Brzeźno: Przy pączkach lepiej nie kombinować
17.02.2023 12:15
W iście karnawałowym nastroju potoczył się Pączkowo-Faworkowy Zawrót Głowy w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeźnie. Do konkursu na tłustoczwartkowe przysmaki zgłosiły się Koła Gospodyń Wiejskich, sołectwa i seniorzy.
Pączkowo-Faworkowy Zawrót Głowy to nowa nazwa dotychczasowego Festiwalu Pączka, konkursu adresowanego do gminnych Kół Gospodyń Wiejskich, sołectw i seniorów. W tym roku do konkursowej oceny swoje wypieki zgłosiły koła gospodyń z Brzeźna, Rożka i Szczepidła oraz sołectwa z Genowefy, Głodna, Paprotni i Gminny Klub Seniora „Magnolia”.
Zgodnie z nazwą wydarzenia, oceniane były pączki i faworki. Tego zadania podjęli się Katarzyna Hryciuk, dr nauk rolniczych w zakresie technologii żywności i żywienia człowieka, nauczycielka przedmiotów gastronomicznych w Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Żychlinie. Prywatnie miłośniczka słodkich wypieków, nie tylko smacznych, ale również i pięknych (przewodnicząca komisji), Danuta Pawlak, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Jóźwina z gminy Kazimierz Biskupi. Kilkanaście lat pracowała w jednej z konińskich cukierń. Uwielbia piec ciasta i jest znakomitą kucharką. W tym gronie znalazł się też mężczyzna. To Artur Siemiński, założyciel firmy kelnerskiej „Fast Waiters Artur Siemiński Profesjonalna obsługa kelnerska”. Zdobywca pierwszego miejsca w Plebiscycie „Mistrzowie Smaku” w kategorii Kelner Roku w powiecie konińskim i województwie wielkopolskim. Profesjonalista z wieloletnim doświadczeniem. Jest nie tylko znakomitym kelnerem, ale posiada również doskonałe wyczucie smaku.
Uczestników konkursu powitała wójt Danuta Mazur, która objęła swoim patronatem tę imprezę.
- Ja ogromnie się cieszę, że nasza gmina Krzymów się rozwija, że wszyscy mają swoje miejsce i szukamy coraz częściej chwil, w których razem możemy się cieszyć, razem przebywać i razem się bawić, a czasami razem się edukować, czyli bierzemy z życia to, co najlepsze – mówiła wójt.
W czasie degustacji i później obrad komisji, na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie wystąpili artyści. Najpierw ci najmłodsi, czyli tancerki starszej grupy Dance Avenue, które zaprezentowały układ taneczny inspirowany kulturą ludową. Po nich scenę przejęły zespoły wokalne: Brzeźnianki i Krzymowiacy. W repertuarze Brzeźnianek znalazły się dwie autorskie piosenki, w tym jedna napisana specjalnie na tłusty czwartek.
Komisja obradowała dość długo, ale w tym czasie uczestnicy się nie nudzili. Przy stołach trwały ożywione dyskusje na temat kaloryczności pączków i nie tylko, a część pań i nielicznych panów ruszyła do tańca w rytm przebojów prezentowanych przez didżeja.
W końcu nadszedł ten najważniejszy moment. Ogłoszenie wyników. Najpierw na najlepszego pączka, przy czym wyniki zostały poprzedzone krótkim komentarzem przewodniczącej komisji.
- Chcielibyśmy, żebyście w przyszłym roku przygotowali jak najbardziej tradycyjne pączki, to pierwsza rzecz. Pani Danuta (Pawlak, przyp. red.) też przy smakowaniu tych pączków bardzo mocno zwracała uwagę na to, jak ten pączek się zachowuje, czy faktycznie jest dobrze wyrobiony pod względem technicznym, naprawdę na to zwracała bardzo dużą uwagę. No i mówiła, że ciasto musi być luźne, żeby później ten pączek faktycznie dobrze smakował i fajnie wyglądał. I taka nasza rada: kombinujcie jak najmniej przy pączkach. Tradycja to tradycja – mówiła Katarzyna Hryciuk.
W tej kategorii wyróżnienie i nagrodę w wysokości pięćdziesięciu złotych zdobył Gminny Klub Seniora „Magnolia”, trzecie miejsce zajęło sołectwo Głodno, zdobywając sto złotych, drugie sołectwo Genowefa – dwieście złotych i pierwsze Koło Gospodyń Wiejskich ze Szczepidła – trzysta złotych.
W kategorii faworków wyróżnienie zdobyło sołectwo Paprotnia. Komisja przyznała dwa trzecie miejsca dla Kół Gospodyń Wiejskich z Rożka i Brzeźna. Drugie miejsce zajęło koło gospodyń ze Szczepidła, a pierwsze sołectwo Genowefa. Wartość nagród pieniężnych w tym przypadku była taka sama, jak przy konkursie na najsmaczniejszego pączka.
Po części oficjalnej rozpoczęła się karnawałowa biesiada z pączkami, faworkami i tańcami.
Pączkowo-Faworkowy Zawrót Głowy prowadził Krzysztof Kędziora, a koordynatorką wydarzenia była Wioleta Koszal z Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie.
Brzeźno: Przy pączkach lepiej nie kombinować
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio