Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Informacje


Brzeźno: Do serca przytul psa

01.05.2021 10:00


Trzy szczeniaczki na trawniku

Kwiecień był dobrym miesiącem dla Przytuliska dla Zwierząt w Brzeźnie. Nie został odłowiony ani jeden bezdomny pies, natomiast jeden został wyadoptowany. Nowy dom znalazł w Koninie.

Niejednokrotnie pisaliśmy w „Do serca przytul psa” o tym, że nie wolno trzymać psów na łańcuchach. Najlepiej jest zrobić dla nich obszerny kojec lub, jeśli posesja jest dobrze ogrodzona, pozwolić mu po niej się poruszać. Innym sposobem dbałości o pupila, który nie należy do małych ras domowych lecz do tak zwanych dużych ras jest

WYBIEG DLA PSA

Najważniejsze jest miejsce. Jeśli pies ma na wybiegu przebywać dłuższy czas, musi on być częściowo zacieniony, aby mógł tam odpoczywać i chować się przed promieniami słońca. W zacienionej części powinna znaleźć się buda. Musi ona być na tyle obszerna, żeby pies mógł się w niej swobodnie obrócić, i wysoka, żeby nie musiał się w niej schylać ani czołgać. Musi być też szczelna, a zimą dobrze docieplona.

- Na wybiegu dla psów nie powinno być drzew lub powinno ich być jak najmniej. Powodem są kleszcze. Śpiący psiak pod drzewem jest łatwym łupem dla tego pajęczaka. Cień na wybiegu może dać daszek lub wiata. Jest to o tyle istotne, że na tak wyposażonym wybiegu będzie można zostawić psa na dłużej, wyjść z domu bez obawy, że zacznie padać i nasz pupil zmoknie. W zacienionym miejscu powinno stać wiadro lub miska z wodą – mówi Tomasz Opszalski, współwłaściciel Przytuliska i Hotelu dla Zwierząt w Brzeźnie.

Jeżeli wybieg ma się znajdować bezpośrednio przy ogrodzeniu posesji i nasz pies będzie widział inne psy lub ludzi, to warto, aby w tym miejscu siatka była wzmocniona. Najlepiej tak, aby pies nie miał kontaktu wzrokowego ze zwierzętami lub osobami, które mogą go drażnić i sprowokować do szczekania. Wybór materiału na ogrodzenie jest uzależniony od tego, jakich rozmiarów mamy psa i jaki jest jego temperament. Ważne, by siatka lub płotek były odpowiednio wysokie.

Psu można zapewnić dodatkowe atrakcje na wybiegu.

- Wielu właścicieli postanawia umieścić różnego rodzaju przeszkody. Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca i mamy psa, który kocha pokonywanie przeszkód, możemy umieścić takie przyrządy jak na wybiegach miejskich. Pamiętajmy tylko, aby nie przesadzać z ilością tego sprzętu. Opierając się na własnej intuicji i doświadczeniu, na początek najlepiej wybrać jedno urządzenie, którego nasz pies będzie chętnie używał. Jeden zakocha się w tunelu, inny w równoważni, a kolejny w drążkach do slalomu. Żeby z nich korzystał, trzeba naszego pupila zachęcić do tego jakimś smakołykiem. Najlepiej, gdy ta zabawa jest powiązana między właścicielem a psem – mówi Tomasz Opszalski.

Oczywiście może się zdarzyć, że pies nie będzie się czuł komfortowo na wybiegu. Jeśli nie, można albo coś zmienić na wybiegu, albo zlikwidować go i pozwolić pupilowi biegać po całej posesji lub ponownie umieścić go w kojcu.

- Ja jednak uważam, że wybieg jest dobrym rozwiązaniem, bo pozostawiając psa w kojcu na dłuższy czas, gdy na przykład jesteśmy w pracy i wracając z niej nie wypuścimy psa, to musimy mieć świadomość, że pies staje się coraz bardziej smutny w tych czterech ścianach i budzie. Wiadomo, kojec zrobimy o wielkości dwa na dwa lub trzy na trzy metry. To nie jest przestrzeń jak przy wybiegu dziesięć na pięć metrów czy dziesięć na trzy, a wtedy psiak ma możliwość pobiegania, wyhasania się. W kojcu jednak obija się o ściany – mówi Tomasz Opszalski.

W prowadzonym przez Tomasza i Małgorzatę Opszalskich przytulisku na adopcję cały czas czekają pieski. Każdy, kto zdecyduje się wziąć psa do domu, otrzyma zdrowe i przygotowane pod względem psychicznym do życia w rodzinie zwierzę.

Ponadto psy są wysterylizowane i zachipowane. Tomasz Opszalski zapewnia, że z zainteresowanymi adopcją osobami spotka się o każdej odpowiadającej tym osobom porze. Ma on również szeroką wiedzę i długoletnie doświadczenie w szkoleniu i wychowywaniu psów, z czego warto skorzystać.

O szczegóły zawsze można zapytać w Przytulisku dla Zwierząt, które razem z hotelem mieści się w Brzeźnie przy ulicy Siennej 13 B. Zainteresowani adopcją lub usługami hotelowymi proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Dzwonić należy pod numery 506-510-511 lub 691- 198-330.

Informacje można też znaleźć na Facebooku. Wystarczy wpisać: Przytulisko w Brzeźnie lub Tomasz Małgorzata.

 

Brzeźno: Do serca przytul psa

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ