Witaj w naszej gminie!
Aktualności
Sierżant sztabowa Natalia Stasiak-Chmielewska i młodszy aspirant Patryk Gdowik z komisariatu policji w Starym Mieście spotkali się z podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej w Paprotni.
| 04.10.2023 13:38
Urząd Gminy w Krzymowie informuje, że postanowieniem Komisarza Wyborczego w Koninie z dnia 16. maja 2023 roku w sprawie zmian w podziale gminy Krzymów na stałe obwody głosowania, został utworzony nowy obwód głosowania nr 6 w Paprotni.
| 04.10.2023 13:27
Jak zwykle na początku miesiąca, w formie grafiki przypominamy harmonogram wywozu odpadów.
| 04.10.2023 13:27
Wójt Gminy Krzymów ogłasza publiczną sprzedaż samochodu osobowego Peugeot Partner 1,6 diesel nr VIN VF3GJ9HWC95299014, nr rejestracyjny PKN SJ64, stanowiącą własność Gminy Krzymów.
| 04.10.2023 11:29
Urząd Statystyczny w Poznaniu, przypomina, że jeszcze w październiku br. na terenie całej Polski przeprowadzane jest badanie pilotażowe: Transport lekkimi pojazdami użytkowymi.
| 04.10.2023 09:04
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Poznaniu wydał dla powiatu konińskiego ostrzeżenie o silnym wietrze.
| 03.10.2023 16:35
Masz trudności w nauce? Czytanie ze zrozumieniem albo opanowanie reguł pisowni to dla Ciebie duży kłopot? A może jako rodzic dostrzegasz takie trudności u swojego dziecka? To mogą być pierwsze objawy dysleksji.
| 03.10.2023 12:58
Droga w Depauli już oficjalnie przekazana do użytku. Dzięki jej budowie powstało połączenie drogi powiatowej do Wyszyny z Drogą Krajową 92 poprzez drogę gminną ze Starych Paprockich Holendrów do Paprotni.
| 03.10.2023 09:54
ZUS - zaprasza na cykl webinariów, szkoleń i dyżurów. Informację o wydarzeniach w poszczególnych placówkach ZUS
| 02.10.2023 14:52
Informacje ogólne dotyczące regionu Gminy Krzymów
Charakterystyka regionu i obszarów oraz gminy
Podstawowe informacje dotyczące Urzędu Gminy Krzymów
Kadra Gminy Krzymów - stanowiska i funkcje
Skład Rady Gminy Krzymów
Sołectwa w Gminie Krzymów oraz ich sołtysi
Dane statystyczne dotyczące ludności
Herb Gminy Krzymów, jego znaczenie i historia
System Informacji Przestrzennej, położenie i baza adresowa
Zapobieganiu wykroczeniom porządkowym, dzielnicowi funkcjonariusze policji
Wywóz śmieci, utylizacja odpadów, harmonogramy i opłaty
Miesięcznik, gazeta regional;na - Wiadomości Gminy Krzymów
Nadchodzące wydarzenia, imprezy sportowe i kulturalne
Najważniejsze kontakty do instytucji i organów gminnych
Posłuchaj lokalnej stacji radiowej bezpośrednio przez internet
informacje o terminach składania wniosków o świadczenia, wnioski
Żłobek
Informacje o dofinansowaniu do wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji budynków mieszkalnych
http://bip.powiat.konin.pl/koninp/bip/powiat-i-wladze-powiatu/powiat/nieodplatna-pomoc-prawna.html?pid=15886
Informacje ogólne dotyczące regionu Gminy Krzymów
Zwiedzaj ciekawe obiekty turystyczne w naszej gminie
Zdjęcia lotnicze. Gmina Krzymów widziana z góry
Lokalizacja i położenie, sprawdź jak do nas dojechać
Filmy promujące walory turystyczne Gminy Krzymów
Gminne radio online
Włącz radio w nowym oknie
Odtwarzaj radio w zewnętrznym programie
Dzis w programie:
Nasze audycje:
01.08.2023 10:00
Lipiec to pierwszy miesiąc wakacyjno-urlopowy, a ten czas w przeszłości nierzadko charakteryzował się większą liczbą odławianych bezpańskich psów. Rok temu były to cztery psy i siedem kociąt. W tym roku na szczęście było lepiej.
W minionym miesiącu w naszej gminie został odłowiony jeden pies, natomiast nowe domy znalazły jeden piesek i jeden kot.
PIES ZOSTAWIONY PRZED SKLEPEM
Zdarza się, że wybierając się na spacer z psem, jego przewodnik przypomina sobie, że musi coś kupić w sklepie. Zostawianie psa pod sklepem to ciągle jeden z istotnych problemów. Jest sporo dyskusji na ten temat, a zdania są podzielone. Jak to więc wygląda z perspektywy behawioralnej oraz bezpieczeństwa naszego psa? Czy możliwe jest nauczenie psa zostawania pod sklepem?
- Nie da się ukryć, że większość psów czuje ogromny stres, gdy zostają pozostawione same pod sklepem. Jedną z głównych potrzeb psów, jest poczucie bezpieczeństwa, które w takiej sytuacji jest zachwiane.
Kolejną ważną potrzebą naszego pupila jest spacer. To najważniejsza aktywność fizyczna dla czworonoga, a jednocześnie sposób na budowanie więzi między opiekunem a zwierzakiem. Kiedy podczas wspólnego spaceru nagle zostawiamy psa samego, wśród wielu obcych osób, w głośnym miejscu, może on poczuć się porzucony i stracić poczucie bezpieczeństwa. Często zauważamy problem dopiero, kiedy przypięty pies szczeka, wyje lub warczy na przechodniów i inne zwierzęta. To niejedyne objawy stresu. Tak jak ludzie, tak i nasze czworonogi, mogą przeżywać inaczej emocje w zależności od osobowości czy charakteru. Czasami widzimy ziewającego czworonoga i możemy pomyśleć, że jest on spokojny i po prostu się nudzi. Trzeba jednak pamiętać, że u psów ta reakcja oznacza co innego niż u ludzi. My ziewamy, kiedy jesteśmy zmęczeni lub zaraz po przebudzeniu, podczas gdy u naszych pupili ten odruch oznacza próbę pozbycia się stresu. Niektóre pozostawione psy mogą się trząść, inne będą miały widoczne białka oczu, a jeszcze inne mogą się oblizywać z nerwów. Sygnałów może być całe mnóstwo, a bez znajomości mowy ciała psów możną mylnie ocenić sytuację – mówi Tomasz Opszalski, współwłaściciel Przytuliska i Hotelu dla Zwierząt w Brzeźnie.
MOŻE PIES CZEKA NA KOMENDĘ?
Bardzo często opiekunowie starają się nauczyć psiaka komend „czekaj” lub „zostań”, aby poczuł się pewniej. Jednak trening nie zawsze oznacza łatwe zadania i nawet podczas ćwiczeń w domu może wywołać stres. Warunki na zewnątrz są zupełnie inne i mogą wzmagać to uczucie.
Owszem, można spotkać psiaki, które pozostawione same sobie chodzą, węszą i zajmują się sobą, jednak nie oznacza to, że nie towarzyszy im zdenerwowanie.
- Musimy mieć świadomość, że pozostawiony pies jest narażony na niebezpieczeństwo. Przed sylwestrem może się zdarzyć, że ktoś będzie chciał przetestować, jak głośno strzelają petardy hukowe. Psy mają o wiele bardziej wyczulony słuch niż ludzie. W momencie wybuchu mogą chcieć uciec, a przywiązane takiej możliwości już nie mają. To może spowodować, że nasz pupil zacznie bać się wystrzałów, chociaż wcześniej tego nie robił. Pamiętajmy, że nie tylko petardy mogą go wystraszyć.
Zagrożeniem mogą być inne zwierzęta. Nawet jeżeli nasz pupil nie ma problemu z obcymi czworonogami, może do niego zbliżyć się tak wolno biegający pies. To pies, który przemierza teren bez smyczy i bez kontroli. Jeżeli skończy się tylko na obwąchaniu, to nie ma zbyt wielkiego problemu. Gorzej, jeżeli skończy się atakiem z jego strony. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji nasz psiak nie ma jak się bronić czy uciec.
Obce osoby również mogą być niebezpieczne. Nigdy nie wiemy, na kogo trafimy. Większość osób przejdzie obok, nie zaczepiając naszego pupila. Jednak niestety niektórzy mogą go wystraszyć, na przykład próbując pogłaskać. Zdarzają się też sytuacje, gdzie psiak może zostać poczęstowany niebezpieczną substancją, co może mieć zły wpływ na jego zdrowie. Niestety zdarzają się też osoby, które celowo mogą odpiąć naszego pupila, a on czując wolność, może się zgubić. Czasami zdarza się też kradzież.
Chociaż wydaje się to nieprawdopodobne, może się zdarzyć, że roztargniony właściciel może zapomnieć o psie i zorientować się dopiero w domu – mówi Tomasz Opszalski.
Odpowiedź na to jest jedna, twierdzi Tomasz Opszalski.
- Przede wszystkim my, świadomi opiekunowie musimy się nauczyć, że spacer to spacer, a zakupy to zakupy. Nie należy łączyć tych dwóch rzeczy. A w sytuacjach kryzysowych, gdzie musimy wejść do sklepu po wodę dla psa, należy zapytać, czy można to zrobić z psem i wybrać ten lokal, gdzie nasz pupil jest mile widziany. Spacer to wspólny czas dla opiekuna i pupila, dlatego też nie powinnyśmy go łączyć z zakupami. Nie ma sensu narażać naszego przyjaciela na czterech łapach na niepotrzebny stres. A dwa spacery wyjdą nam na zdrowie – mówi Tomasz Opszalski.
W prowadzonym przez Tomasza i Małgorzatę Opszalskich przytulisku na adopcję cały czas czekają pieski. Każdy, kto zdecyduje się wziąć psa do domu, otrzyma zdrowe i przygotowane pod względem psychicznym do życia w rodzinie zwierzę.
Ponadto psy są wysterylizowane i zachipowane. Tomasz Opszalski zapewnia, że z zainteresowanymi adopcją osobami spotka się o każdej odpowiadającej tym osobom porze. Ma on również szeroką wiedzę i długoletnie doświadczenie w szkoleniu i wychowywaniu psów, z czego warto skorzystać.
O szczegóły zawsze można zapytać w Przytulisku dla Zwierząt, które razem z hotelem mieści się w Brzeźnie przy ulicy Siennej 13 B. Zainteresowani adopcją lub usługami hotelowymi proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Dzwonić należy pod numery 506-510-511 lub 691- 198-330.
Informacje można też znaleźć na Facebooku. Wystarczy wpisać: Przytulisko w Brzeźnie lub Tomasz Małgorzata.
Zdjęcia psów przeznaczonych do adopcji są opublikowane na stronie www.krzymow.pl w zakładce „Dla mieszkańców”, w rozdziale „Zwierzęta do adopcji”. Ponadto w Urzędzie Gminy w Krzymowie, w pokoju numer cztery można uzyskać informacje na temat piesków przeznaczonych do adopcji.
Brzeźno: Do serca przytul psa lipiec 23
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio
Copyright © 2019 - Gmina Krzymów
Wykonanie REPORTER