Witaj w naszej gminie!
Aktualności
Sierżant sztabowa Natalia Stasiak-Chmielewska i młodszy aspirant Patryk Gdowik z komisariatu policji w Starym Mieście spotkali się z podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej w Paprotni.
| 04.10.2023 13:38
Urząd Gminy w Krzymowie informuje, że postanowieniem Komisarza Wyborczego w Koninie z dnia 16. maja 2023 roku w sprawie zmian w podziale gminy Krzymów na stałe obwody głosowania, został utworzony nowy obwód głosowania nr 6 w Paprotni.
| 04.10.2023 13:27
Jak zwykle na początku miesiąca, w formie grafiki przypominamy harmonogram wywozu odpadów.
| 04.10.2023 13:27
Wójt Gminy Krzymów ogłasza publiczną sprzedaż samochodu osobowego Peugeot Partner 1,6 diesel nr VIN VF3GJ9HWC95299014, nr rejestracyjny PKN SJ64, stanowiącą własność Gminy Krzymów.
| 04.10.2023 11:29
Urząd Statystyczny w Poznaniu, przypomina, że jeszcze w październiku br. na terenie całej Polski przeprowadzane jest badanie pilotażowe: Transport lekkimi pojazdami użytkowymi.
| 04.10.2023 09:04
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Poznaniu wydał dla powiatu konińskiego ostrzeżenie o silnym wietrze.
| 03.10.2023 16:35
Masz trudności w nauce? Czytanie ze zrozumieniem albo opanowanie reguł pisowni to dla Ciebie duży kłopot? A może jako rodzic dostrzegasz takie trudności u swojego dziecka? To mogą być pierwsze objawy dysleksji.
| 03.10.2023 12:58
Droga w Depauli już oficjalnie przekazana do użytku. Dzięki jej budowie powstało połączenie drogi powiatowej do Wyszyny z Drogą Krajową 92 poprzez drogę gminną ze Starych Paprockich Holendrów do Paprotni.
| 03.10.2023 09:54
ZUS - zaprasza na cykl webinariów, szkoleń i dyżurów. Informację o wydarzeniach w poszczególnych placówkach ZUS
| 02.10.2023 14:52
Informacje ogólne dotyczące regionu Gminy Krzymów
Charakterystyka regionu i obszarów oraz gminy
Podstawowe informacje dotyczące Urzędu Gminy Krzymów
Kadra Gminy Krzymów - stanowiska i funkcje
Skład Rady Gminy Krzymów
Sołectwa w Gminie Krzymów oraz ich sołtysi
Dane statystyczne dotyczące ludności
Herb Gminy Krzymów, jego znaczenie i historia
System Informacji Przestrzennej, położenie i baza adresowa
Zapobieganiu wykroczeniom porządkowym, dzielnicowi funkcjonariusze policji
Wywóz śmieci, utylizacja odpadów, harmonogramy i opłaty
Miesięcznik, gazeta regional;na - Wiadomości Gminy Krzymów
Nadchodzące wydarzenia, imprezy sportowe i kulturalne
Najważniejsze kontakty do instytucji i organów gminnych
Posłuchaj lokalnej stacji radiowej bezpośrednio przez internet
informacje o terminach składania wniosków o świadczenia, wnioski
Żłobek
Informacje o dofinansowaniu do wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji budynków mieszkalnych
http://bip.powiat.konin.pl/koninp/bip/powiat-i-wladze-powiatu/powiat/nieodplatna-pomoc-prawna.html?pid=15886
Informacje ogólne dotyczące regionu Gminy Krzymów
Zwiedzaj ciekawe obiekty turystyczne w naszej gminie
Zdjęcia lotnicze. Gmina Krzymów widziana z góry
Lokalizacja i położenie, sprawdź jak do nas dojechać
Filmy promujące walory turystyczne Gminy Krzymów
Gminne radio online
Włącz radio w nowym oknie
Odtwarzaj radio w zewnętrznym programie
Dzis w programie:
Nasze audycje:
18.05.2023 12:58
Od około dziesięciu lat w zbiorach Muzeum Okręgowego w Koninie znajduje się ciekawy, nie tylko z perspektywy naszej gminy, artefakt. To tak zwany „Śpiewnik krzymowski”, który niebawem zostanie w części ożywiony dźwiękiem.
Śpiewnik trafił do muzeum z Drążna, odnaleziony tam podczas badań terenowych prowadzonych przez Andrzeja Głaza, ówczesnego kierownika działu etnograficznego placówki. Powstał najprawdopodobniej na początku XX wieku.
Zawiera w większości treści pieśni żałobnych znanych niegdyś niemal w całej Polsce. Bez zapisów nutowych. Został spisany ręcznie, gdyż w czasie jego powstania śpiewniki drukowane były drogie. Pieśni jest sporo, bo ponad sto.
- To są pieśni, które obecnie nie są już wykonywane ze względu na to, że tradycja pogrzebowa trochę się zmieniła – mówi Elżbieta Sztamblewska, Kierownik Działu Etnograficznego Muzeum Okręgowego w Koninie.
Śpiewnik został spisany w dużym zeszycie, który być może był niemiecką, biurową księgą rachunkową.
- Napisany jest atramentem. Zresztą bardzo pięknie napisany, bo ludzie dawniej kaligrafowali. Więc to jest coś, co przemawia za jeszcze większą wartością tego śpiewnika, że jest on przepięknie napisany. Owszem, zdarzają się błędy ortograficzne, wynikające pewnie z wykształcenia osoby, która to pisała. Jest on już zniszczony, ale nie na tyle, żebyśmy nie mogli odczytać tekstu pieśni. Poza pieśniami żałobnymi są tam pieśni kościelne, maryjne. Nie ma kolęd kompletnie. Są tutaj typowo pieśni wykorzystywane w ciągu roku, jednak większość (…) to są pieśni związane ze śmiercią – mówi Elżbieta Sztamblewska.
Dzięki zabiegom muzealników, w niedalekiej przyszłości „Śpiewnik krzymowski” dostanie częściowo drugie życie, ponieważ kilka zapisanych w nim pieśni zostanie „udźwiękowionych”.
- Napisaliśmy projekt do Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu „Muzyczny ślad” i pomysł zrodził się, żeby „udźwiękowić” konkretnie siedem utworów wybranych z tego śpiewnika. Udało nam się. Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości dwudziestu trzech tysięcy, tak że pieniążki te będą przeznaczone na to, żeby to nagrać i odtworzyć siedem utworów o treści żałobnej – mówi Elżbieta Sztamblewska.
Odtworzone zostaną i muzyka, i śpiew. Do wybranych pieśni udało się odnaleźć zapisy nutowe. Obecnie muzeum prowadzi rozmowy z potencjalnymi wykonawcami. Wiadomo jednak, że w miarę możliwości do nagrania zostaną wykorzystani również mieszkańcy naszej gminy, po to, żeby projekt miał jak najbardziej regionalny charakter. A będzie on zatytułowany „Szlochy i westchnienia. Dawne pieśni żałobne”.
Końcowym efektem projektu ma być płyta kolekcjonerska wydana przez muzeum, która będzie dostępna bezpłatnie. Poza tym nagrane utwory mają trafić na platformy muzyczne z możliwością odsłuchania w internecie.
Podsumowaniem projektu będzie koncert zorganizowany w kościele w Krzymowie.
Partnerami projektu są Urząd Gminy oraz Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krzymowie.
Konin: Muzeum ożywi Śpiewnik krzymowski
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio
Copyright © 2019 - Gmina Krzymów
Wykonanie REPORTER