Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii, Krzymów, ul. Kościelna 2, 62-513 Krzymów

e-mail: gkrpa.krzymow@op.pl

tel. 690 131 523



Informacje


Krzymów: Mamy swoich bohaterów

12.11.2021 15:29


Poczty sztandarowe straży na cmentarzu

Uroczyście, ale bez zbędnego patosu przebiegła tegoroczna uroczystość z okazji Święta Niepodległości w gminie Krzymów. I była inna niż te, do których przyzwyczailiśmy się w ostatnich latach.
 

Przede wszystkim odbyła się tylko w Krzymowie, bez wyjazdu na mogiłę w Turach.
- Chcemy swoją radość z odzyskania niepodległości dzielić w gminie Krzymów. Uważamy, że akurat mogiła w Turach może byłaby odpowiednim miejscem, ale dla innych świąt. Nie chcemy o niej zapomnieć, chcemy, po rozmowach z księdzem proboszczem Wojciechem Kaźmierczakiem, może zaproponować wspólny udział z gminą Kościelec z okazji wybuchu drugiej wojny światowej, bo to bardziej chyba odpowiedni moment. Natomiast tu próbujemy budować nową tradycję, odnaleźć bohaterów z gminy Krzymów - mówi Danuta Mazur, wójt gminy.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą za Ojczyznę, Polaków, którzy walczyli o jej niepodległość i wszystkich rodaków. Zamiast homilii, uczestnicy wysłuchali krótkiego programu artystycznego przygotowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie. Złożyły się nań piosenki, wiersze i łączniki lektorskie. Całość miała skłonić obecnych na uroczystości do refleksji nad historią Polski i jej chwilą obecną.
Po zakończeniu Mszy nastąpił przemarsz na krzymowski cmentarz pod mogiłę nieznanego żołnierza.
- Zebraliśmy się, aby w sto trzecią rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oddać hołd ludziom, którzy walczyli i oddali życie za wolną Polskę. Jedenasty listopada to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol  wiary i zwycięstwa. Oddając  szacunek  symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, którzy walczyli o najważniejszą wartość dla każdego patrioty - o wolność. Dziś przy tej mogile chylimy czoła przed wszystkimi bohaterami tamtych wydarzeń. I choć nieznane są nam nazwiska tych wielkich ludzi, to znamy ich wspólny cel, znamy ich marzenia o wolnej, niepodległej Ojczyźnie. Chcemy w ten sposób okazać naszą wdzięczność, zapalić znicz i zapewnić, że pamiętamy i zawsze będziemy pamiętać. Dziękujemy za niepodległe państwo, dziękujemy wam, bohaterowie, za walkę o wolność naszą i waszą, moją i twoją - mówiła prowadząca tę część uroczystości Marta Tomicka.
Następnie przy akompaniamencie Orkiestry Dętej GOK w Brzeźnie został zaśpiewany fragment "Mazurka Dąbrowskiego". O modlitwę za poległych za wolność Polski bohaterów został poproszony proboszcz Wojciech Kaźmierczak. Dzięki jego inicjatywie dowiedzieliśmy się, że na krzymowskim cmentarzu spoczywa kilkoro bohaterów walk o wolną Polskę.
To Dominik Wróbel, ktory jako kanonier walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Był kawalerem Srebrnego Krzyża Virtuti Militari.
To Wincenty Jankowski, który walczył jako młody chłopak w I wojnie światowej. Został odznaczony Krzyżem Obrońcy Ojczyzny 1918-1921.
To Stanisław Jaroński,który brał udział w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. Został odznaczony Krzyżem Walecznych i Medalem Niepodległości.
To Franciszek Kordylewski, który brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Został odznaczony Krzyżem Walecznych.
To Józef Sękowski, który w 1914 roku został powołany do wojska i walczył na frontach I wojny światowej.
I Katarzyna Kowcz, urodzona na kresach Rzeczypospolitej. Prześladowana przez sowietów za to, że była Polką, uratowała się ucieczką w nasze strony.
- Wdzięczni Bogu za dar obrońców naszej Ojczyzny, gromadząc się dzisiaj na naszym cmentarzu w sto trzecią rocznicę odzyskania niepodległości, chcemy naszą pamięć i modlitwę złożyć Bogu za tych wszystkich, którzy nie wahali się walczyć i oddać własne życie, by nasza Ojczyzna była niepodległa, wolna - mówił ksiądz Wojciech Kaźmierczak. 
Ostatnim etapem uroczystości był przemarsz na dziedziniec Urzędu Gminy w Krzymowie. Tam orkiestra dęta wykonała wiązankę utworów patriotycznych, a póżniej, przy muzyce z podkładu, odbyło się wspólne ich śpiewanie.W tym czasie na każdego czekał też poczęstunek: gorąca, wojskowa grochówka.
Tegoroczne Gminne Obchody Święta Niepodległości uświetniły swoją obecnością Orkiestra Dęta GOK w Brzeźnie, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych i szkół oraz Koła Łowieckiego "Ryś", delegacje harcerzy i Kół Gospodyń Wiejskich. Z wozami militarnymi pojawił się Jan Czaja oraz członkowie Stowarzyszenia "Zajezdnia". To również Jan Czaja zapewnił nagłośnienie ceremonii na cmentarzu i podczas śpiewania pieśni patriotycznych na dziedzińcu urzędu gminy.
Organizatorami uroczystości były Urząd Gminy w Krzymowie, Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krzymowie i Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie. 
   

Krzymów: Mamy swoich bohaterów

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ