Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii, Krzymów, ul. Kościelna 2, 62-513 Krzymów
e-mail: gkrpa.krzymow@op.pl
tel. 690 131 523
Paprotnia: Cyfrowa misja w szkole
05.02.2021 12:53
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Paprotni, jako jedna ze stu pięćdziesięciu w Polsce, bierze udział w projekcie cyfrowym MegaMisja. Realizuje go Fundacja Orange.
Aby wziąć udział w tym projekcie uczniowie musieli nagrać filmik zachęcający MegaMisję do odwiedzin ich szkoły. I udało się. Placówka z Paprotni znalazła się w gronie stu pięćdziesięciu w Polsce, które uczestniczą w projekcie.
- Jest to jedenaścioro uczniów klas I-III. Uczymy się zasad korzystania z internetu, poznajemy netykietę, wiemy, co publikować, jakie mamy prawa, bo dzieci też mają prawo publikowania w internecie. Poznajemy też zagrożenia, jakie mogą pojawić się w sieci. Jednak najfajniejsze jest to, że projekt ma formę gry i nie są to zajęcia, na których nauczyciel tylko mówi. W grze są bohaterowie Julka, Kuba oraz Psotnik i oni co tydzień zapraszają nas na zajęcia, na których przechodzimy grę etap po etapie. Są w niej zadania, po których wykonaniu dostajemy ubranka dla naszego Psotnika. Po serii zajęć, szkoła otrzymuje nagrodę. Do tej pory dostaliśmy duży pakiet plastyczny składający się z farb, bloków, mazaków; otrzymaliśmy też tablet, a wkrótce mają do nas dotrzeć gry planszowe i książki – mówi Karolina Antas, nauczycielka informatyki w szkole podstawowej w Paprotni, koordynatorka projektu.
Efektem projektu ma być to, że dzieci będą sprawniej poruszać się w internecie, poznają, jakie zagrożenia mogą spotkać w sieci i jak ich unikać. Ponadto będą korzystać z netykiety, będą miały świadomość, że nie należy hejtować, poznają sposoby szukania informacji w internecie, dowiedzą się, gdzie są źródła godne zaufania. Będą wiedzieć też, co zrobić, gdy ktoś napisze do nich niemiłe wiadomości, do kogo w tej sytuacji się zgłosić.
Zajęcia dotyczą nie tylko sieci internetowej. Dzieci uczą się też robienia dobrych zdjęć, nagrywania filmików i obrabiania ich w komputerze. Zatem projekt rozwija szerokie kompetencje cyfrowe.
Lekcje z MegaMisji są zajęciami dodatkowymi.
- Pomimo popołudniowego czasu uczniowie są zaktywizowani, chętnie uczestniczą w tych zajęciach, widać, że wyczekują ich, pytają, co zrobi dzisiaj Psotnik, jakie ubrania mu wybierzemy. Słowem, sprawiają im radość – mówi Karolina Antas.
Projekt rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku i potrwa do czerwca.
Paprotnia: Cyfrowa misja w szkole
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio