Brzeźno: Piosenka to opowieść. Niełatwa w wykonaniu
16.06.2023 15:25
W Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeźnie rozpoczęły się dwudniowe warsztaty wokalne, poprzedzające finał Festiwalu Dobrej Piosenki.
Do festiwalu zakwalifikowało się dwadzieścioro sześcioro wykonawców. Niestety, z powodu chorób nie wszyscy wystąpią. Kilkoro uczestników nie mogło wziąć udziału warsztatach.
Dwudniowe szkolenia prowadzą trenerki wokalne Dorota Wróblewska i Maria Szczap. Prace zaczęły się od piosenek indywidualnych, przygotowanych przez uczestników na konkurs.
- Przeplatamy to informacjami, wiadomościami, pracą nad emisją głosu, trochę nad rytmem, nad interpretacją piosenki. Tyle, ile się da, przemycamy wiadomości w tym czasie, wcale nie krótkim na pracę – mówią Dorota Wróblewska i Maria Szczap.
Trenerki mają świadomość, że w ciągu tych dwóch dni dzieci mogą nie zdążyć wdrożyć wszystkiego, co zostanie przekazane im na warsztatach, ale takie szkolenie jest swego rodzaju procesem.
- Jak każdy z nich zabierze sobie chociażby cząsteczkę z tego wszystkiego, co się dzisiaj dzieje i będzie pracował nad tym przez jakiś dłuższy czas, bo często te wskazówki, które dajemy, nie są na jeden dzień. Przez kilka godzin może da się zrobić bardzo dużo, ale z drugiej strony to też jest proces, że niektóre rzeczy dzieci zabiorą i być może dojdą, albo zrozumieją niektóre rzeczy dopiero za jakiś czas. A część z nich łapie od razu – mówią Dorota Wróblewska i Maria Szczap.
Dorota Wróblewska mówi, że piosenka to jest opowieść. Jak swoje piosenki opowiadają finaliści Festiwalu Dobrej Piosenki?
- Z interpretacją jest tak, że jest to dziedzina bardzo szeroka i niełatwa, ponieważ interpretować tekst słowem, mową jest łatwiej, jest to dla nas naturalne. Kiedy dochodzi do tego muzyka i elementy muzyczne, musimy znaleźć połączenie. Jak podkreślić dane słowo, znaczenie danego słowa już w muzyce, w konkretnym rytmie, w konkretnej wysokości dźwięku, w konkretnej wartości rytmicznej, w miejscu frazy, już nie jest łatwe. Więc radzą sobie nasi finaliści lepiej i gorzej z interpretacją. Natomiast jest to proces, więc ja jestem pewna, że my dzisiaj siejemy takie ziarenko, które wykiełkuje za jakiś czas – mówi Dorota Wróblewska.
Poza piosenkami konkursowymi, uczestnicy pracują też wspólnie nad utworem finałowym festiwalu, którym w tym roku będzie piosenka „Oto ja” z musicalu „Król rozrywki”.
- Jest to piosenka bardzo popisowa. Wydaje nam się, słuszna na godny finał tego festiwalu, wartościowa pod względem muzycznym i z fajnym przekazem treściowym, aktualnym, myślę, w dzisiejszych czasach. O tolerancji – mówią Dorota Wróblewska i Maria Szczap.
Jutro do warsztatów wokalnych dołączą warsztaty aktorskie. Poprowadzi je Marcin Trzęsowski, aktor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
Finał festiwalu w niedzielę, osiemnastego czerwca, o godzinie siedemnastej w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeźnie. Wstęp jest bezpłatny.
Partnerem wydarzenia jest Fundacja PZU.
Brzeźno: Piosenka to opowieść Niełatwa w wykonaniu
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio