Konin/Krzymów: Szloch i westchnienie...
27.06.2023 11:59
W maju informowaliśmy o tym, że Muzeum Okręgowe w Koninie zamierza „ożywić” tak zwany „Śpiewnik krzymowski”. Muzealnicy potwierdzili realizację tego projektu dwudziestego siódmego czerwca na konferencji prasowej.
Przypomnijmy: Od około dziesięciu lat w zbiorach Muzeum Okręgowego w Koninie znajduje się ciekawy, nie tylko z perspektywy naszej gminy, artefakt. To tak zwany „Śpiewnik krzymowski”, który trafił do muzeum z Drążna, odnaleziony tam podczas badań terenowych prowadzonych przez Andrzeja Głaza, ówczesnego kierownika działu etnograficznego konińskiego muzeum. Powstał najprawdopodobniej w pierwszej połowie XX wieku.
Zawiera w większości treści pieśni żałobnych, znanych niegdyś niemal w całej Polsce, a dziś zapomnianych. Bez zapisów nutowych. Został spisany ręcznie, gdyż w czasie jego powstania śpiewniki drukowane były drogie.
Pieśni jest sporo, bo ponad sto.
Muzeum Okręgowe w Koninie napisało wniosek do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i otrzymało dofinansowanie w wysokości dwudziestu trzech tysięcy złotych na projekt zatytułowany „Szloch i westchnienie. Dawne Pieśni żałobne”
Jego celem jest nagranie i wydanie publikacji audio, zawierającej tradycyjne pieśni żałobne, wykonywane niegdyś przez wiernych w czasie ceremonii pogrzebowych, zawartych w „Śpiewniku krzymowskim”. Wybranych zostało siedem pieśni.
Do płyty dołączona zostanie książeczka z tekstami, nutami i zdjęciami starego śpiewnika. Dodatkowo zostanie przygotowany zapis tekstowy i nutowy pieśni, który w formie elektronicznej będzie udostępniony na stronie internetowej Muzeum Okręgowego w Koninie.
Do realizacji projektu zostaną zaangażowani mieszkańcy naszej gminy: młodzież i seniorzy, dla których będą zorganizowane warsztaty muzyczno-etnograficzne, przybliżające tematykę dawnych obrzędów pogrzebowych oraz treść i muzykę pieśni.
Publikację będzie promował koncert. W jego trakcie zostaną wykonane wydane na płycie pieśni żałobne. Poza społecznością lokalną, do realizacji projektu zostali zaproszeni Dariusz Przybylski, pochodzący z Konina wybitny organista i kompozytor oraz wykładowca Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Krzysztof Pydyński, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Koninie.
Koncert będzie polegał na naprzemiennym wykonaniu wybranych pieśni w wersji a capella i instrumentalnej, organowej. Zostanie on zorganizowany w listopadzie w krzymowskim kościele.
Partnerami projektu są Urząd Gminy oraz Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krzymowie.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu Rządowego „Muzyczny ślad”, którego operatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Realizacja projektu jest współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Najczęściej przeglądane informacje:
Kategorie informacji
Biuletyn informacji publicznej
Dodatkowe informacje na temat przetargów oraz zmian w urzędzie możesz znaleźć również w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) Gminy krzymów.