Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii, Krzymów, ul. Kościelna 2, 62-513 Krzymów

e-mail: gkrpa.krzymow@op.pl

tel. 690 131 523



Informacje


Wykład dr n. o zdr. Aliny Roszak „CPE — pałeczki jelitowe — współczesne mikrobiologiczne zagrożenie dla świata”

13.02.2023 13:43


Wykład dr n. o zdr. Aliny Roszak „CPE — pałeczki jelitowe — współczesne mikrobiologiczne zagrożenie dla świata”

Niebezpiecznie odporne bakterie - „Czwartkowe spotkania z Akademią" - zaproszenie na wykład

Szanowni Państwo,

 

superbakterie są poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego zarówno w Polsce, jak i na świecie. Słyszymy o tym w mediach i raportach medycznych, bowiem Narodowy Program Ochrony Antybiotyków alarmował o tym już w 2006 r. Pałeczki jelitowe CPE (Carbapenemase-producing Enterobacterales), bo o nich mowa, są jednymi z najniebezpieczniejszych bakterii lekoopornych i najczęstszych czynników zakażeń szpitalnych. CPE wytwarzają karbapenemazy, enzymy, które powodują oporność na wszystkie lub wiele antybiotyków. To one będą tematem wykładu dr n. o zdr. Aliny Roszak „CPE — pałeczki jelitowe — współczesne mikrobiologiczne zagrożenie dla świata”. U osób zdrowych bakterie te mogą żyć w jelitach, nie dając żadnych objawów chorobowych. Zaczynają jednak stanowić duże zagrożenie dla zdrowia, gdy przenikają do pęcherza lub nerek, gdzie powodują trudne do wyleczenia infekcje. Podczas wykładu dowiemy się także, w jaki sposób można się nimi zarazić i jakie środki przedsięwziąć, aby do tego nie dopuścić. W związku z tym, że CPE jest jedną z najczęstszych przyczyn zakażeń szpitalnych, dr Roszak omówi działania medyczne podejmowane w szpitalach wobec pacjentów będących nosicielami lub zakażonych szczepem CPE.

 

Dr n. o zdr. Alina Roszak, adiunkt w Akademii Nauk Stosowanych w Koninie, jest menedżerem kierunku zdrowie publiczne i pielęgniarstwo II stopnia, a także czynną zawodowo pielęgniarką zatrudnioną w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. dr Romana Ostrzyckiego w Koninie na stanowisku specjalista ds. epidemiologicznych.

 

Na wykład ten, z cyklu „Czwartkowe spotkania z Akademią”, zapraszamy 16 lutego o godz. 18.00, jak zwykle online, na platformie MS Teams. Link do wykładu: https://bit.ly/3tpihLi. Jeśli nasuną się Państwu pytania związane z tematem wykładu, prosimy o ich przesłanie na adres: czwartek.na.uczelni@konin.edu.pl

 

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym ze strony portalu LM.pl. Będziemy wdzięczni za rozpowszechnienie informacji o wykładzie wśród Państwa współpracowników i znajomych.

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ