Paprotnia: To one dały początek polskiemu romantyzmowi
05.09.2022 11:00
Od 2018 roku Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Paprotni jest gospodarzem gminnej edycji Narodowego Czytania. W tym roku, z okazji dwusetnej rocznicy wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, zagłębialiśmy się w nastrój części z nich.
A dokładnie czterech: „Romantyczności”, „Świtezianki”, „Lilij” i „Pani Twardowskiej”. Doboru utworów dokonały Karolina Doleżko, nauczycielka polskiego w szkole w Paprotni i Agata Kordylewska, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzymowie. Do czytania zaproszenie przyjęli wójt Danuta Mazur, ksiądz Wojciech Kaźmierczak, proboszcz krzymowskiej parafii, przedstawiciele radnych, uczniów szkoły, nauczycieli, Rady Rodziców oraz przyjaciół szkoły, czyli tych osób, które w różny sposób wspierają działanie placówki.
List od prezydenta Andrzeja Dudy przeczytał radny z Paprotni, Henryk Jackowski.
- Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse” Adama Mickiewicza — zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Powrót taty”, „Pani Twardowska” i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że „Ballady i romanse” są esencją polskiego romantyzmu.
Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą. Powstało wówczas głośne hasło „za naszą i waszą wolność”, które wciąż jest uniwersalnym zawołaniem narodów walczących o niepodległość. Zwłaszcza dziś, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, wolnościowe idee romantyzmu znowu są niezwykle aktualne – pisał prezydent.
O wprowadzenie do lektury została też poproszona Agata Kordylewska.
- „ Ballady i romanse” to zbiór czternastu wierszy, które dały początek nowej epoce literackiej. Po okresie dominacji poetyki klasycystycznej, z charakterystyczną dla niej gładką formą, jasnością i racjonalnością wypowiedzi, „Ballady...” wnosiły posmak skandalu, urzekając swoją tajemniczością, osobliwą scenerią, atmosferą niepokoju a nawet grozy. W programowym wierszu „Romantyczność” poeta wypowiada swoje słynne zdanie: „Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko”, dodając po chwili: „Miej serce i patrzaj w serce”. Od tej chwili już nie tylko racje rozumowe, ale potęga uczuć, żar emocjonalny, podniesione zostają do rangi miary ludzkich postaw. Stąd tak ważne miejsce przypada poetom, prowadzących innych w światy doznań pozarozumowych, w świat uczuć – mówiła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzymowie.
Następnie rozpoczęło się czytanie wybranych wcześniej utworów. Każdy z zaproszonych gości wcielał się w powierzone im role jak najlepiej potrafił.
Po zakończeniu tej części głos zabrała Danuta Mazur.
- Poezja pozwala nam marzyć i interpretować teksty po swojemu. I nie zawsze są one jednoznaczne. I już też my, trochę starsi uczniowie wiemy, że w zależności od czasu, w którym żyjemy, ta interpretacja czasami się zmienia. Ale być może gdyby nie to Narodowe Czytanie, to nawet my tutaj obecni, w tych czasach nie sięgnęlibyśmy do tej poezji – mówiła wójt gminy Krzymów.
Tradycją już jest, że po zakończeniu części oficjalnej społeczność szkoły podstawowej z Paprotni zaprasza gości, i tych, którzy czytali, i tych, którzy przyszli posłuchać, na poczęstunek. Tak samo było w tym roku.
Gminna edycja Narodowego Czytania, tak jak w wielu miejscach w Polsce, odbyła się trzeciego września.
Paprotnia: To one dały początek polskiemu romantyzmowi
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio
Najczęściej przeglądane informacje:
Kategorie informacji
Biuletyn informacji publicznej
Dodatkowe informacje na temat przetargów oraz zmian w urzędzie możesz znaleźć również w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) Gminy krzymów.