Brzeźno: Do serca przytul psa
02.11.2022 10:00
Październik był spokojnym miesiącem w Przytulisku dla Zwierząt w Brzeźnie. Nie trafił tam ani jeden bezpański pies, natomiast udało się wyadoptować kotka.
W tym miesiącu w części poradnikowej zastanowimy się nad szczekaniem psów.
- Choć mówi się, że niektóre psy szczekają częściej niż inne, jedno jest pewne: wszystkie psy szczekają. Zastanawianie się nad tym, dlaczego psy szczekają, jest trochę jak zadawanie pytania, czemu ludzie mówią. Odpowiedź jest prosta: to ich sposób komunikowania się – mówi Tomasz Opszalski, współwłaściciel Przytuliska i Hotelu dla Zwierząt w Brzeźnie.
Szczekanie psa – o czym może świadczyć?
Szczekanie psa w ogromnej większości przypadków oznacza, że pies chce coś zakomunikować. Nie należy więc karać psa, najczęściej bowiem szczekanie wynika z głębokiej troski o przewodnika i członków stada, bo pies traktuje przewodnika i jego rodzinę jako stado. Pies z całą pewnością zdaje sobie sprawę, że nie jesteśmy tak spostrzegawczy jak on, dlatego stara się ostrzegać lub komunikować, że coś ważnego się dzieje.
Istnieje jednak wiele innych powodów, dla których pies może szczekać. Wśród nich wymienić można: problemy behawioralne – mogą to być na przykład zaburzenia komunikacji pomiędzy psem a opiekunem, nieumiejętność rozładowania emocji, silny stres, agresja – w takiej sytuacji pojawia się także warczenie i specyficzna postawa ciała, brak możliwości zaspokojenia psich potrzeb, może to być również próba zwrócenia uwagi opiekuna i zachęcenia go do zabawy.
Opiekun psa z pewnością doskonale rozróżnia jego nastroje i jest w stanie określić, czy w danym momencie szczekanie wynika z ekscytacji i radości, a może ze stresu i niezadowolenia. Na pewno można poznać także groźne szczekanie psa, jeśli na przykład podczas spaceru nasz pies spotyka innego zwierzaka z osiedla, za którym nie przepada.
Dlaczego pies szczeka w nocy na podwórku?
Psy, które nie nocują w domu, a na przykład w budzie na podwórku, bardzo często zaczynają szczekać w środku nocy. Czym jest to spowodowane? Trzeba sobie przypomnieć, dlaczego postanowiliśmy trzymać psa na podwórku. Prawdopodobnie po to, aby ostrzegał nas przed intruzami i aby uchronił nasz dom przed włamaniem. A zatem trzeba przyznać, że szczekający pies dobrze wywiązuje się z tej roli. Większość psów szczeka w nocy na podwórku właśnie dlatego, że coś je zaniepokoi. Może to być osoba, która przechodzi w pobliżu, dzikie zwierzę albo nieznany psu hałas.
Jeżeli jednak pies nerwowo reaguje na wszystkie hałasy i szczeka wielokrotnie w ciągu nocy, trzeba rozważyć znalezienie mu innego miejsca do spania. To lepsze niż zastanawianie się, dlaczego pies szczeka w nocy na podwórku.
Co zrobić, żeby pies nie szczekał?
Wiele osób odwiedza psiego behawiorystę, licząc na to, że specjalista oduczy psa szczekania.
- Niestety, odpowiedź na pytanie, co zrobić, żeby pies nie szczekał, jest tylko jedna – nie ma jednego skutecznego sposobu na oduczenie psa szczekania. Jeśli nie chcesz, aby twój pies zbyt często szczekał, zacznij naukę już w okresie szczenięcym. Kiedy szczeniak zaczyna szczekać, postaraj się zająć go czymś innym. Nie karz go za szczekanie, ponieważ to może doprowadzić do powstania u psa frustracji, a w późniejszym czasie także do problemów behawioralnych. Kiedy widzisz, że Twój pies szybko wstaje i chce zacząć szczekać, zajmij go czymś innym – na przykład zabawą czy ćwiczeniem komend.
Koniecznie upewnij się także, że szczekanie psa nie wynika z tego, że pies ma jakieś problemy. Może komunikuje, że musi wyjść na dwór za potrzebą? A może w psiej misce skończyła się karma dla psa lub nadeszła pora karmienia? A może dzisiaj zapomniałeś o tym, aby pobawić się z psem jego ulubioną zabawką? W tym miejscu musisz szczególnie uważać. Jeśli nie chcesz, aby pies nauczył się, że szczekanie skutkuje tym, że zaczynasz bawić się z psem, pamiętaj: zaczynaj zabawę tylko wtedy, kiedy pies jest spokojny i wyciszony. W przeciwnym wypadku pies nauczy się, że musi trochę poszczekać, abyś się z nim pobawił. Skup się na pozytywnym warunkowaniu: jeśli pies jest spokojny i leży na swoim posłaniu, nagradzaj go. Jeśli szczeka, ignoruj go. W ten sposób pies szybko nauczy się, że szczekanie się nie opłaca – mówi Tomasz Opszalski.
Jedna z piosenek z „Akademii Pana Kleksa” z tekstem Jana Brzechwy zaczyna się tak: „Wy nie wiecie, a ja wiem, jak rozmawiać trzeba z psem”. Czy można nauczyć się psiego języka?
Naucz się rozumieć psią mowę!
Trzeba pamiętać, że nigdy nie damy rady w stu procentach rady oduczyć psa szczekania. To naturalne zachowanie psa, które wynika z jego instynktów. Można natomiast nauczyć się rozróżniać psią mowę. Na przykład długie serie pojedynczych szczeknięć lub szczekanie połączone z wyciem można odczytać, jako „jestem samotny, jest tu ktoś?”, a groźne szczekanie psa, jeśli jest połączone z warczeniem, może oznaczać strach lub gotowość do walki.
- To tylko przykłady, które bardzo często pojawiają się w poradnikach dla psów. Z pewnością jednak pokażą one, że psia mowa może być bardzo zróżnicowana, a zrozumienie tego, co pies chce nam przekazać, może bardzo wzbogacić relację z nim – mówi Tomasz Opszalski
W prowadzonym przez Tomasza i Małgorzatę Opszalskich przytulisku na adopcję cały czas czekają pieski. Każdy, kto zdecyduje się wziąć psa do domu, otrzyma zdrowe i przygotowane pod względem psychicznym do życia w rodzinie zwierzę.
Ponadto psy są wysterylizowane i zachipowane. Tomasz Opszalski zapewnia, że z zainteresowanymi adopcją osobami spotka się o każdej odpowiadającej tym osobom porze, po wcześniejszym umówieniu się. Ma on również szeroką wiedzę i długoletnie doświadczenie w szkoleniu i wychowywaniu psów, z czego warto skorzystać.
O szczegóły zawsze można zapytać w Przytulisku dla Zwierząt, które razem z hotelem mieści się w Brzeźnie przy ulicy Siennej 13 B. Zainteresowani adopcją lub usługami hotelowymi proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Dzwonić należy pod numery 506-510-511 lub 691- 198-330.
Informacje można też znaleźć na Facebooku. Wystarczy wpisać: Przytulisko w Brzeźnie lub Tomasz Małgorzata.
Zdjęcia psów przeznaczonych do adopcji są opublikowane na stronie www.krzymow.pl w zakładce „Dla mieszkańców”, w rozdziale „Zwierzęta do adopcji”.
Brzeźno: Do serca przytul psa
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio
Najczęściej przeglądane informacje:
Kategorie informacji
Biuletyn informacji publicznej
Dodatkowe informacje na temat przetargów oraz zmian w urzędzie możesz znaleźć również w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) Gminy krzymów.