Witaj w naszej gminie!
Aktualności
Najnowsze informacje i komunikaty
-
Paprotnia: Rozmowy o bezpieczeństwie
Sierżant sztabowa Natalia Stasiak-Chmielewska i młodszy aspirant Patryk Gdowik z komisariatu policji w Starym Mieście spotkali się z podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej w Paprotni.
| 04.10.2023 13:38
-
Paprotnia: Nowy obwód głosowania
Urząd Gminy w Krzymowie informuje, że postanowieniem Komisarza Wyborczego w Koninie z dnia 16. maja 2023 roku w sprawie zmian w podziale gminy Krzymów na stałe obwody głosowania, został utworzony nowy obwód głosowania nr 6 w Paprotni.
| 04.10.2023 13:27
-
Krzymów: Harmonogram wywozu odpadów
Jak zwykle na początku miesiąca, w formie grafiki przypominamy harmonogram wywozu odpadów.
| 04.10.2023 13:27
-
Krzymów: Samochód na sprzedaż
Wójt Gminy Krzymów ogłasza publiczną sprzedaż samochodu osobowego Peugeot Partner 1,6 diesel nr VIN VF3GJ9HWC95299014, nr rejestracyjny PKN SJ64, stanowiącą własność Gminy Krzymów.
| 04.10.2023 11:29
-
GUS- badanie pilotażowe Transport lekkimi pojazdami użytkowymi
Urząd Statystyczny w Poznaniu, przypomina, że jeszcze w październiku br. na terenie całej Polski przeprowadzane jest badanie pilotażowe: Transport lekkimi pojazdami użytkowymi.
| 04.10.2023 09:04
-
Ostrzeżenie meteorologiczne o silnym wietrze
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Poznaniu wydał dla powiatu konińskiego ostrzeżenie o silnym wietrze.
| 03.10.2023 16:35
-
Test dysleksji
Masz trudności w nauce? Czytanie ze zrozumieniem albo opanowanie reguł pisowni to dla Ciebie duży kłopot? A może jako rodzic dostrzegasz takie trudności u swojego dziecka? To mogą być pierwsze objawy dysleksji.
| 03.10.2023 12:58
-
Depaula: Już można jeździć po nowej drodze
Droga w Depauli już oficjalnie przekazana do użytku. Dzięki jej budowie powstało połączenie drogi powiatowej do Wyszyny z Drogą Krajową 92 poprzez drogę gminną ze Starych Paprockich Holendrów do Paprotni.
| 03.10.2023 09:54
-
ZUS - zaprasza na cykl webinariów, szkoleń i dyżurów. Informację o wydarzeniach w poszczególnych placówkach ZUS
ZUS - zaprasza na cykl webinariów, szkoleń i dyżurów. Informację o wydarzeniach w poszczególnych placówkach ZUS
| 02.10.2023 14:52
Urząd Gminy Krzymów
-
Informacje ogólne
Informacje ogólne dotyczące regionu Gminy Krzymów
-
Charakterystyka
Charakterystyka regionu i obszarów oraz gminy
-
Urząd Gminy
Podstawowe informacje dotyczące Urzędu Gminy Krzymów
-
Kadra Urzędu
Kadra Gminy Krzymów - stanowiska i funkcje
-
Rada Gminy
Skład Rady Gminy Krzymów
-
Sołectwa
Sołectwa w Gminie Krzymów oraz ich sołtysi
-
Statystyka
Dane statystyczne dotyczące ludności
-
Herb Gminy
Herb Gminy Krzymów, jego znaczenie i historia
-
Mapa gminy
System Informacji Przestrzennej, położenie i baza adresowa
-
Projekty unijne
-
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
-
Państwowy Fundusz Celowy
-
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
-
Fundusz Solidarnościowy
Dla mieszkańców
-
Fotowoltaika
-
Twój dzielnicowy
Zapobieganiu wykroczeniom porządkowym, dzielnicowi funkcjonariusze policji
-
Odpady
Wywóz śmieci, utylizacja odpadów, harmonogramy i opłaty
-
Gazeta Gminna
Miesięcznik, gazeta regional;na - Wiadomości Gminy Krzymów
-
Kalendarium
Nadchodzące wydarzenia, imprezy sportowe i kulturalne
-
Najważniejsze kontakty
Najważniejsze kontakty do instytucji i organów gminnych
-
Ale!RADIO online
Posłuchaj lokalnej stacji radiowej bezpośrednio przez internet
-
Świadczenia dla rodzin
informacje o terminach składania wniosków o świadczenia, wnioski
-
Żłobek
Żłobek
-
Kalendarz imprez 2020
-
Koła Gospodyń Wiejskich
-
Zwierzęta do adopcji
-
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii
-
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB)
-
Program Priorytetowy Czyste Powietrze
Informacje o dofinansowaniu do wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji budynków mieszkalnych
-
Nieodpłatna Pomoc Prawna i Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie
http://bip.powiat.konin.pl/koninp/bip/powiat-i-wladze-powiatu/powiat/nieodplatna-pomoc-prawna.html?pid=15886
-
WSPARCIE DLA UKRAINY
Dla turysty i przyjezdnych
-
Informacje ogólne
Informacje ogólne dotyczące regionu Gminy Krzymów
-
Atrakcje turystyczne
Zwiedzaj ciekawe obiekty turystyczne w naszej gminie
-
Gmina z lotu ptaka
Zdjęcia lotnicze. Gmina Krzymów widziana z góry
-
Mapa gminy
Lokalizacja i położenie, sprawdź jak do nas dojechać
-
Promocja
Filmy promujące walory turystyczne Gminy Krzymów
-
Aplikacja mobilna Skarby Wielkopolski Wschodniej
Galerie zdjęć
Otwarcie drogi w obrębie miejscowości Adamów - Depaula, 02.10.2023
Poświęcenie i oficjalne oddanie do użytku nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Krzymowie - Krzymów, 30.09.2023
Koncert wieńczący jubileusz 10-lecia ORKIESTRY DĘTEJ GOK Brzeźno - GOK Brzeźno, 29.09.2023
Gminne radio online
POSŁUCHAJ NAS ONLINE!
Włącz radio w nowym oknie
Odtwarzaj radio w zewnętrznym programie
Dzis w programie:
Nasze audycje:
Przydatne serwisy internetowe
Brzeźno: Nie jesteśmy wrogami cywilizacji
19.09.2023 12:07
Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, spotkał się osiemnastego września z Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeźnie z mieszkańcami niezgadzającymi się na budowę linii kolejowej z Konina do Turku w wariancie dziewiątym.
Marszałkowi towarzyszyli między innymi poseł Tomasz Nowak i Michał Kołodziejczak, kandydat do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej.
Tomasz Nowak przyjął w tym spotkaniu rolę moderatora. Jako pierwszy zabrał głos Michał Kołodziejczak, którego przekaz był zgodny z oczekiwaniami protestujących mieszkańców.
- Ja chcę powiedzieć jasno i głośno. Jeżeli wariant, który będzie miał przebiegać, będzie zły, to ja nie jestem za tym, żeby kolej była budowana i to jest moje zdanie. Bo nie może być budowy bez uzgodnienia z ludźmi – mówił Michał Kołodziejczak.
Marek Woźniak opowiedział, jak doszło do decyzji o budowie kolei do Turku i wyboru jej wariantu dziewiątego. Argumentem za takim przebiegiem miał świadczyć między innymi najsilniejszy potencjał strumieni pasażerskich
Wójt Danuta Mazur przypomniała, że samorząd gminy Krzymów nie zgadza się na powstanie linii kolejowej w wariancie dziewiątym i nie zamierza partycypować w kosztach jej ewentualnej budowy. Wytłumaczyła dlaczego, również odnosząc się do argumentu o pasażerach.
- Skoro przesądziła o przebiegu ilość pasażerów, którzy mieliby podróżować, a jako pierwszy samorząd gminy Krzymów i miasto Konin nie partycypowały w kosztach, to już jest pierwsza zapowiedź, że ci ludzie z tych terenów, gdzie byliby to potencjalni pasażerowie, są najmniej zainteresowani. A ten przebieg przez Władysławów (w innym wariancie – przyp. red.) właśnie w części wykorzystałby istniejące linie kolejowe. Bo tutaj wielu z państwa przecież nie jest przeciwnikami kolei. Ja to samo powiedziałam w sejmiku. Nie jesteśmy wrogami cywilizacji, tylko nie chcielibyśmy ingerencji w to nasze środowisko. Powiedziałam wówczas, że każda gmina ma swoją specyfikę. Nasza gmina była w ubiegłym roku najczęściej wybierana, i tu wydaliśmy najwięcej decyzji o warunkach zabudowy, właśnie ze względu na jej walory. My nie możemy poszczycić się przemysłem nie wiadomo jakim, ale naszym atutem jest ta zieleń i spokój – mówiła Danuta Mazur.
Protestujący przedstawili argumenty przeciwko budowie linii kolejowej do Turku w wariancie dziewiątym, które już niejednokrotnie wybrzmiewały na protestach, konferencjach prasowych i w petycjach.
Mieszkańcy mieli też żal do marszałka o podpisanie umowy z PKP PLK na wykonanie dokumentacji i o to, jak zostali potraktowani na spotkaniu z jego zastępcą, Wojciechem Jankowiakiem.
- Potraktował nas źle, mówiąc wprost. To był jeszcze moment, kiedy można było zmienić wariant, kiedy można było się zastanowić. Państwo, akurat reprezentował pana pański zastępca, po prostu nas zignorowaliście – mówił do Marka Woźniaka Tomasz Piaseczny, przedstawiciel protestujących.
W trakcie dyskusji podnoszony był też kilkakrotnie temat wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców powiatu tureckiego, czemu budowa kolei mogłaby zapobiec. Protestujący mówili, że wariant kolei W-1 również skomunikowałby mieszkańców Turku z Koninem i Poznaniem, a byłby tańszy. Inni, powołując się na informacje o tym, że być może z pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w Koninie powstanie nowa zajezdnia Miejskiego Zakładu Komunikacji, który też zakupi dziesięć wodorowych autobusów, a w Turku z tego samego funduszu powstanie nowy dworzec PKS, to należałoby połączyć te punkty i stworzyć odpowiednią liczbę połączeń autobusowych między Koninem a Turkiem. Ktoś inny wskazywał, że lukę w transporcie samochodowym już wypełniają kursujące między Koninem a Turkiem busy.
Co dalej zatem z inicjatywą budowy kolei do Turku?
- Ja państwu mogę obiecać na dzisiaj jedno: W najbliższy poniedziałek jest sesja sejmiku województwa i ja w swoim wystąpieniu przedstawię państwa punkt widzenia na tę linię kolejową, na w ogóle jej budowę, na ten przebieg tak, aby wszyscy radni sejmiku mieli taką świadomość. I zadam pytanie: Czy aby na pewno musimy podążać tą drogą? I zobaczymy, jaka będzie reakcja. Zobaczymy, jak odezwie się Turek i inne miejsca, jak się odezwą radni - mówił Marek Woźniak.
Marszałek powiedział również, że projekt budowy kolei do Turku w wariancie dziewiątym nie jest projektem marzeń, ale być może w przyszłości będzie miał istotne znaczenia dla rozwoju Wielkopolski Wschodniej.
Poseł Tomasz Nowak zaproponował, aby jedna z przyszłych sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego była sesją wyjazdową i odbyła się w Koninie, żeby radni mogli zapoznać się z argumentami protestujących przeciwko budowie kolei do Turku w wariancie dziewiątym.
Sesja miałaby się odbyć już po wyborach parlamentarnych, najprawdopodobniej w Centrum Kultury i Sztuki DK „Oskard”.