Witaj w naszej gminie!
Aktualności
Najnowsze informacje i komunikaty
-
Paprotnia: Rozmowy o bezpieczeństwie
Sierżant sztabowa Natalia Stasiak-Chmielewska i młodszy aspirant Patryk Gdowik z komisariatu policji w Starym Mieście spotkali się z podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej w Paprotni.
| 04.10.2023 13:38
-
Paprotnia: Nowy obwód głosowania
Urząd Gminy w Krzymowie informuje, że postanowieniem Komisarza Wyborczego w Koninie z dnia 16. maja 2023 roku w sprawie zmian w podziale gminy Krzymów na stałe obwody głosowania, został utworzony nowy obwód głosowania nr 6 w Paprotni.
| 04.10.2023 13:27
-
Krzymów: Harmonogram wywozu odpadów
Jak zwykle na początku miesiąca, w formie grafiki przypominamy harmonogram wywozu odpadów.
| 04.10.2023 13:27
-
Krzymów: Samochód na sprzedaż
Wójt Gminy Krzymów ogłasza publiczną sprzedaż samochodu osobowego Peugeot Partner 1,6 diesel nr VIN VF3GJ9HWC95299014, nr rejestracyjny PKN SJ64, stanowiącą własność Gminy Krzymów.
| 04.10.2023 11:29
-
GUS- badanie pilotażowe Transport lekkimi pojazdami użytkowymi
Urząd Statystyczny w Poznaniu, przypomina, że jeszcze w październiku br. na terenie całej Polski przeprowadzane jest badanie pilotażowe: Transport lekkimi pojazdami użytkowymi.
| 04.10.2023 09:04
-
Ostrzeżenie meteorologiczne o silnym wietrze
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Poznaniu wydał dla powiatu konińskiego ostrzeżenie o silnym wietrze.
| 03.10.2023 16:35
-
Test dysleksji
Masz trudności w nauce? Czytanie ze zrozumieniem albo opanowanie reguł pisowni to dla Ciebie duży kłopot? A może jako rodzic dostrzegasz takie trudności u swojego dziecka? To mogą być pierwsze objawy dysleksji.
| 03.10.2023 12:58
-
Depaula: Już można jeździć po nowej drodze
Droga w Depauli już oficjalnie przekazana do użytku. Dzięki jej budowie powstało połączenie drogi powiatowej do Wyszyny z Drogą Krajową 92 poprzez drogę gminną ze Starych Paprockich Holendrów do Paprotni.
| 03.10.2023 09:54
-
ZUS - zaprasza na cykl webinariów, szkoleń i dyżurów. Informację o wydarzeniach w poszczególnych placówkach ZUS
ZUS - zaprasza na cykl webinariów, szkoleń i dyżurów. Informację o wydarzeniach w poszczególnych placówkach ZUS
| 02.10.2023 14:52
Urząd Gminy Krzymów
-
Informacje ogólne
Informacje ogólne dotyczące regionu Gminy Krzymów
-
Charakterystyka
Charakterystyka regionu i obszarów oraz gminy
-
Urząd Gminy
Podstawowe informacje dotyczące Urzędu Gminy Krzymów
-
Kadra Urzędu
Kadra Gminy Krzymów - stanowiska i funkcje
-
Rada Gminy
Skład Rady Gminy Krzymów
-
Sołectwa
Sołectwa w Gminie Krzymów oraz ich sołtysi
-
Statystyka
Dane statystyczne dotyczące ludności
-
Herb Gminy
Herb Gminy Krzymów, jego znaczenie i historia
-
Mapa gminy
System Informacji Przestrzennej, położenie i baza adresowa
-
Projekty unijne
-
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
-
Państwowy Fundusz Celowy
-
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
-
Fundusz Solidarnościowy
Dla mieszkańców
-
Fotowoltaika
-
Twój dzielnicowy
Zapobieganiu wykroczeniom porządkowym, dzielnicowi funkcjonariusze policji
-
Odpady
Wywóz śmieci, utylizacja odpadów, harmonogramy i opłaty
-
Gazeta Gminna
Miesięcznik, gazeta regional;na - Wiadomości Gminy Krzymów
-
Kalendarium
Nadchodzące wydarzenia, imprezy sportowe i kulturalne
-
Najważniejsze kontakty
Najważniejsze kontakty do instytucji i organów gminnych
-
Ale!RADIO online
Posłuchaj lokalnej stacji radiowej bezpośrednio przez internet
-
Świadczenia dla rodzin
informacje o terminach składania wniosków o świadczenia, wnioski
-
Żłobek
Żłobek
-
Kalendarz imprez 2020
-
Koła Gospodyń Wiejskich
-
Zwierzęta do adopcji
-
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii
-
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB)
-
Program Priorytetowy Czyste Powietrze
Informacje o dofinansowaniu do wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji budynków mieszkalnych
-
Nieodpłatna Pomoc Prawna i Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie
http://bip.powiat.konin.pl/koninp/bip/powiat-i-wladze-powiatu/powiat/nieodplatna-pomoc-prawna.html?pid=15886
-
WSPARCIE DLA UKRAINY
Dla turysty i przyjezdnych
-
Informacje ogólne
Informacje ogólne dotyczące regionu Gminy Krzymów
-
Atrakcje turystyczne
Zwiedzaj ciekawe obiekty turystyczne w naszej gminie
-
Gmina z lotu ptaka
Zdjęcia lotnicze. Gmina Krzymów widziana z góry
-
Mapa gminy
Lokalizacja i położenie, sprawdź jak do nas dojechać
-
Promocja
Filmy promujące walory turystyczne Gminy Krzymów
-
Aplikacja mobilna Skarby Wielkopolski Wschodniej
Galerie zdjęć
Otwarcie drogi w obrębie miejscowości Adamów - Depaula, 02.10.2023
Poświęcenie i oficjalne oddanie do użytku nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Krzymowie - Krzymów, 30.09.2023
Koncert wieńczący jubileusz 10-lecia ORKIESTRY DĘTEJ GOK Brzeźno - GOK Brzeźno, 29.09.2023
Gminne radio online
POSŁUCHAJ NAS ONLINE!
Włącz radio w nowym oknie
Odtwarzaj radio w zewnętrznym programie
Dzis w programie:
Nasze audycje:
Przydatne serwisy internetowe
Brzeźno: Do serca przytul psa
01.04.2023 10:00
W marcu do Przytuliska dla Zwierząt w Brzeźnie trafiło siedem błąkających się psów i jeden kot. Cztery z odłowionych psów wróciło do właścicieli. - Czyli udało się odszukać właścicieli przez portale społecznościowe. I właściciele również fajnie, bo również szukali tych piesków – mówi Tomasz Opszalski, współwłaściciel Przytuliska dla Zwierząt w Brzeźnie.
Poza tym trzy pieski z przytuliska zostały wyadoptowane i znalazły nowe domy.
Mamy już kalendarzową wiosnę. To czas, kiedy chętniej wychodzimy na spacery. Również z naszymi pieskami. Trzeba pamiętać, że do wędrówek z psem potrzebny jest odpowiedni sprzęt. I to niezależnie od tego, czy chodzi o mniejsze wycieczki po okolicy, jednodniowe wyprawy weekendowe, czy dłuższe urlopy: Piesze wędrówki z psem są przyjaznym hobby dla zwierząt i ich opiekunów.
Prawie każdy zdrowy, dorosły czworonożny przyjaciel może przyłączyć się do przygody z wędrówkami. Jednak czworonóg powinien mieć już jakieś doświadczenie w pieszej wędrówce, aby móc pokonywać dłuższe trasy. Jeśli planujemy jednodniową wycieczkę, to pies powinien wcześniej odbyć kilka krótszych wędrówek po okolicy. Ponadto, z następującymi psami wędrówki są możliwe tylko w ograniczonym zakresie: szczenięta nie powinny pokonywać długich dystansów. Kilkukilometrowe wędrówki są dla nich zbyt dużym obciążeniem. Miłośnicy wędrówek mogą jednak zabrać ze sobą swoich małych czworonożnych przyjaciół w specjalnych psich plecakach i pozwolić im od czasu do czasu przebiec krótkie dystanse. Młode psy mogą być powoli wprowadzane do dłuższych wędrówek. Od pierwszego roku życia możliwe są spacery o długości pięciu kilometrów lub więcej.
- Rasy o krótkich nogach i płaskich pyskach, na przykład mopsy, szybciej się męczą. Psy, które już podczas zwykłego spaceru zaczynają szybko dyszeć, nie będą czerpać przyjemności z wędrówki. Wśród tych psów jest wiele buldogów, takich jak buldog angielski, ale niestety także niektóre bassety czy pekińczyki. One również lubią przygody na świeżym powietrzu, ale wolą krótkie dystanse i dużą ilość przerw. Jeśli pies jest osłabiony z powodu choroby, nie powinien uczestniczyć w dłuższych wędrówkach. Trzeba dokładnie rozważyć, czy wędrówki są odpowiednie dla psa, a w razie wątpliwości poprosić weterynarza o radę. Jeśli pies dużo sapie i przysiada, lepiej przerwać wędrówkę – mówi Tomasz Opszalski.
Co trzeba zabrać na wędrówkę? Woda i miska na wodę są niezbędne. Praktyczna jest butelka na wodę dla psa z wbudowaną miską. Po drodze pies może napić się czystej, płynącej wody. W wodzie stojącej czają się niebezpieczeństwa w postaci giardii i innych patogenów.
Oczywiście psy nie powinny wyruszać w drogę z pełnymi brzuchami, jednak w bagażu powinno się znaleźć trochę jedzenia lub mała przekąska na odpoczynek. Istnieje wiele butelek podróżnych i misek dla psów, które są dobrze przystosowane do wędrówek.
Co pies musi mieć na sobie podczas wędrówek? Najlepiej jest wybrać szelki lub obrożę i smycz. Podczas wędrówek po górach bezpieczniejsze są szelki, ponieważ w nagłych wypadkach istnieje ryzyko uduszenia obrożą. Szelki powinny być przewiewne i nie wrzynać się w pachwiny. Jeśli nie pozwalamy swojemu czworonogowi biegać swobodnie, długa lina treningowa pozwala mu na większą swobodę.
Wędrówka z psem może być beztroska, jednak podczas każdej eskapady z czworonogiem należy chronić się przed następującymi zagrożeniami: spotkania z krowami. Nieustannie dochodzi do nieprzyjemnych spotkań między krowami i psami. Podczas wędrówek często trzeba pokonywać pastwiska. Interakcja oparta na szacunku zapobiega konfliktom.
- Z punktu widzenia krowy, psy przypominają potencjalnego drapieżnika. Jeśli zobaczysz stado krów, natychmiast wieź swojego czworonożnego przyjaciela na krótką smycz. Szybko, ale bez biegania przejdź przez pastwisko. Trzymaj się z daleka od stada krów. Zalecana jest ostrożność, szczególnie w przypadku krów matek z cielętami. Najważniejszym priorytetem krów jest ochrona cieląt. Jeśli krowa kilkakrotnie podnosi i opuszcza głowę, prycha i zgina kolana, jest to sygnał ostrzegawczy, który należy potraktować poważnie. Jeśli krowa biegnie w waszą stronę, uwolnij psa. Bez ciebie będzie w stanie lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo. Szybko opuścić miejsce wypasu – mówi Tomasz Opszalski.
Oczywiste jest, że pies nie powinien biegać za zwierzyną. Psy o niepohamowanych instynktach łowieckich powinny być w lesie trzymane na smyczy. Smycz typu linka daje psu większą swobodę węszenia. Jeśli pies biega swobodnie, należy go odpowiednio wcześnie zawołać. Jeśli pies zamienia się w słup soli i wpatruje się w jakiś punkt w oddali, to prawdopodobnie odkrył coś interesującego i wartego pogoni. W okresie wiosennych lęgów i wysiadywania przez ptactwo jaj, psy powinny pozostać na ścieżkach. W leśnej gęstwinie mogłyby wypłoszyć nie tylko ptaki gniazdujące na ziemi, ale również młode sarny. Tłumaczenie, że „on nic nie zrobi” nie jest argumentem. Sama obecność potencjalnego drapieżnika oznacza stres dla młodych i matki.
To, czy pies musi być trzymany w lesie na smyczy, zależy od specyfiki miejsca. W rezerwatach przyrody pies musi być trzymany na smyczy, a wędrowcy muszą poruszać się po ścieżkach. Podobnie w strefach ochrony krajobrazu należy uważać, aby czworonożny przyjaciel nie płoszył zwierzyny w krzakach. Jeśli jednak nie ma innych lokalnych zasad, psy mogą biegać swobodnie. W wielu parkach narodowych obowiązkowe są smycze. Jeśli czworonóg daje się niezawodnie przywołać i potrafi chodzić „przy nodze”, spacery bez smyczy są zazwyczaj tolerowane. Oczywiste jest, że nie wolno zostawiać żadnych śmieci. Dotyczy to również psich odchodów.
Jeśli jest w pobliżu piękny las lub park przyrody, można po prostu rozpocząć wędrówkę – jest tam wiele do odkrycia. Miłe wędrówki są przyjemne o każdej porze roku. W upalne lato najlepiej wybrać się na wycieczkę do zacienionego lasu. Niemniej trzeba się upewnić, że nasz czworonożny przyjaciel nie przegrzewa się i pije wystarczająco dużo wody. Trzeba dobrze zaplanować czas na wędrówkę i robić przerwy po drodze. Sama droga powinna być celem, a nie określone dystanse.
Na szczęście jest coraz więcej miejsc noclegowych, takich jak pensjonaty i hotele we wszystkich przedziałach cenowych, które pozwalają na pobyt z psami.
- Życzymy wiele radości podczas wędrówek z psem – mówi Tomasz Opszalski.
W prowadzonym przez Tomasza i Małgorzatę Opszalskich przytulisku na adopcję cały czas czekają pieski. Każdy, kto zdecyduje się wziąć psa do domu, otrzyma zdrowe i przygotowane pod względem psychicznym do życia w rodzinie zwierzę.
Ponadto psy są wysterylizowane i zachipowane. Tomasz Opszalski zapewnia, że z zainteresowanymi adopcją osobami spotka się o każdej odpowiadającej tym osobom porze. Ma on również szeroką wiedzę i długoletnie doświadczenie w szkoleniu i wychowywaniu psów, z czego warto skorzystać.
O szczegóły zawsze można zapytać w Przytulisku dla Zwierząt, które razem z hotelem mieści się w Brzeźnie przy ulicy Siennej 13 B. Zainteresowani adopcją lub usługami hotelowymi proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Dzwonić należy pod numery 506-510-511 lub 691- 198-330.
Informacje można też znaleźć na Facebooku. Wystarczy wpisać: Przytulisko w Brzeźnie lub Tomasz Małgorzata.
Zdjęcia psów przeznaczonych do adopcji są opublikowane na stronie www.krzymow.pl w zakładce „Dla mieszkańców”, w rozdziale „Zwierzęta do adopcji”. Ponadto w Urzędzie Gminy w Krzymowie, w pokoju numer cztery można uzyskać informacje na temat piesków przeznaczonych do adopcji.
Brzeźno: Do serca przytul psa
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio