Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Charakterystyka

Gmina Krzymów położona jest w powiecie konińskim. Graniczy z gminami Konin, Stare Miasto, Kramsk, Kościelec, Tuliszków i Władysławów. Zamieszkuje ją ponad 8 tysięcy osób. Pod względem administracyjnym gminę tworzy 21 sołectw.


Powierzchnia gminy wynosi prawie 93 km 2. Część północna leży w dolinie Warty i jest objęta programem Natura 2000. Część południowa obejmuje Złotogórski Obszar Krajobrazu Chronionego. Największą atrakcję przyrodniczą stanowi Rezerwat Przyrody ,,Złota Góra”.
Czołowym zabytkiem gminy jest powstały w połowie XIX wieku park dworski wraz z zespołem pałacowym w Brzeźnie, który wpisany jest do rejestru zabytków.


Wizytówką siedziby gminy jest kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, który został :budowany w latach 1900-1910 na miejscu poprzedniej świątyni. Charakteryzują go cechy stylu neogotyckiego. Został konsekrowany v roku 1910 i nosi tytuł Niepokalanego Poczęcia.
Na terenie gminy działa 7 szkół podstawowych – 4 publiczne i 3 niepubliczne, Gminna Biblioteka Publiczna w Krzymowie oraz Warsztaty terapii Zajęciowej w Paprotni.


Gospodarka gminy charakteryzuje się strukturą rolniczo-przemysłową. Prawie 100% mieszkańców gminy utrzymuje się głównie z rolnictwa. Użytki rolne zajmują 6,2 tys. ha (67% powierzchni gminy).


Na terenie gminy działa około 500 podmiotów gospodarczych, w których zatrudnienie znajduje ponad 1000 osób.
Samorząd gminy zaprasza inwestorów chcących lokować swój kapitał w inwestycjach, na które czeka chłonny rynek pracy i wysoko wykwalifikowani pracownicy. Podejmujemy działania, by stworzyć dobre warunki do inwestowania. Mamy opracowaną strategię rozwoju gminy.


ˆ