Brzeźno: Wyjazdów mniej, zdarzenia tragiczniejsze
21.03.2023 11:38
Zarząd jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeźnie otrzymał jednogłośnie absolutorium za 2022 rok na walnym zebraniu sprawozdawczym. - Wyjazdów mieliśmy mniej, niestety one były bardziej tragiczne – mówi Hubert Borowiak, naczelnik straży z Brzeźna.
Zebranie odbyło się osiemnastego marca i zakończyło tegoroczny cykl takich spotkań strażackich w gminie Krzymów.
Druhny i druhowie jednostki oraz zaproszeni goście uczcili chwilą ciszy zmarłego w ubiegłym roku wieloletniego członka straży w Brzeźnie, druha Józefa Szymczaka.
Wcześniej zostały wręczone odznaczenia za wysługę lat. Otrzymali je Hubert Borowiak, Daniel Borowski, Patryk Michalak, Tomasz Nowak (poseł na Sejm RP), Urszula Kucharska, Maciej Popielarz, Karolina Cieszyńska, Renata Olejniczak, Karol Kotwas, Jarosław Czerniejewski i Rafał Szkudelski – za dziesięć lat wysługi, Andrzej Frątczak, Bartosz Czerniejewski – za dwadzieścia lat wysługi, Ścibor Cieślak, Tomasz Opszalski, Urszula Szymczak – za dwadzieścia pięć lat wysługi oraz Radosław Frątczak za trzydziestoletnią wysługę.
Ale to niejedyne uroczyste chwile tego zebrania. Zarząd jednostki oraz jej członkowie postanowili wręczyć specjalne podziękowania przedsiębiorcom i wszystkim, którzy wspierają OSP w Brzeźnie i przyczyniają się do jej rozwoju. Pierwsze okolicznościowe grawertony trafiły do tych, którzy przyczynili się do zakupu ciężkiego samochodu gaśniczo-ratowniczego GCBA Jelcz. Byli to Tomasz Goździk, firma TOMBIG, Przemysław Sobczak, firma Bioproten, Jan Staszak, firma Transjan, Tomasz Olejnik, firma ALIMAK, Robert Błaszczyk, firma Edu, Piotr Kałkowski, Składy Budowlane Kałkowscy, Ilona Goździk, firma Emprof, Karolina i Damian Cieszyńscy, Tomasz Olejniczak, Michał Olaszewski oraz Henryk Kurkiewicz, firma Żwir-kon.
Jednak kupno samochodu to nie wszystko. Trzeba go było odpowiednio przygotować. W tym przypadku za swoją pracę podziękowania otrzymali Tomasz Olejniczak i Tomasz Olejniczak junior, Michał Olaszewski, Andrzej Frątczak, Patryk Michalak, Damian Staszak, Bartosz Grabowski, Damian Cieszyński, Rafał Dziamski, Michał Wróbel i Jakub Frątczak.
Za pomoc w pozyskaniu nowego sprzętu pożarniczego i ratowniczego podziękowania trafiły do nadleśniczego Jerzego Sosińskiego i do Adama Staszaka.
Podziękowania za wsparcie jednostki służące poprawie jej działania otrzymali Karol Kotwas, Dariusz Woźniak, Tomasz Kupsik i Jarosław Czerniejewski.
Jednostka dba również o starą remizę, sukcesywnie ją modernizując. Za poświęcenie swojego wolnego czasu na prace remontowe przy tym budynku podziękowania otrzymali Adam Staszak, Andrzej Frątczak, Damian Staszak, Ścibor Cieślak, Damian Cieszyński, Jakub Frątczak, Michał Wróbel, Krystian Staszak, Jakub Andrzejewski i Radosław Frątczak.
Prowadząca zebranie Urszula Kucharska, odnosząc się do wszystkich podziękowań mówiła, że „wdzięczność jest pamięcią serca”.
- Dziękujemy jeszcze raz wszystkim tym, którzy się angażują , żeby ta jednostka funkcjonowała, dbają o to, żeby mieszkańcy Brzeźna i okolic czuli się bezpiecznie – mówiła Urszula Kucharska.
A jaki dla jednostki był rok sprawozdawczy? W swoim sprawozdaniu prezes Tomasz Opszalski mocno akcentował działania edukacyjne prowadzone przez straż.
- Stawiamy na Dziecięcą Drużynę Pożarniczą przy ochotniczej straży w Brzeźnie i to są dzieci ze szkół podstawowych Brzeźno i Szczepidło. Dla nas to jest tak zwany młody narybek, z którego będziemy chcieli w przyszłości pozyskać druhny i druhów, którzy by mogli przyłączyć się do nas i uczestniczyć w wyjazdach ratowniczo-gaśniczych, czy po prostu, żeby byli naszymi członkami. Są prowadzone zabawy edukacyjne, nauka tego rzemiosła strażackiego, ale wszystko w formie zabawy przez druha Michała Olaszewskiego, ale oczywiście inni druhowie też pomagają. Jeździmy na różne turnieje, staramy się zachęcić poprzez zabawę tych małych adeptów – mówi Tomasz Opszalski.
Hubert Borowiak, naczelnik jednostki, przekonuje, że nacisk na edukację już w Brzeźnie zadziałał.
- Pięć lat temu mówiłem, że mamy tutaj grupę „młodych wilków”, czyli trzynasto-czternastolatków, którzy chcą działać i zostać w przyszłości strażakami. Teraz ta grupa już nie istnieje, ponieważ wszyscy jej członkowie są pełnoprawnymi ratownikami, wyjeżdżają z nami do zdarzeń – mówi Hubert Borowiak.
Jeśli chodzi o część bojową, to w 2022 roku strażacy z Brzeźna wyjeżdżali do zdarzeń sześćdziesiąt razy. Były to dwadzieścia trzy pożary, trzydzieści pięć miejscowych zagrożeń i dwa alarmy fałszywe w dobrej wierze.
- Wyjazdów mieliśmy mniej, niestety one były bardziej tragiczne. Mieliśmy więcej wypadków śmiertelnych, więcej groźnych pożarów: pożar firmy przemysłowej FUGO, pożar biurowca, poza tym wielogodzinne działania na terenach gmin Stare Miasto, Grodziec, Rychwał, gdzie usuwaliśmy skutki nawałnic i również takie działania mieliśmy na terenie swojej miejscowości, swojej gminy – mówi Hubert Borowiak.
W roku sprawozdawczym wybrani druhowie brali udział w szkoleniach podstawowych, kursach dowódców, Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, ale też w ćwiczeniach organizowanych przez komendę miejską, komendanta gminnego, Tomasza Opszalskiego oraz w wewnętrznych szkoleniach w jednostce.
Do strażaków z Brzeźna trafił też nowy sprzęt. Między innymi aparat ochrony układu oddechowego, podpory stabilizacyjne, podkrzesywarkę, elektronarzędzia, a także sprzęt teleinformatyczny, jak laptop, projektor, tablet - używane podczas szkoleń i spotkań z Dziecięcymi Drużynami Pożarniczymi.
- W pierwszej kolejności dosprzętawiamy się w specjalizację, jaką mamy, czyli ratownictwo techniczne i wielogodzinne, duże pożary. I będziemy szli w tym kierunku – mówi Hubert Borowiak.
W przypadku tegorocznych planów, część z nich została już zrealizowana. To zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego, ale jeszcze trzeba częściowo go wyposażyć w sprzęt. W planach jest również dalsza modernizacja starej remizy, przede wszystkim remont stanowiska garażowego zajmowanego przez nowo zakupiony samochód.
Zebranie zakończył film ukazujący działanie jednostki z Brzeźna w minionym roku, zrealizowany przez druhnę Annę Młodziniak.
Prezes Tomasz Opszalski podziękował też paniom, które przygotowały poczęstunek.
Brzeźno: Wyjazdów mniej zdarzenia tragiczniejsze
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio
Najczęściej przeglądane informacje:
Kategorie informacji
Fundusze Unijne
Projekty realizowane z Funduszy Unijnych