury, którą nam przedstawią, otrzymają zwrot kosztów za produkty, artykuły spożywcze, mniej więcej do dwustu pięćdziesięciu złotych – zapowiada Danuta Pydyńska.
Komisja wybierze tylko jednego laureata lub zespół podczas Inspiracji Wielkanocnych. Na zwycięzcę czekać będzie nagroda finansowa.
Gmina Krzymów: Wielkanoc i kultura
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio