Witaj w naszej gminie!
Aktualności
Najnowsze informacje i komunikaty
-
Paprotnia: Rozmowy o bezpieczeństwie
Sierżant sztabowa Natalia Stasiak-Chmielewska i młodszy aspirant Patryk Gdowik z komisariatu policji w Starym Mieście spotkali się z podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej w Paprotni.
| 04.10.2023 13:38
-
Paprotnia: Nowy obwód głosowania
Urząd Gminy w Krzymowie informuje, że postanowieniem Komisarza Wyborczego w Koninie z dnia 16. maja 2023 roku w sprawie zmian w podziale gminy Krzymów na stałe obwody głosowania, został utworzony nowy obwód głosowania nr 6 w Paprotni.
| 04.10.2023 13:27
-
Krzymów: Harmonogram wywozu odpadów
Jak zwykle na początku miesiąca, w formie grafiki przypominamy harmonogram wywozu odpadów.
| 04.10.2023 13:27
-
Krzymów: Samochód na sprzedaż
Wójt Gminy Krzymów ogłasza publiczną sprzedaż samochodu osobowego Peugeot Partner 1,6 diesel nr VIN VF3GJ9HWC95299014, nr rejestracyjny PKN SJ64, stanowiącą własność Gminy Krzymów.
| 04.10.2023 11:29
-
GUS- badanie pilotażowe Transport lekkimi pojazdami użytkowymi
Urząd Statystyczny w Poznaniu, przypomina, że jeszcze w październiku br. na terenie całej Polski przeprowadzane jest badanie pilotażowe: Transport lekkimi pojazdami użytkowymi.
| 04.10.2023 09:04
-
Ostrzeżenie meteorologiczne o silnym wietrze
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Poznaniu wydał dla powiatu konińskiego ostrzeżenie o silnym wietrze.
| 03.10.2023 16:35
-
Test dysleksji
Masz trudności w nauce? Czytanie ze zrozumieniem albo opanowanie reguł pisowni to dla Ciebie duży kłopot? A może jako rodzic dostrzegasz takie trudności u swojego dziecka? To mogą być pierwsze objawy dysleksji.
| 03.10.2023 12:58
-
Depaula: Już można jeździć po nowej drodze
Droga w Depauli już oficjalnie przekazana do użytku. Dzięki jej budowie powstało połączenie drogi powiatowej do Wyszyny z Drogą Krajową 92 poprzez drogę gminną ze Starych Paprockich Holendrów do Paprotni.
| 03.10.2023 09:54
-
ZUS - zaprasza na cykl webinariów, szkoleń i dyżurów. Informację o wydarzeniach w poszczególnych placówkach ZUS
ZUS - zaprasza na cykl webinariów, szkoleń i dyżurów. Informację o wydarzeniach w poszczególnych placówkach ZUS
| 02.10.2023 14:52
Urząd Gminy Krzymów
-
Informacje ogólne
Informacje ogólne dotyczące regionu Gminy Krzymów
-
Charakterystyka
Charakterystyka regionu i obszarów oraz gminy
-
Urząd Gminy
Podstawowe informacje dotyczące Urzędu Gminy Krzymów
-
Kadra Urzędu
Kadra Gminy Krzymów - stanowiska i funkcje
-
Rada Gminy
Skład Rady Gminy Krzymów
-
Sołectwa
Sołectwa w Gminie Krzymów oraz ich sołtysi
-
Statystyka
Dane statystyczne dotyczące ludności
-
Herb Gminy
Herb Gminy Krzymów, jego znaczenie i historia
-
Mapa gminy
System Informacji Przestrzennej, położenie i baza adresowa
-
Projekty unijne
-
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
-
Państwowy Fundusz Celowy
-
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
-
Fundusz Solidarnościowy
Dla mieszkańców
-
Fotowoltaika
-
Twój dzielnicowy
Zapobieganiu wykroczeniom porządkowym, dzielnicowi funkcjonariusze policji
-
Odpady
Wywóz śmieci, utylizacja odpadów, harmonogramy i opłaty
-
Gazeta Gminna
Miesięcznik, gazeta regional;na - Wiadomości Gminy Krzymów
-
Kalendarium
Nadchodzące wydarzenia, imprezy sportowe i kulturalne
-
Najważniejsze kontakty
Najważniejsze kontakty do instytucji i organów gminnych
-
Ale!RADIO online
Posłuchaj lokalnej stacji radiowej bezpośrednio przez internet
-
Świadczenia dla rodzin
informacje o terminach składania wniosków o świadczenia, wnioski
-
Żłobek
Żłobek
-
Kalendarz imprez 2020
-
Koła Gospodyń Wiejskich
-
Zwierzęta do adopcji
-
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii
-
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB)
-
Program Priorytetowy Czyste Powietrze
Informacje o dofinansowaniu do wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji budynków mieszkalnych
-
Nieodpłatna Pomoc Prawna i Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie
http://bip.powiat.konin.pl/koninp/bip/powiat-i-wladze-powiatu/powiat/nieodplatna-pomoc-prawna.html?pid=15886
-
WSPARCIE DLA UKRAINY
Dla turysty i przyjezdnych
-
Informacje ogólne
Informacje ogólne dotyczące regionu Gminy Krzymów
-
Atrakcje turystyczne
Zwiedzaj ciekawe obiekty turystyczne w naszej gminie
-
Gmina z lotu ptaka
Zdjęcia lotnicze. Gmina Krzymów widziana z góry
-
Mapa gminy
Lokalizacja i położenie, sprawdź jak do nas dojechać
-
Promocja
Filmy promujące walory turystyczne Gminy Krzymów
-
Aplikacja mobilna Skarby Wielkopolski Wschodniej
Galerie zdjęć
Otwarcie drogi w obrębie miejscowości Adamów - Depaula, 02.10.2023
Poświęcenie i oficjalne oddanie do użytku nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Krzymowie - Krzymów, 30.09.2023
Koncert wieńczący jubileusz 10-lecia ORKIESTRY DĘTEJ GOK Brzeźno - GOK Brzeźno, 29.09.2023
Gminne radio online
POSŁUCHAJ NAS ONLINE!
Włącz radio w nowym oknie
Odtwarzaj radio w zewnętrznym programie
Dzis w programie:
Nasze audycje:
Przydatne serwisy internetowe
Brzeźno: Do serca przytul psa
01.10.2023 12.00
We wrześniu nie został odłowiony ani jeden bezpański pies. Do Przytuliska dla Zwierząt w Brzeźnie trafiły natomiast trzy koty. W omawianym miesiącu nie został wyadoptowany żaden pies i kot.
Poradnik: Jak sobie poradzić z agresywnym szczeniakiem w domu?
Psy, podobnie jak ludzie, mogą różnić się charakterem i temperamentem. Niektóre są bardzo żywiołowe, inne z natury spokojne. Wiele zależy od konkretnej rasy, ale i od wychowania psa, otoczenia oraz przeżyć czworonoga. Zdarza się, że początkowo niezwykle słodki piesek, z czasem zaczyna przejawiać niepożądane zachowania. Szczeniak gryzie i warczy, czym wzbudza strach wśród domowników. Jak należy z nim postępować?
Agresywny szczeniak, jak donoszą opiekunowie czworonogów, wcale nie należy do rzadkości. Początkowo niemal każdy mały psiak wygląda jak urocza, puchata kulka. Jednak kiedy zaczyna dorastać, zmieniać może się również jego zachowanie. Agresja u szczeniaka nie jest czymś naturalnym, ale może ujawnić się, a nawet utrwalić poprzez nieodpowiednie postępowanie z pupilem.
Co zrobić, żeby pies nie był agresywny?
- Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że każdy pies może być trochę inny: spokojny, żywiołowy, hałaśliwy, czy lękliwy. Każdy też (zarówno rasowy, jak i mieszaniec) może być grzeczny albo agresywny. Należy przy tym pamiętać, że niektóre rasy mogą mieć decydujący wpływ na czworonogi do wykazywania konkretnego zachowania. Dobrym przykładem jest tutaj amstaff – rasa z natury bardzo inteligentna, wierna i przywiązana do swojego opiekuna. Ale historia jest jednak naznaczona agresją, dlatego wiele osób postrzega przez pryzmat opowiadań o tym, jak bardzo niebezpieczne potrafią być te czworonogi. Tymczasem agresywny dorosły pies to raczej wynik tego, że szczeniak amstaffa mógł być w przeszłości nieodpowiednio traktowany. Dlatego, wiedząc że niektóre psy mogą wykazywać określone cechy, należy poświęcić więcej uwagi w procesie wychowania ze strony opiekuna, dobrze jest przy wyborze szczeniaka dowiedzieć się więcej na temat potrzeb i charakteru określonej rasy – mówi Tomasz Opszalski, współwłaściciel Przytuliska i Hotelu dla Zwierząt w Brzeźnie.
Agresywny szczeniak - jak sobie z nim poradzić?
Agresywne zachowanie szczeniaka, który ciągnie za nogawkę albo gryzie domowników po rękach jest zazwyczaj konsekwencją wielu różnych czynników jak skłonności do agresji u rodziców malucha, braku odpowiedniej opieki w hodowli, a także błędów wychowawczych opiekunów. Malutki piesek przyniesiony do domu jest tak uroczy, że pozwala mu się naprawdę na wiele. Nierzadkie są zabawy polegające na tym, że sami dajemy mu nasze dłonie do gryzienia. Kiedy jednak zaczyna dorastać, ugryzienia stają się bardziej bolesne.
- Ale skąd dorastający psiak ma wiedzieć, że teraz mu już tego nie wolno? Przecież pozwoliliśmy mu na to w przeszłości. Dlatego tak istotna w wychowaniu psa jest konsekwencja i ustalenie jasnych reguł, które powinny być respektowane już od samego początku. Zamiast tolerować gryzienie rąk albo kapci, lepiej dostarczyć szczeniakowi zabawki dla psa. Doskonale sprawdzają się tutaj różnego rodzaju gryzaki, Gryzienie leży w naturze psa i stanowi jego naturalną potrzebę. Naszą rolą jest wskazanie mu, co wolno gryźć, a czego nie. Róbmy to nie poprzez karanie zwierzaka, ale nagradzanie jego dobrych zachowań. Można też zapisać szczeniaka do psiego przedszkola, czyli na szkolenie przeznaczone dla młodych psów. Wbrew pozorom bardzo wielu rzeczy nauczy się tam nie tylko agresywny szczeniak, ale również jego opiekun. Nawiązują się między nimi poprawne relacje i wprowadzony zostaje odpowiedni sposób postępowania z pupilem – mówi Tomasz Opszalski.
Jak oduczyć psa warczenia na domowników?
Na zachowanie psa może wpływać jego charakter i cechy wynikające z rasy, ale także inne czynniki. Jeśli dorosły pies lub starszy szczeniak gryzie i warczy na dzieci, to często jest to wskazówka, że nie przeprowadzono odpowiedniej socjalizacji, gdy był młody. Takie zaniedbanie może prowadzić do tego, że pies najzwyczajniej w świecie boi się dzieci i wysyła w ich kierunku sygnały ostrzegawcze, jak właśnie warczenie. W tym przypadku bardzo ważna jest praca z psem i dzieckiem, zawsze w obecności dorosłych, być może nawet pod okiem behawiorysty. Agresja u szczeniaka może być też wynikiem negatywnych przeżyć, na przykład tego, że w przeszłości był zamykany lub bity. Kolejny przykład to zazdrość. Pies, który bardzo kocha swojego opiekuna, może być zazdrosny o zbliżające się do niego dziecko lub inną osobę. Nad wieloma z tych zachowań można pracować. Osiągnięcie celu wymaga jednak nakładu pracy, konsekwencji i cierpliwości.
Jak uspokoić szczekającego szczeniaka?
- Szczekanie psa może być dla opiekunów bardzo uciążliwe. Zwłaszcza jeśli pies szczeka nieustannie. Przy pracy z psem należy pamiętać, że niektóre rasy z natury są bardziej hałaśliwe od innych. Szczekanie jest dla psa sposobem komunikacji. Nie możemy go więc całkowicie wyeliminować i nawet nie wolno nam takich prób podejmować. Istnieją jednak sposoby, by je ograniczyć – mówi Tomasz Opszalski.
Intensywne szczekanie może mieć różne podłoża i znaczenie. Tak zachowuje się na przykład pies stróżujący lub agresywny york, który może wymagać treningu, ale również pies domagający się uwagi ze strony opiekuna. Pies może szczekać z nudów, braku ruchu albo chcąc zwrócić na siebie uwagę. Może też wymuszać na domownikach dawanie smaczków podczas rodzinnego posiłku. Aby tego uniknąć, warto już od samego początku wprowadzić rytm dnia, do którego szczeniak się przyzwyczai. Karmienie o stałych porach zawsze przy misce, a nie przy stole, a także karma dla psa , która w pełni zaspokaja potrzeby żywieniowe czworonoga i jest dostosowana do jego wieku. Ważne jest zaspokajanie potrzeb kontaktu z domownikami poprzez wspólną zabawę oraz ruch na świeżym powietrzu. Długie spacery leżą w naturze niektórych ras, inne tego nie lubią. Dlatego, jeśli nie mamy na nie czasu, wybierzmy rasę, której wystarczy mniejsza dawka ruchu. Zaspokojenie potrzeb czworonoga i wprowadzenie w jego życiu rutyny (stałe pory spacerów, zabaw oraz karmienia) dają psu poczucie bezpieczeństwa i sprawiają, że staje się spokojniejszy i grzeczniejszy.
Głośne szczekanie psa, czy agresja u szczeniaka mogą być konsekwencją nieodpowiedniego postępowania opiekunów. Takie zachowania wymagają pracy i treningu. Zdarza się też, że niektóre zachowania wynikają z głęboko zakorzenionych lęków u czworonoga. Wtedy konieczna może być pomoc behawiorysty.
W prowadzonym przez Tomasza i Małgorzatę Opszalskich przytulisku na adopcję cały czas czekają pieski. Każdy, kto zdecyduje się wziąć psa do domu, otrzyma zdrowe i przygotowane pod względem psychicznym do życia w rodzinie zwierzę.
Ponadto psy są wysterylizowane i zachipowane. Tomasz Opszalski zapewnia, że z zainteresowanymi adopcją osobami spotka się o każdej odpowiadającej tym osobom porze. Ma on również szeroką wiedzę i długoletnie doświadczenie w szkoleniu i wychowywaniu psów, z czego warto skorzystać.
O szczegóły zawsze można zapytać w Przytulisku dla Zwierząt, które razem z hotelem mieści się w Brzeźnie przy ulicy Siennej 13 B. Zainteresowani adopcją lub usługami hotelowymi proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Dzwonić należy pod numery 506-510-511 lub 691- 198-330.
Informacje można też znaleźć na Facebooku. Wystarczy wpisać: Przytulisko w Brzeźnie lub Tomasz Małgorzata.
Zdjęcia psów przeznaczonych do adopcji są opublikowane na stronie www.krzymow.pl w zakładce „Dla mieszkańców”, w rozdziale „Zwierzęta do adopcji”. Ponadto w Urzędzie Gminy w Krzymowie, w pokoju numer cztery można uzyskać informacje na temat piesków przeznaczonych do adopcji.
Brzeźno: Do serca przytul psa wrzesień 23
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio