Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii, Krzymów, ul. Kościelna 2, 62-513 Krzymów

e-mail: gkrpa.krzymow@op.pl

tel. 690 131 523



Edukacja


Gmina Krzymów: Nagrodzone przez ministra

15.10.2021 13:38


Logo Ministerstwa Edukacji i Nauki

Marta Woźniak i Katarzyna Hryciuk, nauczycielki, mieszkanki gminy Krzymów, zostały wyróżnione przez Ministra Edukacji i Nauki.

Marta Woźniak

otrzymała nagrodę. Jest ona przyznawana za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej lub organizacyjnej oraz całokształt dorobku zawodowego. Laureatka jest nauczycielką w Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie. Dyrekcja szkoły wytypowała ją do nagrody i sporządziła w tym celu potrzebne wnioski. Zostały one przekazane do Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty, a następnie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Jest nauczycielem przedmiotów zawodowych ekonomicznych, od tego roku szkolnego również kierowniczką kształcenia praktycznego.

- Praca to moja pasja. Wkładam dużo serca i czasu w działania na rzecz młodzieży. Prowadzę społecznie dodatkowe zajęcia, przygotowuję uczniów do egzaminów, konkursów i olimpiad, w których osiągają wysokie lokaty, na przykład w roku szkolnym 2020/2021: pierwsze miejsce w wojewódzkim konkursie BeBi – Będę Biznesmenem, pierwsze miejsce w konińskim konkursie Młody przedsiębiorca, pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie Przedsiębiorczy na rynku finansowym, drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie Score Hunter oraz uzyskanie tytułu Złotej Szkoły Narodowego Banku Polskiego i otrzymanie wyróżnienia od prezesa NBP.

Prowadzę w szkole trzy innowacje pedagogiczne, współpracuję z wieloma przedsiębiorcami działającymi na rynku konińskim oraz uczelniami wyższymi. Dzięki temu uczniowie biorą udział w wykładach, warsztatach, odczytach i wycieczkach, uzyskują dodatkowe kompetencje. Wykonuję szereg działań promocyjnych i organizacyjnych na rzecz szkoły. Nagroda jest dla mnie wyjątkowym wyróżnieniem i potwierdzeniem, że nie jest wyrazem uznania za długoletnią pracę na rzecz edukacji, ale przede wszystkim zaangażowania w pracę z uczniami oraz wykorzystywania kreatywnych i innowacyjnych metod nauczania. W 2019 roku otrzymałam wyróżnienie w konkursie Marszałka Województwa Wielkopolskiego „Wielkopolski Nauczyciel Roku", a w ostatnich dniach otrzymałam informację o przyznaniu mi zaszczytnego tytułu „Zasłużony dla Miasta Konina" – mówi Marta Woźniak.

Katarzyna Hryciuk

ma tytuł doktora inżyniera technologa żywności i żywienia człowieka. Uczy przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie, w technikum żywienia i technikum spedycji. Przez ministra została uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Jest on nadawany za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

Wniosek o jego przyznanie złożyła dyrekcja szkoły.

- Za co jestem ogromnie wdzięczna pani dyrektor Annie Matczak-Gaj, która zauważa pewne działania i zawsze wyróżnia w ten sposób nauczycieli. Myślę, że to działania w szkole, jak wyniki w nauczaniu, ale również to, co robię poza szkołą, czyli działanie na rzecz środowiska lokalnego też miało znaczenie – mówi Katarzyna Hryciuk.

A jakie są jej metody pracy?

- Przede wszystkim nauczyciel musi być z uczniem szczery i musi być dla ucznia autentyczny. Kolejna rzecz, która jest bardzo istotna, to jest świadomość ucznia, żeby wiedział, po co się uczy, bo uczenie dla samego uczenia nie ma sensu. Uczeń musi wiedzieć, co idzie za tą nauką, którą przedstawia mu nauczyciel. Jeżeli sobie ustalimy, że uczy się przede wszystkim dla siebie, wtedy zaczyna rozważać, czy warto się uczyć i zazwyczaj stwierdzają, że warto. Kolejna, bardzo istotna dla mnie rzecz, to fakt, żeby wykorzystywać sto procent lekcji, jak najmniej obarczać uczniów w domu pracami czy nauką, bo uważam, że bardzo dobrze skonstruowana lekcja, wykorzystana w stu procentach, może być naprawdę przepustką do tego, że po lekcjach uczeń ma już wolne. A przecież my też po pracy chcemy mieć wolne. Bardzo ważne w takim nauczaniu jest indywidualizacja pracy, co wymaga od nauczyciela bardzo dużego zaangażowania podczas lekcji. Wiadomo, jeśli mamy w klasie dwadzieścia, trzydzieści osób, piętnaście, w zależności od grupy, to każdy z tych uczniów troszeczkę inaczej się uczy. Jest co najmniej kilka grup, które się uczą w innym tempie: jedni są wzrokowcami, inni słuchowcami, więc myślę, że czasami narzucanie uczniom konkretnych metod pracy jest błędem. Raczej należy poszukiwać i dawać możliwości wyboru uczniom, co, jak powiedziałam wcześniej, bardzo mocno angażuje nauczyciela na lekcji. Ale chyba po to tam jestem – mówi Katarzyna Hryciuk.

Gmina Krzymów: Nagrodzone przez ministra

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ