Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Informacje


Brzeźno: Do serca przytul psa

01.07.2022 08:00


Szczeniaczek na rękach

W czerwcu do Przytuliska dla Zwierząt w Brzeźnie nie trafił ani jeden bezdomny pies. Niestety, nie udało się też żadnego wyadoptować.

Pierwszego lipca w Polsce obchodzony jest Dzień Psa. Ustanowiono go w 2007 roku, w dziesiątą rocznicę uchwalenia Ustawy o Ochronie Zwierząt. Czy ten (znowelizowany w 2011 roku) akt prawny chroni należycie zwierzęta, zwłaszcza psy?

- Dzień Pasa był zainicjowany przez czasopismo „Przyjaciel Pies”. Termin tego święta jest nieprzypadkowy, bo według statystyk to właśnie latem najwięcej czworonogów trafia do schronisk. Wiele organizacji w tych dniach organizuje zbiórki dla schronisk lub akcje pomocy i adopcji psów . Natomiast dwudziestego szóstego sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Psa . Na temat poprawy życia zwierząt wiele się w Polsce mówi, ale niewiele się w tej sprawie robi. Na pewno należy docenić zwiększenie kar za znęcanie się nad nimi. To dobry krok w kierunku ograniczenia, a w przyszłości zupełnego wyeliminowania okrucieństwa wobec zwierząt. Krok naprzód to też ustawa, która tworzy tak zwane emerytury dla psów i koni służbowych. Cały czas jednak, zwłaszcza my, miłośnicy psów, widzimy jak wiele jest do zrobienia – mówi Tomasz Opszalski, współwłaściciel Przytuliska i Hotelu dla Zwierząt w Brzeźnie.
W jego opinii w dniu swojego święta polskie psy życzyłyby sobie tego, by mieć Ustawę o Ochronie Zwierząt z prawdziwego zdarzenia. Taką ustawę, która dałaby instrumenty policji do znalezienia nieodpowiedzialnego właściciela, który przywiązał psa do drzewa lub wyrzucił z samochodu. Taką ustawę, która nie pozwoliłaby na działalność tak zwanych „rozmnażaczy”, na otwieranie kolejnych „fabryk psów”. Taką ustawę, która sprawi, że znikną hasła „Nie kupuj – adoptuj!”, bo obowiązkowe chipowanie i kary za nieprzemyślane rozmnażanie sprawią, że schroniska zaczną pustoszeć.

- A my, prawdziwi miłośnicy psów, chcielibyśmy nie liczyć kolejnych psów bez domu. Zamiast więc w kółko powtarzać hasła o konieczności zmiany psiego losu przez adopcję, zacznijmy głośno mówić o tym, że psi los można zmienić przez dobrą ustawę, obowiązek chipowania, jeden ogólnopolski rejestr psów zachipowanych i kontrolowanie rozmnażania psów – mówi Tomasz Opszalski.

W prowadzonym przez Tomasza i Małgorzatę Opszalskich przytulisku na adopcję cały czas czekają pieski. Każdy, kto zdecyduje się wziąć psa do domu, otrzyma zdrowe i przygotowane pod względem psychicznym do życia w rodzinie zwierzę.

Ponadto psy są wysterylizowane i zachipowane. Tomasz Opszalski zapewnia, że z zainteresowanymi adopcją osobami spotka się o każdej odpowiadającej tym osobom porze, po wcześniejszym umówieniu się. Ma on również szeroką wiedzę i długoletnie doświadczenie w szkoleniu i wychowywaniu psów, z czego warto skorzystać.

O szczegóły zawsze można zapytać w Przytulisku dla Zwierząt, które razem z hotelem mieści się w Brzeźnie przy ulicy Siennej 13 B. Zainteresowani adopcją lub usługami hotelowymi proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Dzwonić należy pod numery 506-510-511 lub 691- 198-330.

Informacje można też znaleźć na Facebooku. Wystarczy wpisać: Przytulisko w Brzeźnie lub Tomasz Małgorzata.

Zdjęcia psów przeznaczonych do adopcji są opublikowane na stronie www.krzymow.pl w zakładce „Dla mieszkańców”, w rozdziale „Zwierzęta do adopcji”.

Brzeźno: Do serca przytul psa

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ