Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii, Krzymów, ul. Kościelna 2, 62-513 Krzymów

e-mail: gkrpa.krzymow@op.pl

tel. 690 131 523



Informacje


Konin: Strażacy o bezpiecznych żniwach

18.07.2023 13:12


Spalona maszyna rolnicza na polu

W naszej gminie rozpoczęły się już żniwa. To niestety czas, kiedy strażacy w całej Polsce odnotowują zwiększoną liczbę pożarów na polach. Dlatego przypominają o zasadach bezpieczeństwa podczas żniw.

W naszej gminie rozpoczęły się już żniwa, na szczęście pierwsze prace związane ze zbiorem zbóż przebiegają spokojnie.

Tymczasem na terenie miasta Konina oraz powiatu konińskiego od dwudziestego czerwca do szesnastego lipca tego roku było już osiem pożarów na polach. To pożary zboża na pniu, balotów słomy i siana, ale również maszyn rolniczych. Dla porównania, w ubiegłym roku zostało odnotowanych dwadzieścia siedem pożarów związanych z okresem żniw.

Dlatego Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koninie przypomina, aby wszystkie części mechaniczne pracujące w ruchu były systematycznie smarowane i sprawdzane, czy są sprawne. Zatarte łożyska są bardzo częstą przyczyną pożarów kombajnów i pras do słomy.

Szczególnej rozwagi w tym okresie wymaga używanie otwartego ognia. Ewentualne palenie papierosów jest dozwolone jedynie w miejscach pozbawionych materiałów palnych, oddalonych od miejsca wykonywania prac żniwnych i występowania palnych płodów rolnych o co najmniej dziesięć metrów. Natomiast całkowicie zabronione jest palenie papierosów przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbioru palnych płodów rolnych oraz ich transporcie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości: od budynków wykonanych z materiałów palnych - trzydzieści metrów, od budynków wykonanych z materiałów niepalnych - dwadzieścia metrów, od dróg publicznych i torów kolejowych - trzydzieści metrów, od dróg wewnętrznych i od granicy działki - dziesięć metrów, od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia - trzydzieści metrów, od lasów i terenów zadrzewionych - sto metrów, między stertami, stogami i brogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe - trzydzieści metrów.

Należy również pamiętać, aby zabezpieczyć urządzenia wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier.

Kolejną zasadą, jaką należy przestrzegać, jest zabezpieczenie podręcznego sprzętu gaśniczego (gaśnic) do prowadzenia ewentualnych działań związanych z gaszeniem pożaru.

Strażacy przypominają też, że wypalanie słomy i pozostałości roślinnych jest zabronione.

(PSP Konin, mar)

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ