Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii, Krzymów, ul. Kościelna 2, 62-513 Krzymów

e-mail: gkrpa.krzymow@op.pl

tel. 690 131 523



Informacje


Brzeźno: Do serca przytul psa

01.02.2023 09:00


Szczeniaczek w wełnianym koszyczku

W minionym roku do Przytuliska dla Zwierząt w Brzeźnie trafiły dwadzieścia dwa odłowione psy, z czego piętnaście zostało wyadoptowanych. Ponadto do placówki trafiło dziesięć kotów, z czego siedem z nich znalazło nowe domy.

Natomiast pierwszy miesiąc tego roku był dynamiczny, gdyż odłowionych zostało pięć szczeniąt porzuconych w lesie. Do tej pory udało się wyadoptować jednego z nich oraz dwie suczki, które w do przytuliska trafiły w ubiegłym roku.

Za nami już ponad jedna trzecia kalendarzowej zimy. Jak należy dbać o psy o tej porze roku? Psia buda to dom dla zwierzaka. Szczególnie czworonogi przystosowane do życia na zewnątrz, spędzają tam sporą część czasu. Dlatego też każdy zwierzak chciałby mieć miejsce odpowiednio przystosowane do warunków pogodowych. Budując budę dla psa, nie tylko należy wziąć pod uwagę jej rozmiar czy tworzywo, ale i to, jak będzie ona ocieplona, aby odpowiednio chronić psiaka przed deszczem czy zimnem.

Pies w budzie zimą - o czym warto wiedzieć?

Jeżeli jesteśmy opiekunami psa, którego rasa jest przystosowana do życia na dworze, z pewnością powinniśmy się zapoznać z pewnymi podstawowymi standardami, aby psiak, mimo przebywania na zewnątrz, cieszył się dobrym zdrowiem i kondycją. Wpływ na to ma odpowiednie wyposażenie go w akcesoria dla psa. Przede wszystkim należy zapewnić porządną budę, która powinna być dostosowana wymiarowo do zwierzaka i zapewnić mu odpowiednią ochronę przed zimnem. Ważne jest także, aby zaopatrzyć go w odżywczą karmę i wodę, ale też umilające mu czas zabawki.

Jak przygotować budę na zimę?

Buda dla psa powinna być dostosowana do jego wielkości. Z reguły czworonogi, które są przystosowane do ciągłego życia na zewnątrz, to rasy o większych wymiarach. Zdecydowanie nie może być ani zbyt mała, ani też zbyt duża, ponieważ pies powinien być w stanie ogrzać jej wnętrze własnym ciałem. Jednym z najlepszych materiałów do wyłożenia jej wnętrza na czas zimy jest słoma. Ma ona naturalną, dobrą izolację cieplną. Ważne, aby była postawiona na jakimś drewnianym podwyższeniu czy podeście. A co z otworem, przez który pies wchodzi i wychodzi? Tutaj można wykorzystać koc, czy jakikolwiek materiał, aby wiatr czy zimno nie wpływało bezpośrednio do środka. Jednak warto także zważyć na to, iż psy lubią wylegiwać się w budzie i obserwować z niej to, co dzieje się na ulicy czy na podwórku, więc zakrycie jej całkiem może sprawić, że pies będzie niechętnie z niej korzystał.

Co zrobić, aby pies miał ciepło w budzie?

Najtańszą opcją zabezpieczenia podłogi jest wyłożenie jej słomą, bo właśnie to miejsce, powoduje największe odczuwanie zimna. Ponieważ podłoga jest najbliżej wyziębionego gruntu, a na niej nasz zwierzak leży i stąpa, dlatego dobra izolacja podłoża jest tak istotna. Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto pamiętać, aby zaopatrzyć się w większą ilość tej wyściółki, gdyż będzie ona wymagać systematycznej wymiany. Co więcej, taka forma zabezpieczenia z pewnością nie zapewni porządku w ogrodzie, gdyż pies, chcąc lub nie, będzie tę słomę wszędzie roznosił. Najtrwalszym i uniwersalnym rozwiązaniem ocieplenia budy jest zastosowanie styropianu. By chronić go przed zniszczeniami, wystarczy obłożyć go płytą lub deską. Warto też zaimpregnować z zewnątrz elementy budy i co roku konserwować. Jak to przy konstrukcjach bywa, najważniejszą kwestią jest dobra jakość materiału. Budując lub kupując budę dla psa, należy zwrócić uwagę na to, aby ściany były szczególnie szczelne. Jeżeli mamy co do tego wątpliwości, możemy zastosować podwójną warstwę materiału, czy umieścić pomiędzy drewnianymi deskami specjalny materiał termoizolacyjny. Podobnie jak w przypadku podłogi, warto zastosować styropian. Dzięki temu, do domu psiaka z pewnością nie dostanie się żaden nieprzyjemny wiatr, deszcz czy mróz.


Jak dbać o psa zimą?

- Jeżeli mowa o psach, które żyją razem z nami w domowym zaciszu, sprawa zabezpieczenia ich przed zimnem dotyczy spacerów. Są to zazwyczaj psiaki małych rozmiarów o skąpej sierści. Ich owłosienie nie jest w stanie zapewnić im izolacji, jaką ma np. pies rasy husky. Małe psy przystosowane są do życia w domu, gdzie w zimie działa ogrzewanie, a do tego często zajmują miejsce na ciepłej kanapie czy poduszce. Wówczas niezbędne wydają się zimowe ubranka i buty dla psa. Trzeba sobie zdać sprawę, że takiemu psu jest zwyczajnie zimno. Można posmarować psie łapy specjalnym balsamem lub po prostu wazeliną kosmetyczną. W przypadku psów żyjących na zewnątrz, poza wspomnianą wcześniej właściwą izolacją samej budy, w czasie zimowych dni szczególnie należy zadbać o właściwe odżywienie zwierzaka. Dobrze zbilansowana, mokra karma dla psa zapewni mu odpowiednią ilość zasobów energetycznych do przetrwania w trudniejszych warunkach. Z pewnością małe dodatkowe przekąski, superfood dla psa i inne akcesoria, pomogą mu w utrzymaniu dobrego zdrowia i kondycji podczas mrozów. Właściwie odżywiony pies, który ma zapewnioną dobrze izolowaną budę, bez żadnych problemów przetrwa czas zimy, a rasy takie jak husky czy malamuty, będą wręcz zachwycone – mówi Tomasz Opszalski, współwłaściciel Przytuliska i Hotelu dla Zwierząt w Brzeźnie.

W prowadzonym przez Tomasza i Małgorzatę Opszalskich przytulisku na adopcję cały czas czekają pieski. Każdy, kto zdecyduje się wziąć psa do domu, otrzyma zdrowe i przygotowane pod względem psychicznym do życia w rodzinie zwierzę.

Ponadto psy są wysterylizowane i zachipowane. Tomasz Opszalski zapewnia, że z zainteresowanymi adopcją osobami spotka się o każdej odpowiadającej tym osobom porze, po wcześniejszym umówieniu się. Ma on również szeroką wiedzę i długoletnie doświadczenie w szkoleniu i wychowywaniu psów, z czego warto skorzystać.

O szczegóły zawsze można zapytać w Przytulisku dla Zwierząt, które razem z hotelem mieści się w Brzeźnie przy ulicy Siennej 13 B. Zainteresowani adopcją lub usługami hotelowymi proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Dzwonić należy pod numery 506-510-511 lub 691- 198-330.

Informacje można też znaleźć na Facebooku. Wystarczy wpisać: Przytulisko w Brzeźnie lub Tomasz Małgorzata.

Zdjęcia psów przeznaczonych do adopcji są opublikowane na stronie www.krzymow.pl w zakładce „Dla mieszkańców”, w rozdziale „Zwierzęta do adopcji”. Po informacje na temat psów do adopcji można również zgłaszać się do Urzędu Gminy w Krzymowie, pokój numer cztery.

Brzeźno: Do serca przytul psa

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ