Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii, Krzymów, ul. Kościelna 2, 62-513 Krzymów
e-mail: gkrpa.krzymow@op.pl
tel. 690 131 523
Brzeźno: Najtrudniejsza jest bariera językowa
14.03.2022 09:42
Coraz więcej dzieci uchodźców z Ukrainy uczęszcza do Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Brzeźnie. Obecnie jest to piętnaścioro uczniów i przedszkolaków.
- Na początek dzieci zostały przydzielone do tych oddziałów, które udało się nam uzgodnić wspólnie z rodzicami na podstawie sumy lat nauki, które miały w Ukrainie, bo nie organizujemy na razie oddziału przygotowawczego. Dzieci dołączyły do swoich rówieśników w klasach. Natomiast niewielu z nich posługuje się językiem polskim, niektóre rozumieją, bo miały też w szkołach ukraińskich naukę języka polskiego, ale najczęściej jest to język rosyjski, język angielski i oczywiście posługujemy się językiem polskim, korzystając z różnego rodzaju tłumaczy. Myślę, że jest to większa bariera dla nauczycieli przy przekazywaniu treści niż dla samych uczniów w klasie, kiedy oni rozmawiają ze sobą podczas zajęć lekcyjnych czy na przerwie. Świetnie wykorzystują nowoczesne technologie i myślę, że te bariery trudne, językowe, powoli staramy się eliminować – mówi Urszula Kucharska, dyrektor szkoły podstawowej w Brzeźnie.
Są to głównie dzieci w wieku szkolnym, ale znajdują się wśród nich także przedszkolaki.
- I z tym jest trochę gorzej, dlatego że w naszych przedszkolach jest zawsze obłożenie na sto procent. Ministerstwo dopuściło w tej chwili rozszerzenie klas o dzieci z Ukrainy, zarówno na poziomie edukacji wczesnoszkolnej, klas IV-VIII, jak i edukacji przedszkolnej. Póki co z tego korzystamy, mamy po dwoje, czasami troje dzieci na poziomie – mówi Urszula Kucharska.
Uchodźcy pochodzą z różnych części Ukrainy: Kijowa i okolic, Iwano-Frankowska i Lwowa. Nie wszyscy mieszkają w Brzeźnie. Część z nich została przyjęta przez rodziny z konińskiej dzielnicy Wilków i ze względu na bliskość Brzeźna postanowili nie zapisywać swoich dzieci do szkoły w Koninie, lecz właśnie w Brzeźnie. Jedna z uchodźczyń dobrze mówi po polsku i zgłosiła się do szkoły jako wolontariuszka, tłumacząc Ukraińcom zagadnienia poruszane na zajęciach lekcyjnych.
Uczniowie z Ukrainy dzięki wsparciu rządowej dotacji celowej realizowanej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzymowie, korzystają z darmowych obiadów, a przedszkolaki z pełnego wyżywienia.
Niewykluczone, że jeszcze w tym tygodniu wzrośnie liczba uczniów z Ukrainy w szkole w Brzeźnie, ponieważ do placówki zgłaszają się kolejne rodziny uchodźców z prośbą o zapisanie ich dzieci do szkoły.
Brzeźno: Najtrudniejsza jest bariera językowa
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio