Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Informacje


Brzeźno: Do serca przytul psa

01.03.2022 08:00


Nieduży pies o czarno-białej sierści

W lutym do Przytuliska dla Zwierząt trafiły trzy psy błąkające się w Brzeźnie. W tym czasie nowy dom znalazł jeden piesek. Trafił do rodziny spoza gminy Krzymów.

W tym miesiącu w części poradnikowej zajmujemy się odrobaczaniem. Odrobaczanie to inaczej zwalczanie pasożytów wewnętrznych, takich jak nicienie, tasiemce i pierwotniaki. Należy to robić nie tylko regularnie, ale także w odpowiedni sposób.

Psy są narażone na robaczycę, chorobę, którą powodują dostające się do ich organizmów pasożyty. Nasi podopieczni liżą i wąchają to co znajdą, a to sprawia, że pasożyty mają ułatwioną drogę wejścia do środka. Jedynym sposobem na walkę z tymi nieproszonymi gośćmi jest odrobaczanie. Psom podaje się preparaty (mogą być w różnej formie), które usuwają pasożyty z organizmu. Oczywiście nie da się ich usunąć wszystkich i na długo. Jest to rozwiązanie profilaktyczne. Można określić to w ten sposób, że nie dopuszczamy do nadmiernej obecności robaków w organizmie psów.
Do objawów zarobaczenia można zaliczyć: nadmierne ślinienie się, wzdęcia, bóle brzucha, tak zwane saneczkowanie, czyli tarcie odbytem o podłoże, apatię, biegunkę czy brak apetytu. Wymienione objawy mogą oznaczać także inną chorobę, a pamiętać należy też o tym, że nawet pies, który ich nie ma, może być zarobaczony.

Odrobaczanie szczeniąt

Szczenięta, ze względu na swój wiek i słabo rozwinięty układ odpornościowy, są bardziej narażone na zarobaczenie. W przypadku niektórych ras psów niemal zawsze rodzą się szczeniaki zarobaczone. Pierwsze usuwanie pasożytów najlepiej przeprowadzić kiedy młode nie przyjmują jeszcze stałego pokarmu czyli w wieku 21 dni. Kolejny zabieg powtarzamy po 10 dniach, a po kolejnych 10 możemy wykonać pierwsze szczepienie. Warto omówić to wcześniej z lekarzem weterynarii. Jeśli zwrócimy mu uwagę na to, że chcielibyśmy odrobaczyć szczeniaki zanim zaczną one uczyć się pobierania stałego pokarmu, na pewno przychyli się do naszej prośby. Szczenięta są odrobaczane specjalną pastą, którą dobiera lekarz.

 Odrobaczanie dorosłych psów

Dorosłe psy powinny być odrobaczane co kilka miesięcy. O tym, co ile dokładnie, powinni zdecydować lekarz weterynarii i właściciel oceniając ryzyko robaczycy. Psy pracujące, zwłaszcza sportowe i myśliwskie są na nią bardziej narażone. Te trzymane w domach, które nie mają specjalnych zamiłowań do kopania i węszenia w różnych kątach, można odrobaczać nieco rzadziej.
O wyborze preparatu także decyduje lekarz. Po jego podaniu powinniśmy obserwować psa. Jeśli zwymiotował, należy za tydzień powtórzyć zabieg wybierając inny środek. Są psy, które zwracają treść żołądka zawsze po podaniu tabletek, ale dobrze reagują na płyny, pasty lub zastrzyki odrobaczające. Odpowiedni dobór preparatu jest ważny także ze względu na rodzaj pasożytów. Są takie leki, które zwalczają tylko robaki obłe, są i takie, które działają na inny rodzaj pasożytów. Najistotniejsza jest rozmowa z lekarzem weterynarii i dobór odpowiedniego środka.

- Zabiegi odrobaczające należy wykonywać w odstępie siedmiu-dziesięciu dni, jeśli zachodzi potrzeba ich powtarzania. Przerwę należy także zachować między odrobaczeniem i szczepieniem psa – mówi Tomasz Opszalski, Współwłaściciel Przytuliska i Hotelu dla Zwierząt w Brzeźnie.

W prowadzonym przez Tomasza i Małgorzatę Opszalskich przytulisku na adopcję cały czas czekają pieski. Każdy, kto zdecyduje się wziąć psa do domu, otrzyma zdrowe i przygotowane pod względem psychicznym do życia w rodzinie zwierzę.

Ponadto psy są wysterylizowane i zachipowane. Tomasz Opszalski zapewnia, że z zainteresowanymi adopcją osobami spotka się o każdej odpowiadającej tym osobom porze. Ma on również szeroką wiedzę i długoletnie doświadczenie w szkoleniu i wychowywaniu psów, z czego warto skorzystać.

O szczegóły zawsze można zapytać w Przytulisku dla Zwierząt, które razem z hotelem mieści się w Brzeźnie przy ulicy Siennej 13 B. Zainteresowani adopcją lub usługami hotelowymi proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Dzwonić należy pod numery 506-510-511 lub 691- 198-330.

Informacje można też znaleźć na Facebooku. Wystarczy wpisać: Przytulisko w Brzeźnie lub Tomasz Małgorzata.

Zdjęcia psów przeznaczonych do adopcji są opublikowane na stronie www.krzymow.pl w zakładce „Dla mieszkańców”, w rozdziale „Zwierzęta do adopcji”.

Brzeźno Do serca przytul psa luty 22

Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

Najczęściej przeglądane informacje:



<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ