Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii, Krzymów, ul. Kościelna 2, 62-513 Krzymów
e-mail: gkrpa.krzymow@op.pl
tel. 690 131 523
Krzymów: Droższe bilety i opłaty za utrzymanie kursów
10.11.2022 13:09
Od lutego przyszłego roku pasażerowie Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie, niemający Konińskiej Karty Mieszkańca, zapłacą więcej za bilety. Dotyczy to między innymi mieszkańców naszej gminy. W przyszłym roku wzrosną też opłaty za obsługę linii miejskiego przewoźnika przebiegających przez gminę Krzymów.
W październiku radni Konina podjęli uchwałę w sprawie cen biletów dla osób, które nie będą posiadały Konińskiej Karty Mieszkańca. Cena biletu ulgowego będzie wynosić 2,40 zł a normalnego 4,80 zł. Zmienią się też ceny pozostałych biletów.
- Podwyżka to jest temat na pewno dla nas wszystkich drażniący, ponieważ wiemy, że to się wiąże ze wzrostem kosztów. Natomiast koszty rosną nie tylko biletów MZK, ale wszystkiego, co funkcjonuje na rynku. Doświadczamy tego na co dzień. Bilety drożeją od pierwszego lutego o złotówkę, to jest bilet normalny i o pięćdziesiąt groszy bilet ulgowy. (…) Wiemy, że każda podwyżka boli, ale są one nieuniknione z tego względu, że koszty paliwa cały czas rosną, że koszty pracownicze rosną, więc firma MZK i miasto Konin, które jest jakby właścicielem firmy MZK, udowadnia nam, że te podwyżki być muszą – mówi Jacek Popielarz, Kierownik Referatu Oświaty i Spraw Komunalnych Urzędu Gminy w Krzymowie.
Ale nie jest to jedyny wzrost kosztów. Gminy, do których docierają linie autobusowe Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie, od nowego roku będą musiały więcej zapłacić za ich obsługę. W naszej gminie są cztery: 54, 57, 58 i 71. W tym roku koszt ich obsługi wynosi ponad pięćset pięćdziesiąt tysięcy złotych.
- I już wiemy, że mimo podwyżek cen biletów od pierwszego lutego, i tak te koszty dla gminy Krzymów wzrosną minimum o sto tysięcy złotych. A dodatkowo doszedł fakt, że MZK razem z miastem Konin stwierdziły, że nie mają w tej chwili potrzeby finansowania przejazdu linii 71, która jest dedykowana typowo dla gminy Krzymów, z Wału Tarejwy do dworca PKP. Było to dla nas bardzo ważne, ponieważ przed kilkoma laty bardzo prosiliśmy miasto, żeby taka możliwość była ze względu na komfort mieszkańców, którzy wsiadając na terenie gminy Krzymów, dojeżdżają do dworca PKP. Są to przede wszystkim młodzi ludzie, którzy dojeżdżają do szkół na terenie miasta Konina, również w nowej części miasta, więc chcielibyśmy bardzo to utrzymać. Natomiast utrzymanie tej linii, z tego, co wiemy, przejdzie na gminę Krzymów i koszty gminy w związku tylko z tym kursem za przejazd od Wału Tarejwy do dworca PKP przez dwanaście miesięcy, koszty nasze wzrosną o około osiemdziesiąt tysięcy – mówi Jacek Popielarz.
Oznaczałoby to, że w przyszłym roku opłaty za obsługę linii MZK przebiegających przez naszą gminę wyniosłyby około siedmiuset trzydziestu tysięcy złotych. Są to kwoty szacunkowe, ponieważ w tej sprawie nie zostały jeszcze podpisane umowy.
- Nie mamy jeszcze propozycji umowy z miasta Konina. Z reguły pod koniec roku taka umowa do nas dociera. Te informacje, które posiadamy są ze spotkań, są to wszystko szacunkowe kwoty, które są przyjmowane, były negocjowane, były uzgadniane, więc zakładamy, że taka podwyżka nas czeka, do dwustu tysięcy maksymalnie, jeżeli chodzi o utrzymanie linii MZK, które jeżdżą po terenie gminy Krzymów – mówi Jacek Popielarz.
Krzymów: Droższe bilety i opłaty za utrzymanie kursów
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio