Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii, Krzymów, ul. Kościelna 2, 62-513 Krzymów

e-mail: gkrpa.krzymow@op.pl

tel. 690 131 523



Edukacja


Paprotnia: Nie tylko apel dla Niepodległej

10.11.2021 13:44


Dzieci na inscenizacji z okazji Święta Niepodległości

- Dla Polaków dzień jedenasty listopada 1918 roku był dniem tryumfu. Po stu dwudziestu trzech latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Jedenasty listopada jest symbolem miłości do Ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary i symbolem zwycięstwa – brzmiały jedne z pierwszych zdań apelu z okazji Święta Niepodległości w szkole podstawowej w Paprotni.

Apel miał miejsce dziesiątego listopada. Był opowieścią o dążeniu do wolności po rozbiorach, zbudowaną z wierszy, piosenek i tekstów lektorskich. Scenografię stanowiły brzozowe krzyże z zapalonymi obok nich zniczami.

W prezentacji brali udział uczniowie klasy siódmej i przedstawiciele klas czwartych, piątych, szóstych i ósmych.

Jednak nie tylko apel był wydarzeniem angażującym uczniów do działań patriotycznych. W listopadzie podobnych akcji było kilka.

- Chcemy zaszczepić dzieciom tę miłość do Ojczyzny przez różne działania. Po raz kolejny uczestniczymy w akcji „Szkoła pamięta”. Polegała na tym, że uczniowie przygotowywali wystawki dotyczące różnych wydarzeń historycznych. Mieliśmy spotkanie z panem Janem Czają, to była trochę taka żywa lekcja historii. Przyjechał wojskowymi motorem i jeepem, gdzie dzieci mogły z bliska obejrzeć, dotknąć i poczuć trochę smaku historii. Różne elementy przyniósł. Była wystawa prac plastycznych dzieci na temat nie tylko patriotyzmu, ale też pamięci o tych, którzy polegli, walcząc za Ojczyznę, ale też tych, którzy są ważni dla nas, dla naszego regionu, czyli naszych nauczycieli, naszych wielkich postaci, które się pokazały – mówi Dorota Wróbel Zastępca Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Paprotni.

Ponadto dziewiątego listopada w szkole została przeprowadzona akcja „Rozśpiewana przerwa". Jest ona kontynuowana od kilku lat i odbyła się również w ubiegłym roku, tyle że w formie online.

- Były śpiewane piosenki patriotyczne, na przykład „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Wojenko wojenko”, „Przybyli ułani pod okienko”. Przepięknie dzieci przygotowały i siebie, i utwory do odśpiewania. Dodam też, że włączamy się w akcję BohaterOn. Dzieci przygotowują pocztówki i wysyłają powstańcom warszawskim, ale ta akcja dopiero przed nami. Mieliśmy też szkolne działanie „Wstążka”, podczas którego dzieci przygotowywały własnoręcznie kotyliony. Mamy więc mnóstwo wydarzeń w listopadzie, które uczą dzieci i kształtują więź z narodem – mówi Ewa Juszkiewicz, nauczycielka języka polskiego i historii w szkole w Paprotni.

Poza apelem, dziesiątego listopada o godzinie 11.11 uczniowie tej placówki, podzieleni na grupy, zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się w ten sposób do ogólnopolskiego projektu „Szkoła do hymnu”.

Tak to już jest, że szkolne apele z okazji Święta Niepodległości mają posępną wymowę i oprawę, i trudno w nich doszukać się radości z odzyskania przez Polskę niepodległości. Ale w szkole w Paprotni próbuje się też przemycać inny przekaz.

- Na lekcjach języka polskiego i historii pokazywaliśmy dzieciom radość z tego święta. Że to nie dotyczy tylko tamtego dnia wyzwolenia, ale, że my dzięki temu mamy dzisiaj nasz dom, naszą szkołę, polski język. My dzisiaj na apelu z powagą przyjmujemy to święto, natomiast to śpiewanie, to robienie wystawki, to wszystko jest bardziej w radosnym duchu – mówią Dorota Wróbel i Ewa Juszkiewicz.

Paprotnia: Nie tylko apel dla Niepodległej

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ