Witaj w naszej gminie!
Aktualności
Sierżant sztabowa Natalia Stasiak-Chmielewska i młodszy aspirant Patryk Gdowik z komisariatu policji w Starym Mieście spotkali się z podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej w Paprotni.
| 04.10.2023 13:38
Urząd Gminy w Krzymowie informuje, że postanowieniem Komisarza Wyborczego w Koninie z dnia 16. maja 2023 roku w sprawie zmian w podziale gminy Krzymów na stałe obwody głosowania, został utworzony nowy obwód głosowania nr 6 w Paprotni.
| 04.10.2023 13:27
Jak zwykle na początku miesiąca, w formie grafiki przypominamy harmonogram wywozu odpadów.
| 04.10.2023 13:27
Wójt Gminy Krzymów ogłasza publiczną sprzedaż samochodu osobowego Peugeot Partner 1,6 diesel nr VIN VF3GJ9HWC95299014, nr rejestracyjny PKN SJ64, stanowiącą własność Gminy Krzymów.
| 04.10.2023 11:29
Urząd Statystyczny w Poznaniu, przypomina, że jeszcze w październiku br. na terenie całej Polski przeprowadzane jest badanie pilotażowe: Transport lekkimi pojazdami użytkowymi.
| 04.10.2023 09:04
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Poznaniu wydał dla powiatu konińskiego ostrzeżenie o silnym wietrze.
| 03.10.2023 16:35
Masz trudności w nauce? Czytanie ze zrozumieniem albo opanowanie reguł pisowni to dla Ciebie duży kłopot? A może jako rodzic dostrzegasz takie trudności u swojego dziecka? To mogą być pierwsze objawy dysleksji.
| 03.10.2023 12:58
Droga w Depauli już oficjalnie przekazana do użytku. Dzięki jej budowie powstało połączenie drogi powiatowej do Wyszyny z Drogą Krajową 92 poprzez drogę gminną ze Starych Paprockich Holendrów do Paprotni.
| 03.10.2023 09:54
ZUS - zaprasza na cykl webinariów, szkoleń i dyżurów. Informację o wydarzeniach w poszczególnych placówkach ZUS
| 02.10.2023 14:52
Informacje ogólne dotyczące regionu Gminy Krzymów
Charakterystyka regionu i obszarów oraz gminy
Podstawowe informacje dotyczące Urzędu Gminy Krzymów
Kadra Gminy Krzymów - stanowiska i funkcje
Skład Rady Gminy Krzymów
Sołectwa w Gminie Krzymów oraz ich sołtysi
Dane statystyczne dotyczące ludności
Herb Gminy Krzymów, jego znaczenie i historia
System Informacji Przestrzennej, położenie i baza adresowa
Zapobieganiu wykroczeniom porządkowym, dzielnicowi funkcjonariusze policji
Wywóz śmieci, utylizacja odpadów, harmonogramy i opłaty
Miesięcznik, gazeta regional;na - Wiadomości Gminy Krzymów
Nadchodzące wydarzenia, imprezy sportowe i kulturalne
Najważniejsze kontakty do instytucji i organów gminnych
Posłuchaj lokalnej stacji radiowej bezpośrednio przez internet
informacje o terminach składania wniosków o świadczenia, wnioski
Żłobek
Informacje o dofinansowaniu do wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji budynków mieszkalnych
http://bip.powiat.konin.pl/koninp/bip/powiat-i-wladze-powiatu/powiat/nieodplatna-pomoc-prawna.html?pid=15886
Informacje ogólne dotyczące regionu Gminy Krzymów
Zwiedzaj ciekawe obiekty turystyczne w naszej gminie
Zdjęcia lotnicze. Gmina Krzymów widziana z góry
Lokalizacja i położenie, sprawdź jak do nas dojechać
Filmy promujące walory turystyczne Gminy Krzymów
Gminne radio online
Włącz radio w nowym oknie
Odtwarzaj radio w zewnętrznym programie
Dzis w programie:
Nasze audycje:
03.04.2023 10:40
Kilkadziesiąt batikowych pisanek powstało na warsztatach wielkanocnych zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Brzeźnie. Wzięło w nich udział trzydzieścioro dzieci, a poprowadziła etnograf Elżbieta Sztamblewska z konińskiego muzeum.
BATIK
Spotkanie zostało zorganizowane trzydziestego pierwszego marca w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie.
- W tym roku warsztaty wielkanocne dla dzieci odbywają się po raz piąty. (…) Pisanki zrobione przez dzieci trafią na stoły do ich domów – mówi Małgorzata Andrzejewska, Kierownik Biblioteki Publicznej w Brzeźnie.
Dla większości dzieci było to pierwsze spotkanie z dawną tradycją i kulturą oraz batikową techniką zdobienia jajek.
- Batik to bardzo stara technika zdobienia pisanek, znana już w Polsce praktycznie w dziesiątym wieku, gdzie archeolodzy odnajdywali z tego okresu pierwsze pisanki zdobione tą techniką. Wykorzystuje się do niej roztopiony pszczeli wosk, nanosi się wzory, kolejno zamacza się w barwniku. Niegdyś w barwniku naturalnym typu w łupinie cebuli wygotowywano takie jajko, albo w młodym życie. My dziś na warsztatach korzystamy z barwników spożywczych – mówi Elżbieta Sztamblewska, etnograf z Muzeum Okręgowego w Koninie.
Prowadząca warsztaty przekazywała dzieciom, że wzory na dawnych pisankach były skonkretyzowane i w słowiańskiej części Europy były takie same.
- Odnosiły się głównie do otaczającej nas przyrody. Podział w ogóle jajka, (...) ludzie wyobrażali sobie jajko, że jest to odpowiednik kuli ziemskiej. Może to zabrzmieć dziwnie, ale tak to było. Dzielono też przez to jajko na pół, albo czasem na cztery części i w odpowiednich miejscach umieszczano wzory. Głównie roślinne. Dzieci bardzo szybko załapały tę technikę, odważnie, nie boją się, bo jednak jest to gorący wosk, tak że widzę, że sprawia im to ogromną frajdę i inspirują się też tymi starymi wzorami – mówi Elżbieta Sztamblewska.
Ale uczestnicy warsztatów mogli też na batikowych pisankach umieszczać swoje wzory. Pojawiały się więc motywy nie tylko roślinne, ale i zwierzęce. A jedna z dziewczynek umieściła na wielkanocnym jajku imiona członków swojej rodziny.
DRAPANKI
Nie były to jedyne warsztaty zorganizowane przez bibliotekę w Brzeźnie.
Pisanki, ale wykonywane inną techniką, powstały też w obecnej siedzibie biblioteki. Warsztaty zorganizowane dwudziestego dziewiątego marca poprowadziła Małgorzata Andrzejewska. Uczestniczyła w nich klasa III b ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Brzeźnie.
- Ozdobiliśmy pisanki popularną kiedyś w naszym kraju (tak malowane jajka stanowiły dawniej obowiązkowy element koszyczka ze święconką) techniką wydrapywania, która polega na usuwaniu warstwy barwnika w celu stworzenia malowniczych wzorów. Do stworzenia „drapanek" w czasie zajęć użyliśmy jajek barwionych wcześniej w łuskach cebuli – mówi Małgorzata Andrzejewska.
W czasie warsztatów dzieci dowiedziały się również o innych sposobach naturalnego barwienia pisanek. Była mowa o możliwości gotowania jajek w soku z buraka dla uzyskania barwy czerwonej lub w młodym zbożu (ozimina) dla zielonego koloru.
Na warsztatach w bibliotece powstało czterdzieści pisanek.
Brzeźno: Batikowe pisanki
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio
Copyright © 2019 - Gmina Krzymów
Wykonanie REPORTER