Kramsk: Festiwalowe sukcesy
06.09.2021 15:24
Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury „W stronę tradycji” okazała się szczęśliwa dla gminy Krzymów. Przywieźliśmy z niego dwa wyróżnienia i dwie nagrody.
To wydarzenie miało miejsce czwartego września w Kramsku.
W części muzycznej wystąpiły kapele ludowe, zespoły śpiewacze, zespół taneczny oraz soliści. W kategorii zespołów tanecznych jury przyznało nagrodę zespołowi „Wielkopolskie podwórko” z Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie. Jest to siedemset złotych ufundowane przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.
Podczas festiwalu odbywał się też konkurs „Tradycje w Twórczości Plastycznej”. I tutaj nagrodę w wysokości dwustu pięćdziesięciu złotych zdobyła między innymi Marianna Bąkowska, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Brzeźnie. Podziw jurorów wywołały jej ozdoby wyplatane ze słomy, które zachwyciły też oceniających wieńce na tegorocznych Gminno-Parafialnych Dożynkach w Kałku.
Wyróżnienia w wysokości stu pięćdziesięciu złotych otrzymały Katarzyna Hryciuk z Helenowa i Marianna Położyńska z Brzeźna.
- Jest to dla mnie bardzo cenne wyróżnienie, ponieważ wystartowałam ze sztuką, która po raz pierwszy się pojawiła na tym festiwalu. Przygotowałam pierniki, które były malowane lukrem, ale również malowane na lukrze farbkami spożywczymi wzory ludowe – mówi Katarzyna Hryciuk.
Za to Marianna Położyńska wystawiła się z koronkowymi serwetkami i frywolitkami.
- Frywolitki praktycznie nauczyłam się z internetu, a szydełko to od małego dziecka babcia mnie wdrożyła w to i tak lubię, uspokajam się przy tym, wieczory tak spędzam. Ale akurat wystawiłam serwetki koronkowe i bransoletki z frywolitki – mówi.
Okazało się, że w pewnym sensie za sukcesem Marianny Bąkowskiej stoi Katarzyna Hryciuk.
- Pani Marianna Bąkowska jest tą osobą, która zwróciła moją uwagę podczas ostatnich dożynek w Kałku, gdzie byłam jurorem w konkursie na najpiękniejszy wieniec i tam zauważyłam, że na jednym z wieńców są przepiękne, wyplatane ze słomy kwiaty, również takie... panie to nazywały słoneczka czy łańcuchy, które dla mnie były czymś wyjątkowym, czego nigdy wcześniej nie widziałam u nas, na naszych wieńcach. I poprosiłam, żeby pokazano mi tę osobę, która te rzeczy wyplata. I po rozmowie z panią Marianną, trochę z mojej inicjatywy, sama zawiozłam te prace do Kramska, bo uważałam, że są godne pokazania, że w naszej gminie są robione takie wyjątkowe rzeczy. I pani Marianna otrzymała nagrodę, co jest niesamowite, ale również jej prace były jedynymi w tym stylu, wyplatanymi ze słomy. I wiem, że taką bardzo szczególną uwagę zwróciły te prace pani z muzeum z Konina – opowiada Katarzyna Hryciuk.
Część muzyczną i taneczną oceniali dr Arleta Nawrocka-Wysocka – muzykolog z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Piotr Kulka – kierownik Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie, choreograf, manager kultury, ekspert w dziedzinie „kultura, sztuka, ochrona dóbr materialnych i dziedzictwa narodowego” oraz Krzysztof Pydyński – muzykolog, dyrektor PSM I i II st. w Koninie.
Prace plastyczne oceniali Elżbieta Sztamblewska – etnograf Muzeum Okręgowego w Koninie, Krystyna Mikołajczak – kulturoznawca Centrum Kultury i Sztuki w Koninie i Krystian Weber – specjalista ds. programowych Centrum Kultury i Sztuki w Koninie
Kramsk: Festiwalowe sukcesy
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio
Najczęściej przeglądane informacje:
Kategorie informacji
Biuletyn informacji publicznej
Dodatkowe informacje na temat przetargów oraz zmian w urzędzie możesz znaleźć również w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) Gminy krzymów.