Krzymów: Już można zanurzyć się w ogrodzie zmysłów
02.06.2023 12:07
Dzień Dziecka stał się dobrą okazją do otwarcia przy szkole podstawowej w Krzymowie ogrodu sensorycznego. To efekt współpracy placówki z Fundacją Orlen.
Dzień otwarcia ogrodu był nieprzypadkowy nie tylko ze względu na święto wszystkich dzieci.
- Otwarcie zbiegło się u nas z naszym świętem rodziny. Dzisiaj mamy Dzień Dziecka. Mówimy, że jesteśmy dziećmi, dopóki mamy rodziców. Ale także niedawno obchodziliśmy Dzień Mamy, niedługo będziemy obchodzić Dzień Taty, więc każdemu z was życzę wszystkiego dobrego, uśmiechu, zadowolenia i spełnienia marzeń. A naszym marzeniem był właśnie ten ogród. Ogród zmysłów, który ma służyć właśnie rodzinie. Żeby mogli państwo tutaj odpocząć, posłuchać ptaszków, które zamieszkały koło szkoły, zobaczyć wiewiórkę. Również poczuć zapachy, bo nasz ogród składa się z kilku części. I mam nadzieję, że jest to nasze miejsce na Ziemi, bo tak brzmiał grant, do którego złożyliśmy projekt i otrzymaliśmy pieniążki – mówiła Marzena Dopytalska, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Krzymowie.
Przecięcia wstęgi i otwarcia ogrodu dokonali wójt Danuta Mazur, Jacek Popielarz, Kierownik Referatu Oświaty i Spraw Komunalnych Urzędu Gminy w Krzymowie, przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego, Marzena Dopytalska i dwoje przedszkolaków.
Otwarta przestrzeń nosi nazwę „Ogrodowe remedium- ogród zmysłów" i powstała dzięki temu, że szkoła przystąpiła do piątej edycji programu „Moje miejsce na Ziemi” Fundacji Orlen.
Fundacja do udziału w nim zachęca każdego, kto troszczy się o środowisko, w którym mieszka i ma pomysł jak je rozwijać.
Opracowany przez szkołę wniosek konkursowy pt. „Ogrodowe remedium-ogród zmysłów” znalazł się w gronie nagrodzonych i placówka otrzymała grant w kwocie piętnastu tysięcy złotych na realizację ogrodu sensorycznego.
W ramach pozyskanego dofinansowania, ale również dzięki ogromnemu zaangażowaniu lokalnego środowiska i przy udziale sponsorów powstała atrakcyjna infrastruktura w otoczeniu szkoły, która jest jednocześnie wizytówką miejscowości. Ogród składa się z kilku części: ogrodowej, leśnej, łąkowej, warzywnej. Są w nim alejki, ścieżki, ławki, palisady, skrzynie, tablice informacyjne, hotel dla owadów i domki dla ptaków. Jego zadaniem jest oddziaływanie wychowawcze i terapeutyczne.
Pomysłodawczynią stworzenia tej przestrzeni i autorką wniosku do fundacji jest nauczycielka Renata Pocztowska, a projektantką ogrodu, Izabela Działak.
Lista osób, które wsparły przygotowanie i realizację tego zadania była bardzo długa. O ich zaangażowaniu mówiła Renata Pocztowska, a podziękowania w formie dyplomów i kwiatów przekazała Marzena Dopytalska.
- Oby ten ogród, który powstał w pięćset pięćdziesiątą rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, patrona naszej szkoły, był dla nas wszystkich tak, jak jego nazwa brzmi: Ogrodowym remedium – mówiła Renata Pocztowska.
Po części oficjalnej wszyscy mogli pospacerować po ogrodzie i zwiedzić jego zakamarki.
W drugiej części na szkolnym dziedzińcu został zorganizowany festyn rodzinny składający się między innymi z zabaw i rozgrywek sportowych i pokazów tanecznych. Były dmuchane zjeżdżalnie, a specjalny pokaz zaprezentowała jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzymowie.
Krzymów: Już można zanurzyć się w ogrodzie zmysłów
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio
Najczęściej przeglądane informacje:
Kategorie informacji
Fundusze Unijne
Projekty realizowane z Funduszy Unijnych