Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Informacje


Krzymów: O bezpieczeństwie i porządku publicznym

30.03.2023 14:59


Radni gminy Krzymów na sesji

Sprawozdania na temat swoich działań w 2022 roku złożyły na sześćdziesiątej ósmej sesji Rady Gminy Krzymów policja, strażnik gminny i Ochotnicza Straż Pożarna.

To właśnie zaproszeni goście na obrady wypełnili ich pierwszą część. Jako pierwszy wystąpił asp. sztab. Leszek Juszczak, Komendant Komisariatu Policji w Starym Mieście, którego działaniu podlega również nasza gmina.

W minionym roku w gminie Krzymów policja odnotowała pięćdziesiąt dwa zdarzenia i jest to jedna czwarta wszystkich zdarzeń obsługiwanych przez komisariat w Starym Mieście. Były to między innymi jedna bójka, dwa uszkodzenia ciała, jedna kradzież samochodu, sześć włamań, cztery kradzieże, przestępstwa internetowe czy groźby. Podstawowymi zdarzeniami, z którymi boryka się nasza gmina, to zdarzenia drogowe. Policja odnotowała wzrost liczby wypadków i wzrost osób, które w wyniku tych zdarzeń poniosły śmierć. Było to pięć ofiar śmiertelnych, najwięcej spośród wszystkich gmin powiatu konińskiego. W związku z tym zostanie zwiększona liczba kontroli drogowych, ponieważ podstawowymi przyczynami tych zdarzeń były nadmierna prędkość oraz niezachowanie należytych środków ostrożności. Policja w naszej gminie odnotowała też cztery przypadki przestępstw narkotykowych.

- Przy czym należy nadmienić, że liczba osób zażywających środki odurzające, czy posiadający je jest znacznie większa. Potwierdza to fakt, że na terenie miasta Konina takie osoby również z gminy Krzymów były zatrzymywane, gdzie posiadały środki odurzające. Wynika to z faktu, że tam jest większa możliwość zakupu takich substancji niż w małych miejscowościach – mówi asp. sztab. Leszek Juszczak.

Przeprowadzone zostały też czterdzieści cztery interwencje dotyczące przemocy domowej. W czterech przypadkach została wdrożona procedura Niebieskiej Karty. Podstawową przyczyną przemocy domowej jest nadużywanie alkoholu. Część uzależnionych dostała skierowania na leczenie.

Policja prowadzi też działania prewencyjne poprzez spotkania z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

- Chciałbym dodać, żeby mieszkańcy korzystali z tej podstawowej formy, jaką jest możliwość zgłoszenia. Jest to Krajowa mapa Zagrożeń. Na stronie internetowej można zgłosić, wybrać z katalogu zagrożenie, które panuje w danym rejonie. Dotyczy to większości wykroczeń drogowych, porządkowych, które można kliknąć i anonimowo zgłosić tą formą na policję - mówi Leszek Juszczak.

W jego opinii, nasza gmina należy mimo wszystko do spokojnych.

Tymczasem pond pięćset zdarzeń i interwencji odnotował w ubiegłym roku strażnik gminny, Marcin Michlicki. Dotyczyły one głównie spraw związanych z ochroną środowiska i zwierząt. Były to sprawy albo zgłaszane przez mieszkańców, albo wynikające z zakresu obowiązków samorządu. Poza tym zostały odnotowane spory sąsiedzkie.

- Ja podejmuję interwencję. Najczęściej ona kończy się jakąś rozmową, pouczeniem, jeżeli stwierdzamy, że to było wykroczenie. Względnie mandatem karnym, ale najczęściej ludzie zgłaszają się do straży z takim zdaniem, żeby nie karać, bo nie chcą mieć dodatkowych nieprzyjemności ze swoim bliższym lub dalszym sąsiadem – mówi Marcin Michlicki.

Ale w minionym roku nie obyło się bez mandatów. Strażnik gminny nałożył ich sześć na łączną kwotę siedmiuset pięćdziesięciu złotych.

- To były osoby, które wylewały nieczystości ciekłe, czyli mówiąc krótko, szambo. To również były przypadki niezachowania środków ostrożności przy trzymaniu psa. Czyli, że ten pies wybiegł na drogę, pogonił osobę jadącą rowerem, albo idącą pieszo, był przypadek ugryzienia. Więc w tych przypadkach winne osoby zostały ukarane mandatem, bo jednak musi być zastosowana forma wychowawcza, by jednak wdrożyć te osoby do przestrzegania przepisów prawa – mówi Marcin Michlicki.

Jeśli chodzi o zdarzenia odnotowane przez jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, to straż z Brzeźna w ubiegłym roku wyjeżdżała do dwudziestu pięciu pożarów, trzydziestu trzech miejscowych zagrożeń i cztery razy w związku z fałszywymi alarmami. Jednostka z Paprotni wyjeżdżała dwadzieścia sześć razy do pożarów, trzydzieści siedem razy do miejscowych zagrożeń i miała trzy alarmy fałszywe. OSP z Krzymowa odnotowała szesnaście pożarów i siedemnaście miejscowych zagrożeń. Jednostka z Kałku miała sześć wyjazdów do pożarów, trzynaście do miejscowych zagrożeń i odnotowała jeden fałszywy alarm. Straż z Głodna nie miała w ubiegłym roku wyjazdów.

Dane te przekazał na sesji Tomasz Opszalski, Komendant Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Krzymowie.

Poza wysłuchaniem raportów, radni między innymi podjęli uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Konińskiemu.

- Tak naprawdę to jest powrót uchwały z zeszłego roku, ponieważ w zeszłym roku również udzielaliśmy taką pomoc finansową Powiatowi Konińskiemu. Chodziło o zakup samochodu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych. Ten bus miał być zakupiony dla Warsztatu Terapii Zajęciowej w Paprotni. Ponieważ realizacja tego zakupu nie doczekała się swojego finału, ta dotacja, ta pomoc finansowa została zwrócona do budżetu gminy Krzymów. Jest szansa, że w tym roku ten bus zostanie zakupiony i zwrócono się do nas o taką pomoc – mówi Leszek Staszak, Przewodniczący Rady Gminy Krzymów.

Radni ponownie przekazali na ten cel dwadzieścia tysięcy złotych. Warto przypomnieć, że podopiecznymi warsztatu są głównie niepełnosprawni mieszkańcy naszej gminy, a bus będzie służył również społeczności lokalnej.

Przegłosowana została też częściowa zmiana przeznaczenia Funduszu Sołeckiego w Brzeźnie. Dwudziestego czwartego marca na zebraniu wiejskim w tej miejscowości jego uczestnicy zdecydowali, że rezygnują z przeznaczenia pieniędzy na doposażenie stadionu w Brzeźnie i przekazują je na zakup kosiarki samojezdnej, która zresztą też będzie obsługiwała ten stadion. Obiekt ten jest własnością gminy, ale użytkuje go Ludowo-Młodzieżowy Klub Sportowy Czarni Brzeźno.

Sześćdziesiąta ósma sesja Rady Gminy Krzymów odbyła się dwudziestego dziewiątego marca.

Krzymów: O bezpieczeństwie i porządku publicznym

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ