Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Informacje


Krzymów: Święto plonów i tradycji

28.08.2023 11:39


Przekazanie chleba na dożynkach w Krzymowie

Wielu mieszkańców gminy i gości spotkało się dwudziestego siódmego sierpnia w Krzymowie na Gmino-Parafialnych Dożynkach. Była to nie tylko okazja do podziękowania za tegoroczne zbiory, ale także do pielęgnowania tradycji i kultury ludowej.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w miejscowym kościele, gdzie poświęcono wieńce i chleby dożynkowe. Następnie korowód z Orkiestrą Dętą Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie przemaszerował na stadion. Tam odbyła się dalsza część uroczystości.

Na scenie zostali przedstawieni starostowie dożynek, Monika i Marek Borowiakowie z Borowa. Starostowie prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni stu osiemdziesięciu hektarów, wyspecjalizowane w produkcji mleka. Tworzy je dwieście dziewięćdziesiąt sztuk bydła, w tym sto dziesięć krów dojnych. Pani Monika jest inżynierem inżynierii rolniczej, natomiast pan Marek inżynierem zootechniki. Oboje ukończyli studia z tytułem magistra rolnictwa. Małżeństwem są od kwietnia tego roku. Są również szczęśliwymi rodzicami półtorarocznego synka Aleksandra. W prowadzeniu gospodarstwa młodych rolników wspierają rodzice pana Marka.

Następnie głos zabrała Danuta Mazur, dziękując rolnikom za ich ciężką pracę.

- Dziś zebraliśmy się razem, by uczcić to wyjątkowe święto. Dożynki Gminno-Parafialne w Krzymowie. To czas, kiedy z serca dziękujemy za plony, które wieńczą trud pracy naszych rolników. To także chwila, w której składamy hołd ziemi i naturze, które dają nam pokarm, stanowiący podstawę naszej egzystencji. Dziękujemy wam, drodzy rolnicy, za każdy poranek spędzony na polu, za godziny poświęcone sianiu, sadzeniu, hodowli, pielęgnacji. Wasza wytrwałość, determinacja i pasja są dzisiaj powodem naszego świętowania, ale również wyrazem wielkiego szacunku. Wasza praca to nie tylko zawód, to misja, która karmi nasze rodziny, naszą wspólnotę i całe społeczeństwo, dając nam również poczucie bezpieczeństwa. Przecież wiemy, jak wielkim trudem jest ona obwarowana i jak wielka niepewność towarzyszy wam każdego dnia. Bo jesteście przecież jej elementem i nie wszystko od was zależy. Składa się na to pogoda, sytuacja na świecie. Jesteście zależni od polityki rządzących, od wielu czynników, na które nie do końca macie wpływ. Rozumiemy wasze problemy – mówiła Danuta Mazur, która podziękowała też wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych dożynek.

Kolejnym elementem dożynek było przekazanie chleba przez starostów gospodarzom gminy: wójt Danucie Mazur i Leszkowi Staszakowi, Przewodniczącemu Rady Gminy Krzymów.

- Przynosimy ten oto bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż. Przekazujemy go wam, gospodarzom gminy Krzymów z nadzieją, że podzielicie go sprawiedliwie tak, aby nie zabrakło go na każdym stole. Niech chleb, owoc pracy rolnika, będzie dla nas wszystkich symbolem jedności i wdzięczności za dary boże – mówił starosta dożynek.

- Bardzo dziękujemy zacnym gospodarzom. Wraz z przewodniczącym obiecujemy, że będziemy go dzielić sprawiedliwie – mówiła Danuta Mazur.

Słowa podziękowania do rolników skierował również Leszek Staszak.

- Zgodnie z tradycją spotykamy się dzisiaj na święcie rolników. Cieszy nas, samorządowców, ogromne państwa zaangażowanie w niełatwą pracę na roli. Dzisiaj, w tych jakże niełatwych czasach są dla nas państwo oparciem, bo przecież państwo dają nie tylko sobie, ale całej społeczności poczucie bezpieczeństwa żywnościowego. To zaangażowanie wielokrotnie przekłada się na pracę na rzecz sąsiadów, sołectwa czy całej gminy. Wielokrotnie dają nam państwo potwierdzenie, że dobro gminy leży państwu bardzo na sercu. I za to w imieniu swoim, jak i Rady Gminy Krzymów z serca dziękuję – mówił Leszek Staszak.

Przewodniczący rady gminy nawiązał też do mającej powstać linii kolejowej do Turku.

- Ze smutkiem muszę powtórzyć obawy, którymi dzieliłem się z państwem w ubiegłym roku w Szczepidle (na dożynkach – przyp. red.), a które leżą mi bardzo na sercu. Mówię o planach budowy kolei, która za kilka lat może zmienić krajobraz zachodniej części naszej gminy. Bardzo mi przykro, i wyrażam tu obawy wielu mieszkańców Brzeźna, Zalesia w gminie Krzymów czy Osady w Koninie, Morzysławia, jak również Żychlina w gminie Stare Miasto i Żdżar. Trudno też nie wspomnieć o mieszkańcach Gozdowa i Tuliszkowa. Ta perspektywa staje się coraz bardziej realna, a nasz głos sprzeciwu zarówno przez rządzących w Warszawie jak i Poznaniu zdaje się nie być słyszalny. Mówię to również w kontekście państwa pracy, którą niestety kierują uwarunkowania polityczne. Jako samorządowiec bardzo chciałbym właśnie, aby nasi przedstawiciele na Wiejskiej częściej wsłuchiwali się w nasz głos, bo na tym przecież polega demokracja. A zresztą problemów zarówno wy, rolnicy, jak i my, wspólnota lokalna, na pewno sobie poradzimy – mówił Leszek Staszak.

I on podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie dożynek.

Następnie Danuta Mazur i Leszek Staszak częstowali chlebem wszystkich uczestników dożynek, po czym głos zabrali niektórzy z zaproszonych gości.

Po części oficjalnej odbyły się występy artystyczne lokalnych zespołów – Brzeźnianek i Krzymowiaków oraz wokalistek z Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie, które zaprezentowały repertuar, nad którym pracują.

Rozstrzygnięte zostały dożynkowe konkursy. Oceny wystawiła komisja, której przewodniczyła Katarzyna Hryciuk, doktor nauk o żywieniu, nauczycielka w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie, Sylwia Kudła z Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Koninie i Wioleta Koszal, Specjalistka do spraw organizacyjnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeźnie.

W kategorii najpiękniejszego wieńca pierwsze miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Krzymowa i pięćset złotych, drugie Koło Gospodyń Wiejskich ze Szczepidła i czterysta złotych, a trzecie sołectwo Kałek i trzysta złotych nagrody.

W kategorii najsmaczniejszego chleba pierwsze miejsce zajęło sołectwo Genowefa, zdobywając trzysta złotych nagrody, drugie miejsce sołectwo Paprotnia i dwieście złotych, a trzecie miejsce i sto złotych zdobyło sołectwo Brzeźno.

W kategorii najpiękniejszej dekoracji zostało przyznanych więcej nagród. Czwarte miejsce zajęły rodziny Wilczewskich i Żygadłów. Dwa trzecie miejsca przypadły rodzinom Augustyniaków i Ciszewskich, drugie miejsce zajęło sołectwo Genowefa, a pierwsze sołectwo Drążeń.

Dodatkową atrakcją dożynek był pokaz dawnych technik żniwnych przygotowanych przez Jana Czaję i jego kolegów. Można było też podziwiać wystawę archaicznych narzędzi rolniczych i domowych. Kontrastem dla nich były nowoczesne traktory, stojące przy stadionie.

Niektóre sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały stoiska, przy których można było się posilić chlebem ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz innymi specjałami.

Uroczystość zakończyły występy Kapeli z Kopyta, a po niej gwiazdy wieczoru, Dzianiego i Cygańskich Gwiazd, którzy rozkręcili zabawę taneczną dla wszystkich uczestników imprezy, kontynuowaną po występach przez didżeja.

Dożynki w Krzymowie były nie tylko okazją do podziękowania za tegoroczne zbiory, ale także do pielęgnowania tradycji i kultury ludowej.

 

Krzymów: Święto plonów i tradycji

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ