Brzeźno: Batikowe jajka
09.04.2022 13:30
Sto pięćdziesiąt batikowych pisanek powstało na warsztatach wielkanocnych zorganizowanych w Brzeźnie przez miejscową filię Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzymowie.
To inicjatywa kierownik placówki, Małgorzaty Andrzejewskiej. W brzeźnieńskiej bibliotece warsztaty przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem są tradycją, choć ostatnio przerwaną przez pandemię. Po przerwie wracają one do oferty książnicy. I to z rozmachem, ponieważ zapisało się na nie ponad trzydzieścioro dzieci, uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Brzeźnie. Górna sala gimnastyczna w pałacyku była wypełniona uczestnikami po brzegi.
Warsztaty prowadziła Elżbieta Sztamblewska, etnograf z Muzeum Okręgowego w Koninie.
- Warsztaty poświęcone są bardzo starej technice zdobienia jaj, nazywanej batikiem. Dzieci poznają tę technikę, będą mogły spróbować sprawdzić się w niej. Jest to technika, która wykorzystuje do zdobienia jajek roztopiony wosk pszczeli. Jej powstanie datuje się mniej więcej na piętnasty, czternasty wiek, ale pojawiały się też pisanki wcześniejsze, które mogłyby świadczyć o tym, że były tworzone podobną techniką, ale nie mamy tego na sto procent potwierdzonego. Pierwsze pisanki, jakie pojawiły się na terenie Polski, to jest dziesiąty wiek, okolice Opola, gdzie archeolodzy po raz pierwszy odkryli kolorowe, malowane jajka – mówi Elżbieta Sztamblewska.
Wielkanocne zdobienie jajek nie narodziło się w Polsce, ale ta tradycja jest obecna we wszystkich krajach słowiańskich. Można to zauważyć w zdobnictwie pisanek, że te elementy zdobienia, które odnosiły się głównie do świata, do przyrody pojawiały się w każdym słowiańskim państwie i były takie same. Mimo to w Polsce, w zależności od regionu, stosowane są różne formy.
- Nie tylko batik, bo Łowicz, Opoczno słyną z wyklejanek, gdzie na jajka nanoszono miniaturowe wycinanki, Kurpie to jajka wyklejane sitowiem, też bardzo piękna technika i bardzo stara, Wielkopolska to głównie kraszanki, jednokolorowe jajka, ale także powszechny był batik – mówi Elżbieta Sztamblewska.
Dzieci mogły same tworzyć wzory, ale prowadząca pokazała im też, jak wyglądało to najstarsze wzornictwo, zawierające motywy kwiatowe i kojarzących się mocno z wiosną i Wielkanocą bazi.
Uczestnicy mówili, że zapisali się na warsztaty, bo wiedzieli, że będzie na nich fajnie. Zdobyte umiejętności wykorzystają w swoich domach, układając kolorowe jajka na wielkanocnych stołach.
Małgorzata Andrzejewska, kierownik brzeźnieńskiej filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzymowie zapowiada, że warsztaty to niejedyne działanie planowane na najbliższy czas.
- Mamy zaplanowane spotkania autorskie dla dzieci. Odbędą się prawdopodobnie czerwcu – zapowiada Małgorzata Andrzejewska.
Warsztaty zostały przeprowadzone ósmego kwietnia w pałacyku należącym do szkoły podstawowej w Brzeźnie.
Brzeźno: Batikowe jajka
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio