Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Witaj w naszej gminie!

Gminny portal informacyjny

Aktualności

Najnowsze informacje i komunikaty

||   ||

Harmonogram zebrań wiejskich dotyczących podziału Funduszu sołeckiego na 2024 rok

30.08.2023 11:31

Informujemy, że harmonogram uzupełniany jest na bieżąco na podstawie zgłoszeń sołtysów o terminie i miejscu zebrania w poszczególnych sołectwach.

czytaj dalej


herb gminy krzymów

Obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej i pozbywanie się nieczystości ciekłych

23.02.2023 11:26

czytaj dalej

  • Podopieczni WTZ w paprotni na spotkaniu z policją

    Paprotnia: Rozmowy o bezpieczeństwie

    Sierżant sztabowa Natalia Stasiak-Chmielewska i młodszy aspirant Patryk Gdowik z komisariatu policji w Starym Mieście spotkali się z podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej w Paprotni.

    | 04.10.2023 13:38

  • Logo Krajowego Biura Wyborczego

    Paprotnia: Nowy obwód głosowania

    Urząd Gminy w Krzymowie informuje, że postanowieniem Komisarza Wyborczego w Koninie z dnia 16. maja 2023 roku w sprawie zmian w podziale gminy Krzymów na stałe obwody głosowania, został utworzony nowy obwód głosowania nr 6 w Paprotni.

    | 04.10.2023 13:27

  • Samochód peugeot sprzedawany przez urząd gminy

    Krzymów: Samochód na sprzedaż

    Wójt Gminy Krzymów ogłasza publiczną sprzedaż samochodu osobowego Peugeot Partner 1,6 diesel nr VIN VF3GJ9HWC95299014, nr rejestracyjny PKN SJ64, stanowiącą własność Gminy Krzymów.

    | 04.10.2023 11:29

  • Ostrzeżenie meteorologiczne o silnym wietrze

    Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Poznaniu wydał dla powiatu konińskiego ostrzeżenie o silnym wietrze.

    | 03.10.2023 16:35

  • Logo akcji Test dysleksji

    Test dysleksji

    Masz trudności w nauce? Czytanie ze zrozumieniem albo opanowanie reguł pisowni to dla Ciebie duży kłopot?  A może jako rodzic dostrzegasz takie trudności u swojego dziecka? To mogą być pierwsze objawy dysleksji.

    | 03.10.2023 12:58

  • Przecięcie wstęgi na drodze do Depauli

    Depaula: Już można jeździć po nowej drodze

    Droga w Depauli już oficjalnie przekazana do użytku. Dzięki jej budowie powstało połączenie drogi powiatowej do Wyszyny z Drogą Krajową 92 poprzez drogę gminną ze Starych Paprockich Holendrów do Paprotni.

    | 03.10.2023 09:54

zobacz więcej informacji


Urząd Gminy Krzymów




Dla mieszkańców




Dla turysty i przyjezdnych




Galerie zdjęć

  • Otwarcie drogi w obrębie miejscowości Adamów - Depaula, 02.10.2023

    Otwarcie drogi w obrębie miejscowości Adamów - Depaula, 02.10.2023

  • Poświęcenie i oficjalne oddanie do użytku nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Krzymowie - Krzymów, 30.09.2023

    Poświęcenie i oficjalne oddanie do użytku nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Krzymowie - Krzymów, 30.09.2023

  • Koncert wieńczący jubileusz 10-lecia ORKIESTRY DĘTEJ GOK Brzeźno - GOK Brzeźno, 29.09.2023

    Koncert wieńczący jubileusz 10-lecia ORKIESTRY DĘTEJ GOK Brzeźno - GOK Brzeźno, 29.09.2023

  • Festyn w Szkole Podstawowej w Szczepidle - Szczepidło, 24.09.2023

    Festyn w Szkole Podstawowej w Szczepidle - Szczepidło, 24.09.2023

    Zobacz więcej


    Dzis w programie:

    Dzisiaj, godz: 10:15, 14:15
    Dzisiaj, godz: 20:05
    Dzisiaj, godz: 9:30, 16:30
    Dzisiaj, godz: 10:30, 15:30, 19:30

    Nasze audycje:

    środa, godz: 7:15, 13:15, 16:15
    poniedzialek, wtorek, środa, czwartek, piatek, godz: 14:00-18:00
    poniedzialek, wtorek, środa, czwartek, piatek, godz: 6:00-9:00
    poniedzialek, godz: 22:00
    niedziela. godz: 19:00
    wtorek, godz: 20:15
    niedziela. godz: 14:00, 16:00, 18:00
    zobacz wszystkie programy

    Przydatne serwisy internetowe


     





    Informacje


    Brzeźno: Do serca przytul psa

    01.07.2023 10:00


    Piesek do adopcji

    Czerwiec był miesiącem stagnacji w Przytulisku dla Zwierząt w Brzeźnie. Co prawda na terenie gminy nie został w tym czasie odłowiony bezpański pies, ale też żaden nie został wyadoptowany.

    Rozpoczął się lipiec. To czas wakacji i początek sezonu urlopowego. A kiedy zbliża się wyczekiwany urlop, opiekun psa musi zastanowić się dobrze nie tylko nad celem swojej podróży, ale również zadecydować, co w tym czasie zrobić ze swoim pupilem. Czy pies powinien jechać na urlop razem z nami, czy zostać w domu, a może zamieszkać w hotelu dla psów ?

    Argumenty za urlopem bez psa

    Urlop bez psa? Niektórzy właściciele nie umieją sobie tego wyobrazić. Jednak czasami faktycznie jest lepiej, kiedy pies zostaje w domu. Długa, uciążliwa podróż i wymagające warunki wyjazdu, ryzyko infekcji, ekstremalne warunki klimatyczne czy zakaz wprowadzania psów do zabytków, czy na plażę, często utrudniają zabranie psa ze sobą. Niekiedy trudno też pogodzić wyobrażenie o idealnym urlopie z potrzebami pupila. Jeśli chcemy leżeć dwa tygodnie nad hotelowym basenem, codziennie spędzać większą część dnia na stokach narciarskich czy zwiedzać muzea i kościoły, lepiej zostawić pupila w domu. Również psów w podeszłym wieku czy cierpiących na dolegliwości zdrowotne lepiej na trudy podróży nie narażać.

    Urlop bez psa — i bez wyrzutów sumienia

    Wiele osób odczuwa wyrzuty sumienia, myśląc o zostawieniu psa na czas swojego wyjazdu urlopowego. Ale nie ma się co tym martwić.

    - Nierzadko taka decyzja jest rozsądniejsza. Można poprosić na przykład przyjaciół o zaopiekowanie się psem lub zamówić pupilowi pobyt w hotelu dla psów. Niezmiernie ważne jest natomiast, żeby miejsce i warunki przebywania psa ustalić odpowiednio wcześnie. Przecież wakacje udane będą tylko wtedy, gdy będziemy pewni, że nasz drogi pupil jest w dobrych rękach – mówi Tomasz Opszalski, współwłaściciel Przytuliska i Hotelu dla Zwierząt w Brzeźnie.

    Przyjaciele czy hotel?

    Idealnym rozwiązaniem jest zostawienie psa pod opieką godnych zaufania i znajomych mu ludzi — przyjaciół lub członków rodziny. Nie należy się bać, że pies zapomni o nas podczas nieobecności. Psy mają doskonałą pamięć i po naszym powrocie z całą pewnością przywita nas jako jego jedynego prawowitego opiekuna i najlepszego przyjaciela. Ale jeśli pies należy do upartych, nerwowych czy wyjątkowo strachliwych zwierząt, trzeba się dobrze zastanowić, czy przyjaciele lub rodzina dadzą sobie z nim radę. Jeśli nie mają doświadczenia w obchodzeniu się z trudnymi psami, opieka może być dla nich prawdziwą próbą nerwów. Zarówno jak i dla psa. Trzeba więc otwarcie porozmawiać z wybranymi opiekunami i powiedzieć o swoich obawach. Wyjaśnić, czego potrzebuje pies i podkreślić, że mogą odrzucić naszą prośbę, jeśli nie czują się na siłach zająć psem.

    Hotel dla psa ?

    Jeśli nie pomoc bliskich, trzeba się rozejrzeć za hotelem dla psów.

    - Dobry hotel dla psów powinien spełniać pewne kryteria: Pomieszczenia, w których pies będzie przebywał powinny być jasne, przyjazne i czyste. Na terenie hotelu powinien znajdować się także ogrodzony wybieg. Zwierzęta powinny być regularnie angażowane w ruch i zabawę w zależności od potrzeb rasy. Nie należy zapomnieć zabrać ze sobą karmy, do której pupil jest przyzwyczajony, żeby nie musiał przechodzić procesu zmiany pożywienia. Trzeba się upewnić, że każdemu psu zapewniona jest miska ze świeżą wodą, do której ma nieustannie niczym nieograniczony dostęp. Hotelowi opiekunowie powinni wykazywać wyraźne zainteresowanie naszym psem i brać sobie do serca jego indywidualne potrzeby, przyzwyczajenia, stan zdrowia i możliwe problemy wychowawcze. Po naszej stronie leży pokazanie świadectwa szczepień psa oraz pozostawienie kontaktu do weterynarza, do którego opiekun miałby się zwrócić w nagłym przypadku – mówi Tomasz Opszalski.

    Moment rozstania

    Jeśli hotel spełnia wszystkie ważne kryteria i wypełnione są już wszystkie formalności, nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się na urlop bez psa. Najpóźniej dzień przed wyjazdem trzeba się udać z psem do hotelu. Dzięki temu będziemy mieć wystarczająco dużo czasu, by poczynić ostatnie przygotowania do podróży oraz zaoszczędzimy psu stresu. Niemniej jednak samo pożegnanie powinno być krótkie i bezbolesne. Jeśli mamy wyrzuty sumienia, że zostawiamy psa i już podczas pożegnania będziemy odczuwać tęsknotę, to można mieć pewność, że te uczucia przeniosą się na psa. Podczas rozstania warto się zrelaksować, cieszyć z wakacji i niedługiego ponownego spotkania z pupilem. Dzięki temu zwierzę szybko przezwycięży ból rozstania. W końcu większość psów to prawdziwi mistrzowie dopasowywania się do nowych sytuacji. Poza podawaną psu karmą można mu zostawić ulubiony kocyk lub zabawkę, by nieco ułatwić mu przebywanie poza domem.

    Urlop z psem — ale gdzie?

    - Jeśli nie wyobrażamy sobie rozstania z psem i chcemy zabrać go ze sobą na wakacje, musimy koniecznie dobrze zaplanować cel podróży i nocleg, a także uwzględnić wszelkie procedury celne. Relaks na Malediwach, zwiedzanie Nowego Yorku czy nurkowanie u wybrzeży Egiptu, nie są to zdecydowanie plany urlopowe na wyjazd z psem. Nawet najkrótszy przelot samolotem w takim przypadku jest raczej odradzany. Z reguły zwierzęta powyżej pięciu kilogramów transportowane są w luku bagażowym, mniejsze siedzą zamknięte w torbach transportowych pod siedzeniem opiekuna. Nie trzeba sobie wyobrażać, że niebywale stresujące dla psa musi być nowe otoczenie, nowe odgłosy, zmiana ciśnienia, brak właściciela w pobliżu. Podobnie zaleca się unikanie zbyt długich podróży samochodem, podczas której pies nie będzie mógł się za bardzo poruszać i załatwiać swoich potrzeb, także fizjologicznych. Jeśli planujemy podróż właśnie samochodem, należy pamiętać, by skrupulatnie zaplanować trasę z odpowiednią ilością przerw i w zależności od długości trasy zarezerwować nocleg w miejscu, w którym akceptuje się zwierzęta – mówi Tomasz Opszalski.

    Hotel, wynajęte mieszkanie czy plac campingowy? Wskazówki, gdzie nocować z psem

    Jeśli znaleźliśmy cel podróży, który będzie pasował nam, psu i reszcie podróżnych, to teraz trzeba znaleźć nadający się nocleg. Niezależnie od tego, czy będzie to hotel, wynajęte mieszkanie czy camping, obecność psa musi być w tym miejscu dozwolona przez właściciela obiektu. By nie doznać przykrych niespodzianek, zawczasu trzeba się upewnić, czy w danym miejscu może przebywać zwierzę. Niektórzy właściciele obiektów decydują o przyjmowaniu zwierząt w zależności od ich ras i wielkości. Jeśli znaleźliśmy miejsce akceptujące zwierzęta, warto się upewnić, że w pobliżu jest odpowiednia przestrzeń na wybieg dla psa. Wynajęty domek z zabezpieczonym ogrodem lub mieszkanie na parterze z kawałkiem zieleni pod oknem są zdecydowanie bardziej godne polecenia. Również camping, podczas którego pies może spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu jest dobrym pomysłem, o ile oczywiście jego regulamin dopuszcza obecność psów.

    Jakie formalności należy załatwić przed wyjazdem z psem?

    Po znalezieniu noclegu zostało już niewiele do załatwienia. Ale zanim wszystko zamówimy trzeba pochylić się nad następującymi sprawami: Jeśli jest to urlop za granicą, to trzeba się dowiedzieć, jakie są warunki przewozu psa. Nie można zapomnieć o szczepieniach. U weterynarza trzeba omówić, jakie szczepienia będą potrzebne przed podróżą i wykonać je. Czy pies za granicą posiada ubezpieczenie? I jeśli będziemy podróżować pociągiem, promem lub samolotem trzeba się dowiedzieć, jakie warunki przewozu zwierząt obowiązują u danego przewoźnika.

    Podróżna apteczka

    Należy się także zabezpieczyć na „wszelki wypadek”. W podróżnej apteczce dla psa powinny się znaleźć następujące produkty: Materiały opatrunkowe, nożyczki, spray dezynfekujący, pęseta na kleszcze, węgiel w tabletkach (przeciwko biegunce), maść na oparzenia i rany czy termometr.

    By urlop był beztroski: Z psem czy bez psa?

    Jeśli wyjeżdżamy z psem, to wszystko trzeba zaplanować odpowiednio wcześnie i szczegółowo. W końcu chcąc spędzić urlop, bawiąc się i relaksując na całego, będzie to możliwe tylko wtedy, gdy pupilowi nic nie zagraża i on także dobrze się bawi: z nami na urlopie, z tymczasowym opiekunem czy w hotelu dla psów. Jeśli po raz pierwszy podróżujemy z psem lub go gdzieś zostawiamy, tym bardziej trzeba przeznaczyć na planowanie więcej czasu i rozejrzeć się spokojnie za różnymi opcjami. Trzeba też pamiętać, że najlepsze hotele dla czworonogów w szczycie sezonu wakacyjnego szybko zapełniają się gośćmi, dlatego warto rozpytywać o dostępność wcześniej.

    - Ogólnie im wcześniej i lepiej się przygotowujemy, tym bardziej beztroska będzie mogła być nasza podróż. Życzę wspaniałych wrażeń i wypoczynku podczas wakacji. Z czworonogiem lub też bez – mówi Tomasz Opszalski.

    W prowadzonym przez Tomasza i Małgorzatę Opszalskich przytulisku na adopcję cały czas czekają pieski. Każdy, kto zdecyduje się wziąć psa do domu, otrzyma zdrowe i przygotowane pod względem psychicznym do życia w rodzinie zwierzę.

    Ponadto psy są wysterylizowane i zachipowane. Tomasz Opszalski zapewnia, że z zainteresowanymi adopcją osobami spotka się o każdej odpowiadającej tym osobom porze. Ma on również szeroką wiedzę i długoletnie doświadczenie w szkoleniu i wychowywaniu psów, z czego warto skorzystać.

    O szczegóły zawsze można zapytać w Przytulisku dla Zwierząt, które razem z hotelem mieści się w Brzeźnie przy ulicy Siennej 13 B. Zainteresowani adopcją lub usługami hotelowymi proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Dzwonić należy pod numery 506-510-511 lub 691- 198-330.

    Informacje można też znaleźć na Facebooku. Wystarczy wpisać: Przytulisko w Brzeźnie lub Tomasz Małgorzata.

    Zdjęcia psów przeznaczonych do adopcji są opublikowane na stronie www.krzymow.pl w zakładce „Dla mieszkańców”, w rozdziale „Zwierzęta do adopcji”. Ponadto w Urzędzie Gminy w Krzymowie, w pokoju numer cztery można uzyskać informacje na temat piesków przeznaczonych do adopcji.

    Brzeźno: Do serca czerwiec 23

    Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

    Najczęściej przeglądane informacje:



    <<< Powrót do poprzedniej strony

    Kategorie informacji

    ˆ