Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst
  • | Tel. sekretariat: (63) 241-37-61 | Tel. centrala: (63) 241-32-80
  • | krzymow@op.pl

Witaj w naszej gminie!

Gminny portal informacyjny

Aktualności

Najnowsze informacje i komunikaty

||   ||

Harmonogram zebrań wiejskich dotyczących podziału Funduszu sołeckiego na 2024 rok

30.08.2023 11:31

Informujemy, że harmonogram uzupełniany jest na bieżąco na podstawie zgłoszeń sołtysów o terminie i miejscu zebrania w poszczególnych sołectwach.

czytaj dalej


herb gminy krzymów

Obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej i pozbywanie się nieczystości ciekłych

23.02.2023 11:26

czytaj dalej

  • Podopieczni WTZ w paprotni na spotkaniu z policją

    Paprotnia: Rozmowy o bezpieczeństwie

    Sierżant sztabowa Natalia Stasiak-Chmielewska i młodszy aspirant Patryk Gdowik z komisariatu policji w Starym Mieście spotkali się z podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej w Paprotni.

    | 04.10.2023 13:38

  • Logo Krajowego Biura Wyborczego

    Paprotnia: Nowy obwód głosowania

    Urząd Gminy w Krzymowie informuje, że postanowieniem Komisarza Wyborczego w Koninie z dnia 16. maja 2023 roku w sprawie zmian w podziale gminy Krzymów na stałe obwody głosowania, został utworzony nowy obwód głosowania nr 6 w Paprotni.

    | 04.10.2023 13:27

  • Samochód peugeot sprzedawany przez urząd gminy

    Krzymów: Samochód na sprzedaż

    Wójt Gminy Krzymów ogłasza publiczną sprzedaż samochodu osobowego Peugeot Partner 1,6 diesel nr VIN VF3GJ9HWC95299014, nr rejestracyjny PKN SJ64, stanowiącą własność Gminy Krzymów.

    | 04.10.2023 11:29

  • Ostrzeżenie meteorologiczne o silnym wietrze

    Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Poznaniu wydał dla powiatu konińskiego ostrzeżenie o silnym wietrze.

    | 03.10.2023 16:35

  • Logo akcji Test dysleksji

    Test dysleksji

    Masz trudności w nauce? Czytanie ze zrozumieniem albo opanowanie reguł pisowni to dla Ciebie duży kłopot?  A może jako rodzic dostrzegasz takie trudności u swojego dziecka? To mogą być pierwsze objawy dysleksji.

    | 03.10.2023 12:58

  • Przecięcie wstęgi na drodze do Depauli

    Depaula: Już można jeździć po nowej drodze

    Droga w Depauli już oficjalnie przekazana do użytku. Dzięki jej budowie powstało połączenie drogi powiatowej do Wyszyny z Drogą Krajową 92 poprzez drogę gminną ze Starych Paprockich Holendrów do Paprotni.

    | 03.10.2023 09:54

zobacz więcej informacji


Urząd Gminy Krzymów




Dla mieszkańców




Dla turysty i przyjezdnych




Galerie zdjęć

  • Otwarcie drogi w obrębie miejscowości Adamów - Depaula, 02.10.2023

    Otwarcie drogi w obrębie miejscowości Adamów - Depaula, 02.10.2023

  • Poświęcenie i oficjalne oddanie do użytku nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Krzymowie - Krzymów, 30.09.2023

    Poświęcenie i oficjalne oddanie do użytku nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Krzymowie - Krzymów, 30.09.2023

  • Koncert wieńczący jubileusz 10-lecia ORKIESTRY DĘTEJ GOK Brzeźno - GOK Brzeźno, 29.09.2023

    Koncert wieńczący jubileusz 10-lecia ORKIESTRY DĘTEJ GOK Brzeźno - GOK Brzeźno, 29.09.2023

  • Festyn w Szkole Podstawowej w Szczepidle - Szczepidło, 24.09.2023

    Festyn w Szkole Podstawowej w Szczepidle - Szczepidło, 24.09.2023

    Zobacz więcej


    Dzis w programie:

    Dzisiaj, godz: 9:30, 16:30
    Dzisiaj, godz: 10:30, 15:30, 19:30
    Dzisiaj, godz: 20:05
    Dzisiaj, godz: 10:15, 14:15

    Nasze audycje:

    niedziela. godz: 14:00, 16:00, 18:00
    poniedzialek, wtorek, środa, czwartek, piatek, godz: 7:00, 9:00, 11:00, 13:00, 15:00, 17:00
    piatek, godz: 22:05
    środa, godz: 7:15, 13:15, 16:15
    niedziela. godz: 10:30, 15:30, 19:30
    poniedzialek, godz: 20:15
    poniedzialek, wtorek, środa, czwartek, piatek, godz: 6:00, 8:00, 10:00, 12:00, 14:00, 16:00, 18:00, 19:00, 20:00
    niedziela. godz: 19:00
    zobacz wszystkie programy

    Przydatne serwisy internetowe


     





    Informacje


    Szczepidło: By chleba nigdy nikomu nie zabrakło

    29.08.2022 12:31


    Wieńce na dożynkach w Szczepidle

    Tegoroczne Gminno - Parafialne dożynki przeszły już do historii. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy świętej odprawionej w kaplicy w Szczepidle przez proboszcza Parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Brzeźnie, księdza kanonika Andrzeja Walczaka.

    Po Eucharystii uformował się korowód, który przeszedł na plac uroczystości przy Szkole Podstawowej w Szczepidle, gdzie rozpoczęła się część oficjalna.

    Gości powitała wójt Danuta Mazur, której towarzyszył Przewodniczący Rady Gminy Krzymów, Leszek Staszak.

    - Drodzy rolnicy. Przynieśliście dzisiaj ze sobą owoce waszej ciężkiej pracy. Czynicie to dziś w sposób symboliczny, pokazując i ukoronowując pracę rolników nie tylko w czasie zbiorów i żniw, ale pracę całoroczną. Tak kiedyś, jak i dziś, dożynki są okazją do wyrażenia naszej wdzięczności. Szanowni zebrani, owoce pracy rolnika powinny być powodem satysfakcji. Zdajemy sobie jednak wszyscy sprawę, jak trudna to profesja w dniach dzisiejszych. Rolników, jak zawsze, nie rozpieszcza aura. Ale pomimo tych wszystkich zagrożeń, z jeszcze większym szacunkiem oddają się swojej pracy na roli, a my z kolei, z tym większym szacunkiem odnosimy się do nich. Dziś wiemy, ile jest chorób cywilizacyjnych. A jedną z dróg, aby się z nich wyleczyć jest zdrowa żywność. Szanowni rolnicy z gminy Krzymów i nie tylko, my wiemy, że wy jesteście gwarancją tej żywności najlepszej jakości i najbardziej ekologicznej – mówiła Danuta Mazur.

    Następnie został przeprowadzony obrzęd przekazania chleba. Dokonali tego starostowie dożynek, a chleb odebrali Danuta Mazur i Leszek Staszak.

    Starostami byli Marta Chorzewska i Wiesław Kwiatkowski.

    - Szanowna pani wójt, szanowny panie przewodniczący, gospodarze naszej ojczyzny. W imieniu rolników z terenu gminy Krzymów, przynosimy wam ten oto dorodny bochen chleba, wypieczony z tegorocznych zbóż. Dzielcie go sprawiedliwie, by go nigdy nikomu nie zabrakło – mówiła Marta Chorzewska.

    - Obiecujemy, szanowni państwo, że dokonamy wszelkich starań, aby ten chleb dzielić sprawiedliwie – odpowiedziała wójt.

    Marta Chorzewska od 2000 roku wraz z mężem prowadzi gospodarstwo w Ladorudzu. Specjalizują się w hodowli bydła. Częściowo jest to bydło mleczne, częściowo opasy. Cała hodowla składa się z pięćdziesięciu sztuk. Użytkują na około pięćdziesięciu hektarach ziemi własnej i dzierżawionej.

    Wiesław Kwiatkowski wraz z żoną i dwoma synami prowadzi gospodarstwo w miejscowości Zalesie. Jak mówi, jest z nim związany od urodzenia, gdyż wcześniej należało ono do jego rodziców.

    Gospodarstwo tworzy ferma gęsi licząca od dwóch do dwóch i pół tysiąca sztuk i jest ukierunkowane na produkcję jaj wylęgowych. Areał własny i dzierżawiony wynosi około stu hektarów.

    Zanim pokrojony chleb został podzielony między uczestników uroczystości, głos zabrał Leszek Staszak.

    - Tradycja naszych przodków nakazuje nam wdzięczność za dar chleba i dziś czynimy to z wielką radością, po raz kolejny spotykając się na tradycyjnych dożynkach. To wielkie święto dla całej społeczności gminy Krzymów, która w znacznej części jest przecież gminą rolniczą. Dla nas, samorządowców każdego roku jest to moment szczególny, możemy bowiem spotkać się z rolnikami i w atmosferze radości docenić ich ogromny trud, jaki każdego dnia wkładają w swoją pracę dla dobra ogółu. Proszę zatem przyjąć nasze wyrazy uznania i szacunku, wdzięczności za to wszystko, co finalnie uosobione jest w przyniesionych chlebach i wieńcach dożynkowych i co pozwala nam mieć nadzieję, że właśnie dzięki państwu, rolnikom, tego chleba nigdy i nikomu nie zabraknie – mówił Leszek Staszak.

    Odniósł się również do współczesnych zagrożeń, mówiąc że ostatnie lata pokazały, iż nic nie jest nam dane na zawsze: zdrowie, pokój, wolność. Mówił o lęku przed nadchodzącą zimą i wskazywał na to, że jedynym sposobem radzenia sobie z trudną rzeczywistością jest wspólne działanie.

    Mówił też o planach budowy kolei z Konina do Turku przez gminę Krzymów.

    - Gościmy w Szczepidle, urokliwej miejscowości z ogromnym potencjałem rozwojowym. Tu bowiem od wielu lat powstają nowe domy, wprowadzają się nowe rodziny. Istnieje jednak obawa, że między innymi przez pobliskie tereny, w tym Obszar Chronionego Krajobrazu, który jest szczególnym dobrem naszego terenu, za kilka lat przebiegać będzie linia kolejowa. (…) Polityka rządzących wielokrotnie udowadniała, że konsultacje społeczne nie są już niezbędnym warunkiem demokracji. Dlatego my, mieszkańcy tego terenu z całą mocą wyrażamy nasze obawy i kategorycznie sprzeciwiamy się ponadmiliardowej inwestycji, która w planach przebiegać będzie pod naszymi oknami i po cennym przyrodniczo terenie doliny rzeki Warty. Z całego serca namawiam państwa jako mieszkaniec tej gminy do włączenia się w protest przeciwko czemuś, co nie ma ani ekonomicznego, ani społecznego uzasadnienia, a może w znaczący sposób negatywnie wpłynąć na krajobraz naszej gminy – mówił Leszek Staszak.

    W trakcie dzielenia chleba między uczestników dożynek, zespoły Brzeźnianki i Krzymowiacy zaprezentowały na scenie dożynkową pieśń „Plon niesiemy plon”.

    Po zakończeniu obrzędu przekazania i dzielenia chleba, głos zabrali goście uroczystości.

    Przemówienia zakończyły część oficjalną. Mszy świętej jak i części oficjalnej towarzyszyła Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie, której kapelmistrzem jest Paweł Ciesielski.

    W tym momencie sceną zawładnęli artyści: najpierw zespoły Brzeźnianki i Krzymowiacy, później wokalistki z Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie i uczniowie Szkoły Podstawowej w Szczepidle. Po ich prezentacjach zostały rozstrzygnięte konkursy. Najpierw na Najsmaczniejszy Chleb Dożynkowy. W tym konkursie przyznano trzy nagrody. Trzecie miejsce zdobyło sołectwo Smólnik, drugie sołectwo Piersk, a pierwsze miejsce zdobyło sołectwo Genowefa.

    Należy dodać, że tegorocznym dożynkom towarzyszył zainicjowany przez Danutę Mazur Festiwal Chleba. Każde sołectwo wypiekło na dożynki chleb i właśnie one były oceniane przez komisję w składzie: Katarzyna Hryciuk – przewodnicząca oraz Sylwia Kudła i Wioleta Koszal.

    Ta sama komisja przyznawała nagrody w kolejnych konkursach. Drugim z nich był konkurs Na Najpiękniejszą Dekorację Dożynkową Posesji.

    Tutaj zostały przyznane piąte miejsca dla sołectwa Szczepidło, Urszuli Zając z Paprotni, Zenobii i Bartosza Krychów z Paprotni i Andrzeja Tomickiego z Krzymowa. Czwarte miejsca zdobyły grono pedagogiczne i Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Szczepidle, panie Budna, Borowska i Chorzewska z Ladorudza, Janusz Morawski ze Szczepidła oraz Halina i Paweł Łuczakowie ze Szczepidła. Trzecie miejsce zdobyło sołectwo Brzezińskie Holendry, drugie sołectwo Genowefa, a pierwsze miejsce zdobyła rodzina Ciszewskich z Głodna.

    I w końcu konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. Tutaj trzecie miejsca zdobyły sołectwa Kałek i Genowefa. Drugie miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Brzeźna, a dwa pierwsze miejsca komisja przyznała Kołu Gospodyń Wiejskich ze Szczepidła i sołectwu Krzymów.

    Po rozstrzygniętych konkursach na scenie zaprezentował się zespół rockowy, a następnie gwiazda wieczoru, czyli grający latynoskie przeboje zespół Los Bomberos.

    Po ich występie można było podziwiać spektakularny pokaz Teatru Ognia, a dożynki zakończyła zabawa taneczna z didżejem.

    Dożynki zostały zorganizowane dwudziestego ósmego sierpnia w Szczepidle przez Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie i trzy sąsiadujące ze sobą sołectwa: Szczepidło, Zalesie i Brzezińskie Holendry.

    Szczepidło: By chleba nigdy nikomu nie zabrakło

    Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio

    Najczęściej przeglądane informacje:



    <<< Powrót do poprzedniej strony

    Kategorie informacji

    ˆ