Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

W dziale "Wsparcie dla Ukrainy" publikujemy ważne informacje nt. działań z zakresu pomocy naszym wschodnim Sąsiadom, prowadzonych na terenie gminy Krzymów. Prosimy Mieszkańców oraz przedstawicieli szkół, organizacji i instytucji z terenu gminy Krzymów o przesyłanie informacji na adres: gok.brzezno@o2.pl celem ich publikacji na niniejszej podstronie oraz w gminnych mediach społecznościowych.


Kultura


Konin: Wielopokoleniowa integracja

11.10.2021 14:30


Reprezentacja gminy Krzymów na turnieju rodzinnym

Po raz pierwszy gmina Krzymów miała swoją reprezentację na Turnieju Rodzinnym „Energia pokoleń w kulturze i tradycji ziemi konińskiej”. To wydarzenie już po raz dwudziesty szósty odbyło się dziewiątego października w konińskiej Hali Sportowej Rondo.

Imprezę organizuje Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Oddział Powiatowy w Koninie. Patronat nad nią objęli prezydent Konina i starosta koniński.

Turniej ma na celu integracje gmin należących do powiatu konińskiego. W tym roku wzięło w nim udział jedenaście: Golina, Grodziec, Kazimierz Biskupi, Kleczew, Krzymów, Rychwał, Rzgów, Skulsk, Stare Miasto, Ślesin i miasto Konin.

Reprezentacja każdej gminy przygotowała krótką część artystyczną , której myślą przewodnią było hasło „W rodzinie siła” i stoisko przedstawiające szerokie bogactwo tradycji i kultury miejsca.

- Nasza gmina przygotowała stoisko w barwach herbu. Znalazły się na nim obrazy Marleny Bocian-Hewitt, będące pokłosiem jej autorskiego projektu „Moja mała ojczyzna”, były prace twórczyni ludowej Marianny Bąkowskiej, malowane pierniki autorstwa Katarzyny Hryciuk, koszyki wiklinowe, czyli dzieła państwa Jolanty i Dariusza Augustynów, w których można było znaleźć orzechy, suszone grzyby, dynie, słoneczniki i inne jesienne dary ziemi. Całe stoisko było przystrojone jesiennymi kwiatami, przede wszystkim słonecznikami i jarzębiną. Nieskromnie też dodam, że nasze stoisko było najczęściej odwiedzanym miejscem na całej hali, bowiem rogaliki i placek drożdżowy przygotowane na tę okoliczność przez Koła Gospodyń Wiejskich z Brzeźna i Szczepidła miały tę moc, że wszyscy zmęczeni i pod wielkimi wrażeniami występów artystycznych przychodzili przychodzili do naszego stoiska i częstowali się tymi słodkościami – mówi Danuta Pydyńska, Specjalistka do spraw projektów kulturalnych Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie.

Natomiast w części artystycznej reprezentowała naszą gminę kilkunastoosobowa grupa przedstawiająca program, w którym rodzima tradycja ludowa była przeplatana wątkami kultury współczesnej. W prezentacji dominowały dwie sztuki: rzemiosło artystyczne, czyli wikliniarstwo i taniec w postaci dawnych dziecięcych zabaw podwórkowych i w formie współczesnej. Tu pokazały się tancerki z zespołu Dance Avenue działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeźnie. Program dopełniła krótka gawęda o sztuce plecionkarstwa, którą przedstawił mistrz tradycji Dariusz Augustyn oraz piosenka w wykonaniu Michała Hryciuka, któremu akompaniował Dominik Doleżko.

Organizatorzy powołali jury, ale turniej przyjął formę przeglądu prezentacji, który ocenili jednogłośnie, przyznając każdej gminie pierwsze miejsce.

Trzeba dodać, że wszystkie gminne prezentacje były koordynowane przez lokalne koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W gminie Krzymów takie koło powstało niespełna dwa lata temu.

Konin: Wielopokoleniowa integracja

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ