Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Informacje


Gmina Krzymów: Uważaj, by nie stracić gwarancji

14.06.2022 13:34


Panel fotowoltaiczny na dachu domu

Do właścicieli posesji, którzy już mają zainstalowane systemy fotowoltaiczne w ramach projektu „Wsparcie OZE w gminie Krzymów poprzez instalację systemów energii odnawialnej dla gospodarstw domowych” zgłaszają się firmy, które komercyjnie chcą sprawdzić poprawność założonych instalacji. Zgoda na to może spowodować u beneficjentów utratę gwarancji na systemy fotowoltaiczne.

Przypomnijmy: Nasza gmina realizuje projekt Wsparcie OZE w gminie Krzymów poprzez instalację systemów energii odnawialnej dla gospodarstw domowych”. W jego ramach u mieszkańców, którzy znaleźli się wcześniej na stosownych listach, montowane są systemy fotowoltaiczne. Zgodnie z umową, przez pięć lat właścicielem instalacji, z których korzystają beneficjenci, będzie Urząd Gminy w Krzymowie.

- I każda ingerencja w te instalacje musi być za oficjalną zgodą urzędu gminy, żeby nie stracić gwarancji i mieć prawo do jej użytkowania. Bo tu nie chodzi o samo sprawdzenie, że ktoś przyjdzie i sprawdzi, ale z informacji, które do nas docierają, jest to również rozkręcanie skrzynek zabezpieczeń montowanych przez wykonawców. A wiadomo, że za to odpowiada wykonawca i gmina, a nie mieszkaniec, więc takie rzeczy powinny być uzgodnione – mówi Adrian Piecuch z firmy AdMat-Eko, która z ramienia Urzędu Gminy w Krzymowie prowadzi nadzór inwestorski nad projektem.

Generalnie gmina nie ma przeciwwskazań do tego, żeby beneficjent sprawdził instalację, ale powinno to być zrobione proceduralnie. Czyli najpierw trzeba zgłosić do urzędu gminy zamiar przeprowadzenia takiej czynności i otrzymać na to pozwolenie, co zapewni utrzymanie warunków gwarancji.

- Do tego pytanie, czy firmy sprawdzające znają specyfikację przetargową. Nas obowiązują przepisy, regulaminy, specyfikacja przetargowa, procedura postępowania i dopiero odniesienie się do instalacji. Dlatego dla bezpieczeństwa każdego: i gminy, jako właściciela instalacji, i beneficjentów, jako użytkowników, powinno to przejść swoją proceduralną ścieżkę – mówi Adrian Piecuch.

W ostatnich dniach w naszej gminie było kilka przypadków, kiedy firmy zewnętrzne za opłatą próbowały przeprowadzić kontrole założonych instalacji. Pewnie takich prób będzie więcej, ponieważ projekt w sferze odbioru jest dopiero na poziomie piętnastu-dwudziestu procent, a w sferze montażu na poziomie pięćdziesięciu-sześćdziesięciu procent.

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ