Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Informacje


Krzymów: Faktura wywołała wstrząs

31.03.2022 13:33


Radni w sali sesyjnej

Czy można obniżyć rachunki za oświetlenie uliczne w naszej gminie? Te, które przychodzą w tym roku przeraziły radnych i wójt Danutę Mazur. Dlatego na pięćdziesiątą pierwszą sesję Rady Gminy Krzymów wójt zaprosiła przedstawicieli spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe z Kalisza.

Sesja odbyła się trzydziestego marca. Zaproszeni goście mieli wytłumaczyć, skąd biorą się tak wysokie rachunki. Przypomnijmy: radni, konstruując projekt uchwały budżetowej na ten rok przewidzieli na opłatę rachunków za szeroko rozumiany prąd, w tym oświetlenie uliczne ponad czterysta tysięcy złotych. Tymczasem faktura, jaka przyszła za jeden miesiąc tego roku, wyniosła ponad sto tysięcy złotych.

- Ten wzrost jest spowodowany wzrostem cen energii na Towarowej Giełdzie Energii w Polsce. Natomiast nasza spółka ma największą grupę zakupową i staramy się, żeby ta cena była jak najbardziej korzystna. A w stosunku do wzrostu, prowadzimy bardzo dużą inwestycję w oparciu o Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wartość zadania, które realizowane jest na terenie gminy Krzymów, to jest ponad czterysta tysięcy złotych. I tutaj będzie wymienionych około dwustu pięćdziesięciu opraw z redukcją mocy o siedemdziesiąt pięć procent. Myślę, że ta inwestycja w postaci modernizacji infrastruktury, bardzo mocno skompensuje tę różnicę, jeśli chodzi o rachunek energii elektrycznej - mówi Maciej Witczak, Prezes Zarządu spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe z Kalisza.

Z perspektywy spółki, jedyną możliwością obniżki rachunków za oświetlenie jest całkowita wymiana starych opraw z lampami sodowymi na nowoczesne, ledowe, którymi można zdalnie sterować i obniżać pobór prądu o siedemdziesiąt pięć procent w porównaniu do starych lamp. To jednak wymagałoby od gminy znacznych nakładów finansowych. Gmina Krzymów jest udziałowcem spółki z Kalisza.

- Mamy tam swoje udziały i sądziliśmy, że coś jest nie tak, ale po wyjaśnieniach i przedstawieniu wszystkich składowych wpływających na cenę z jaką gmina Krzymów musi się jednak zmierzyć wyszło, że to jest cena adekwatna do otrzymywanych usług – mówi Leszek Staszak, Przewodniczący Rady Gminy Krzymów.

Radni podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nabycie w drodze darowizny prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa. Chodzi o ponad hektar gruntów rolnych oraz budynki mieszkalny i gospodarski w Smólniku. Gmina chce przejąć nieodpłatnie tę nieruchomość od Skarbu Państwa z przeznaczeniem na mieszkania socjalne dla ofiar zdarzeń losowych. Jest też pomysł, żeby w razie potrzeby można było tam również umieścić zwierzęta inwentarskie.

Kolejna zgoda wyrażona przez radnych dotyczyła nabycia w drodze komunalizacji prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa przez Gminę Krzymów. W tym przypadku chodzi o drogę Paprotnia-Kałek.

- Są to bardzo odległe czasy, bo w 1987 roku ta droga została zaliczona do dróg gminnych i lokalnych, miejskich. I teraz w drodze komunalizacji, gmina Krzymów może również nieodpłatnie nabyć prawa własności do tej nieruchomości – tłumaczy Leszek Staszak.

Radni uchwalili też podwyżki ekwiwalentów dla strażaków ochotników uczestniczących w akcjach ratowniczo-gaśniczych i szkoleniach. Teraz za każdą rozpoczętą godzinę podczas działań ratowniczo-gaśniczych, strażak będzie otrzymywał dwadzieścia dwa złote. Ważne jest tu stwierdzenie „za każdą rozpoczętą godzinę”. Do tej pory przelicznik był za minuty udziału w akcji. Teraz za każdą rozpoczętą godzinę w akcji czy działaniu ratowniczym będzie to dwadzieścia dwa złote, a za każdą rozpoczętą godzinę na szkoleniu, nowa stawka będzie wynosić osiem złotych.

Warto dodać, że większość radnych to członkowie działających w gminie jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.

Krzymów: Faktura wywołała wstrząs

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ