Brzeźno: Możemy uczyć się tego, żeby wsłuchiwać się w pana głos
25.01.2023 09:30
Józef Rokiciński, mieszkaniec Brzeźna oraz Przewodniczący Miejskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Koninie, dwudziestego szóstego stycznia skończy sto lat. Dwa dni przed urodzinami jubilata odwiedzili wójt Danuta Mazur i Leszek Staszak, Przewodniczący Rady Gminy Krzymów.
Przedstawiciele władz gminy przekazali Józefowi Rokicińskiemu upominki oraz życzenia.
- Chcę życzyć panu wszystkiego co najlepsze w życiu, kolejnych wspaniałych lat. Jest pan dowodem historii Polski, historii tej ziemi. Przeżył pan tak wiele. Przeżył pan wojnę, umiał się odnaleźć w pokoju i w tej chwili to my możemy się uczyć tego, żeby wsłuchiwać się w pana głos. Jest pan dla nas mistrzem. Za to wszystko ogromnie panu dziękuję w imieniu swoim i mieszkańców gminy Krzymów – mówiła Danuta Mazur.
Wójt przeczytała też specjalny list od premiera.
- Tylko naprawdę nieliczni mogą o sobie powiedzieć, że przeżyli wiek, sto lat, z których wiele zbiegło się z wielkimi wydarzeniami w historii Polski i świata. Chwilami ogromnej radości, ale i momentami trudnymi, kształtującymi życie całych pokoleń. Niewielu spośród nas pozostało ludzi, którzy widzieli odrodzenie się polskiej niepodległości, by zaraz potem doświadczyć jej ponownej utraty. Ludzi, którzy przeżyli czas wojny i trudne lata powojenne, by wreszcie doczekać powrotu wolnej Polski. Niewiele jest wreszcie osób, które na drodze życia zaszły tak daleko, by zdobyć stuletnie doświadczenie – napisał Mateusz Morawiecki.
Wójt przekazała jubilatowi tort, bukiet kwiatów oraz książki, ponieważ Józef Rokiciński bardzo dużo czyta. Począwszy od lokalnych gazet, jak „Przegląd Koniński” czy „Wiadomości Gminy Krzymów”, po prasę krajową i oczywiście książki. Czytanie zapewne sprawia, że pan Józef jest w świetnej kondycji intelektualnej. Ale jest też sprawny i aktywny fizycznie. Jaka jest na to recepta?
- Trzeba robić wszystko, co jest możliwe – mówi pan Józef.
Leszek Staszak przekazał w imieniu Rady Gminy Krzymów kosz pełen wiktuałów oraz okolicznościowy list.
- Przez dziesiątki lat obserwował pan zmiany, jakie zachodziły w naszym społeczeństwie oraz w naszej gminie. Jest pan dla nas, przedstawicieli młodszego pokolenia, skarbnicą wiedzy i pamięci, którą my, szczególnie jako samorządowcy, staramy się pielęgnować – mówił Leszek Staszak.
Pan Józef Rokiciński w czasie okupacji przymusowo pracował przy budowie linii wysokiego napięcia ze Skarżyska Kamiennej do Warszawy. Pierwszego maja 1945 roku został wcielony do wojska, a zdemobilizowany drugiego sierpnia 1947 roku.
Po wojnie przez wiele lat pracował jako dyrektor konińskiej Wytwórni Win. Za długoletnią zawodową i społeczną pracę został odznaczony kilkudziesięcioma odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Za Udział w Walkach o Berlin i odznakami W Służbie Narodu, Za Zasługi dla Konina, Za Zasługi dla Wielkopolski oraz wieloma innymi. W 2004 roku przez redakcję „Przeglądu Konińskiego” został uznany „Człowiekiem Ćwierćwiecza”.
Jest Przewodniczącym Miejskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Koninie.
Brzeźno: Możemy uczyć się tego, żeby wsłuchiwać się w pana głos
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio
Najczęściej przeglądane informacje:
Kategorie informacji
Fundusze Unijne
Projekty realizowane z Funduszy Unijnych