Brzeźno: Do serca przytul psa
01.08.2022 09:00
Lipiec w Przytulisku dla Zwierząt w Brzeźnie był dynamicznym miesiącem. Trafiły do niego cztery psy i siedem kociąt.
Dwa z czterech odłowionych psów wróciły do swoich właścicieli, pozostałe znajdują się w przytulisku. Ponadto jednego pieska udało się wyadoptować, ale przybyło siedem kociąt, których mama zginęła pod kołami samochodu. Kociaków nie można jeszcze adoptować. Są one w trakcie szczepień i socjalizacji, gdyż są półdzikie.
Mamy pełnię lata, zatem jak spędzać lato z psem?
- Wysokie temperatury nieraz mogą okazać się niezwykle uciążliwe. Nie dotyczy to jednak wyłącznie ludzi, którzy jednocześnie mogą ochłodzić się na wiele sposobów, ale i psów. Czworonogi podczas upałów mogą stać się o wiele mniej energiczne, a także niechętne do podejmowania jakichkolwiek aktywności. Lato z ukochanym psem nie musi jednak polegać na ciągłym przebywaniu w domu lub mieszkaniu, czy też całkowitej rezygnacji z rozmaitych rozrywek. Należy jednak zadbać o dobre samopoczucie pupila, a także prawidłową ochronę przed szkodliwymi skutkami zbyt wysokich temperatur – mówi Tomasz Opszalski, współwłaściciel Przytuliska i Hotelu dla Zwierząt w Brzeźnie.
Jednym ze sposobów na chłodzenie zwierzęcia jest specjalny basen, choć może niektórym to się wydawać fanaberią.
- Basen jest rozwiązaniem uwielbianym przez niemal każdego czworonoga. Swobodne wylegiwanie się w wodzie może bowiem okazać się prawdziwym ukojeniem przy upałach, dlatego też opiekunowie chętnie decydują się na zakup akcesoriów tego typu. Odpowiednio dopasowany basen powinien umożliwiać zwierzęciu bezproblemowe położenie się w jego wnętrzu, jednocześnie cechując się wysoką jakością. Nie warto więc inwestować w dmuchany basenik dedykowany dzieciom, gdyż pupil może przypadkowo uszkodzić jego konstrukcję pazurami. O wiele lepszą opcją będzie więc model wykonany z plastiku lub produkt dedykowany wyłącznie psom. Takie baseny z pewnością okażą się solidniejsze, jednocześnie cechując się odpowiednimi wzmocnieniami oraz zabezpieczeniami przed niechcianym przebiciem – mówi Tomasz Opszalski.
Według niego mimo upałów nie należy rezygnować ze spacerów z psem, gdyż są one nieodłącznym elementem każdego dnia czworonoga. Wakacyjne upały nieraz wymuszają jednak ich ograniczenie, szczególnie w porach popołudniowych. Warto więc zdecydować się na dwa dłuższe wyjścia: z samego rana, a także po zachodzie słońca, gdy temperatury maleją.
W celu odbycia spaceru warto wybierać trawiaste miejsca, jak chociażby parki, leśne ścieżki, czy też pobliskie łąki. Polecane jest, aby obrana trasa zawierała zacienione miejsca. Nieraz przydatny okazuje się także zakup butelki turystycznej, która umożliwi napojenie psa w dowolnym momencie spaceru. Podczas wakacyjnych upałów psy będą wymagały szczególnej uwagi ze strony swoich opiekunów. Należy bowiem zaznaczyć, że nadmierna oraz niekontrolowana ekspozycja na promienie słoneczne, może skutkować nie tylko odwodnieniem, ale i udarem cieplnym, który zagraża zdrowiu i życiu czworonoga.
W lecie trzeba też szczególnie zadbać o dostęp do wody dla zwierzęcia. Jednym z podstawowych sposobów na ochłodę pupila jest zagwarantowanie mu nieograniczonego dostępu do świeżej i czystej wody. W trakcie dyszenia powietrze zderza się bowiem z błonami śluzowymi w pyszczku zwierzęcia, tym samym wysuszając je, co uniemożliwia prawidłowe chłodzenie organizmu. Miski z wodą powinny zostać więc rozstawione w rozmaitych miejscach, aby pupil mógł z nich korzystać w dowolnym momencie. Nieraz opiekunowie decydują się również na zakup obszernych parasoli mających zagwarantować pupilowi odrobinę cienia. Tego typu rozwiązania sprawdzają się nie tylko w ogrodach, ale i na balkonach. A czy w lecie powinno się skracać sierść psa?
- Skrócenie sierści czworonoga wydaje się wręcz intuicyjnym działaniem. Długa i gęsta okrywa nie zawsze stanowi jednak utrudnienie dla zwierzęcia. Sierść, oprócz właściwości ogrzewających, służy również do chłodzenia organizmu pupila. Niezwykle istotnym jest więc upewnienie się, czy dany pies rzeczywiście będzie potrzebował wizyty u fryzjera. W tym celu warto zasięgnąć porady u lekarza weterynarii lub sprawdzonego groomera. Kwestia przycinania sierści jest bowiem uzależniona od szeregu czynników, do których zalicza się przede wszystkim rasę zwierzęcia, a także rodzaj jego okrywy – mówi Tomasz Opszalski.
W prowadzonym przez Tomasza i Małgorzatę Opszalskich przytulisku na adopcję cały czas czekają pieski. Każdy, kto zdecyduje się wziąć psa do domu, otrzyma zdrowe i przygotowane pod względem psychicznym do życia w rodzinie zwierzę.
Ponadto psy są wysterylizowane i zachipowane. Tomasz Opszalski zapewnia, że z zainteresowanymi adopcją osobami spotka się o każdej odpowiadającej tym osobom porze, po wcześniejszym umówieniu się. Ma on również szeroką wiedzę i długoletnie doświadczenie w szkoleniu i wychowywaniu psów, z czego warto skorzystać.
O szczegóły zawsze można zapytać w Przytulisku dla Zwierząt, które razem z hotelem mieści się w Brzeźnie przy ulicy Siennej 13 B. Zainteresowani adopcją lub usługami hotelowymi proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Dzwonić należy pod numery 506-510-511 lub 691- 198-330.
Informacje można też znaleźć na Facebooku. Wystarczy wpisać: Przytulisko w Brzeźnie lub Tomasz Małgorzata.
Zdjęcia psów przeznaczonych do adopcji są opublikowane na stronie www.krzymow.pl w zakładce „Dla mieszkańców”, w rozdziale „Zwierzęta do adopcji”.
Brzeźno: Do serca przytul psa
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio
Najczęściej przeglądane informacje:
Kategorie informacji
Fundusze Unijne
Projekty realizowane z Funduszy Unijnych