Brzeźno: Nie tylko batikowe pisanki
03.04.2023 10:40
Kilkadziesiąt batikowych pisanek powstało na warsztatach wielkanocnych zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Brzeźnie. Wzięło w nich udział trzydzieścioro dzieci, a poprowadziła etnograf Elżbieta Sztamblewska z konińskiego muzeum.
BATIK
Spotkanie zostało zorganizowane trzydziestego pierwszego marca w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie.
- W tym roku warsztaty wielkanocne dla dzieci odbywają się po raz piąty. (…) Pisanki zrobione przez dzieci trafią na stoły do ich domów – mówi Małgorzata Andrzejewska, Kierownik Biblioteki Publicznej w Brzeźnie.
Dla większości dzieci było to pierwsze spotkanie z dawną tradycją i kulturą oraz batikową techniką zdobienia jajek.
- Batik to bardzo stara technika zdobienia pisanek, znana już w Polsce praktycznie w dziesiątym wieku, gdzie archeolodzy odnajdywali z tego okresu pierwsze pisanki zdobione tą techniką. Wykorzystuje się do niej roztopiony pszczeli wosk, nanosi się wzory, kolejno zamacza się w barwniku. Niegdyś w barwniku naturalnym typu w łupinie cebuli wygotowywano takie jajko, albo w młodym życie. My dziś na warsztatach korzystamy z barwników spożywczych – mówi Elżbieta Sztamblewska, etnograf z Muzeum Okręgowego w Koninie.
Prowadząca warsztaty przekazywała dzieciom, że wzory na dawnych pisankach były skonkretyzowane i w słowiańskiej części Europy były takie same.
- Odnosiły się głównie do otaczającej nas przyrody. Podział w ogóle jajka, (...) ludzie wyobrażali sobie jajko, że jest to odpowiednik kuli ziemskiej. Może to zabrzmieć dziwnie, ale tak to było. Dzielono też przez to jajko na pół, albo czasem na cztery części i w odpowiednich miejscach umieszczano wzory. Głównie roślinne. Dzieci bardzo szybko załapały tę technikę, odważnie, nie boją się, bo jednak jest to gorący wosk, tak że widzę, że sprawia im to ogromną frajdę i inspirują się też tymi starymi wzorami – mówi Elżbieta Sztamblewska.
Ale uczestnicy warsztatów mogli też na batikowych pisankach umieszczać swoje wzory. Pojawiały się więc motywy nie tylko roślinne, ale i zwierzęce. A jedna z dziewczynek umieściła na wielkanocnym jajku imiona członków swojej rodziny.
DRAPANKI
Nie były to jedyne warsztaty zorganizowane przez bibliotekę w Brzeźnie.
Pisanki, ale wykonywane inną techniką, powstały też w obecnej siedzibie biblioteki. Warsztaty zorganizowane dwudziestego dziewiątego marca poprowadziła Małgorzata Andrzejewska. Uczestniczyła w nich klasa III b ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Brzeźnie.
- Ozdobiliśmy pisanki popularną kiedyś w naszym kraju (tak malowane jajka stanowiły dawniej obowiązkowy element koszyczka ze święconką) techniką wydrapywania, która polega na usuwaniu warstwy barwnika w celu stworzenia malowniczych wzorów. Do stworzenia „drapanek" w czasie zajęć użyliśmy jajek barwionych wcześniej w łuskach cebuli – mówi Małgorzata Andrzejewska.
W czasie warsztatów dzieci dowiedziały się również o innych sposobach naturalnego barwienia pisanek. Była mowa o możliwości gotowania jajek w soku z buraka dla uzyskania barwy czerwonej lub w młodym zbożu (ozimina) dla zielonego koloru.
Na warsztatach w bibliotece powstało czterdzieści pisanek.
Brzeźno: Batikowe pisanki
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio
Najczęściej przeglądane informacje:
Kategorie informacji
Biuletyn informacji publicznej
Dodatkowe informacje na temat przetargów oraz zmian w urzędzie możesz znaleźć również w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) Gminy krzymów.