Witaj w naszej gminie!
Aktualności
Sierżant sztabowa Natalia Stasiak-Chmielewska i młodszy aspirant Patryk Gdowik z komisariatu policji w Starym Mieście spotkali się z podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej w Paprotni.
| 04.10.2023 13:38
Urząd Gminy w Krzymowie informuje, że postanowieniem Komisarza Wyborczego w Koninie z dnia 16. maja 2023 roku w sprawie zmian w podziale gminy Krzymów na stałe obwody głosowania, został utworzony nowy obwód głosowania nr 6 w Paprotni.
| 04.10.2023 13:27
Jak zwykle na początku miesiąca, w formie grafiki przypominamy harmonogram wywozu odpadów.
| 04.10.2023 13:27
Wójt Gminy Krzymów ogłasza publiczną sprzedaż samochodu osobowego Peugeot Partner 1,6 diesel nr VIN VF3GJ9HWC95299014, nr rejestracyjny PKN SJ64, stanowiącą własność Gminy Krzymów.
| 04.10.2023 11:29
Urząd Statystyczny w Poznaniu, przypomina, że jeszcze w październiku br. na terenie całej Polski przeprowadzane jest badanie pilotażowe: Transport lekkimi pojazdami użytkowymi.
| 04.10.2023 09:04
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Poznaniu wydał dla powiatu konińskiego ostrzeżenie o silnym wietrze.
| 03.10.2023 16:35
Masz trudności w nauce? Czytanie ze zrozumieniem albo opanowanie reguł pisowni to dla Ciebie duży kłopot? A może jako rodzic dostrzegasz takie trudności u swojego dziecka? To mogą być pierwsze objawy dysleksji.
| 03.10.2023 12:58
Droga w Depauli już oficjalnie przekazana do użytku. Dzięki jej budowie powstało połączenie drogi powiatowej do Wyszyny z Drogą Krajową 92 poprzez drogę gminną ze Starych Paprockich Holendrów do Paprotni.
| 03.10.2023 09:54
ZUS - zaprasza na cykl webinariów, szkoleń i dyżurów. Informację o wydarzeniach w poszczególnych placówkach ZUS
| 02.10.2023 14:52
Informacje ogólne dotyczące regionu Gminy Krzymów
Charakterystyka regionu i obszarów oraz gminy
Podstawowe informacje dotyczące Urzędu Gminy Krzymów
Kadra Gminy Krzymów - stanowiska i funkcje
Skład Rady Gminy Krzymów
Sołectwa w Gminie Krzymów oraz ich sołtysi
Dane statystyczne dotyczące ludności
Herb Gminy Krzymów, jego znaczenie i historia
System Informacji Przestrzennej, położenie i baza adresowa
Zapobieganiu wykroczeniom porządkowym, dzielnicowi funkcjonariusze policji
Wywóz śmieci, utylizacja odpadów, harmonogramy i opłaty
Miesięcznik, gazeta regional;na - Wiadomości Gminy Krzymów
Nadchodzące wydarzenia, imprezy sportowe i kulturalne
Najważniejsze kontakty do instytucji i organów gminnych
Posłuchaj lokalnej stacji radiowej bezpośrednio przez internet
informacje o terminach składania wniosków o świadczenia, wnioski
Żłobek
Informacje o dofinansowaniu do wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji budynków mieszkalnych
http://bip.powiat.konin.pl/koninp/bip/powiat-i-wladze-powiatu/powiat/nieodplatna-pomoc-prawna.html?pid=15886
Informacje ogólne dotyczące regionu Gminy Krzymów
Zwiedzaj ciekawe obiekty turystyczne w naszej gminie
Zdjęcia lotnicze. Gmina Krzymów widziana z góry
Lokalizacja i położenie, sprawdź jak do nas dojechać
Filmy promujące walory turystyczne Gminy Krzymów
Gminne radio online
Włącz radio w nowym oknie
Odtwarzaj radio w zewnętrznym programie
Dzis w programie:
Nasze audycje:
03.03.2022 13:33
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeźnie dwudziestego siódmego marca uruchomiła zbiórkę artykułów pierwszej potrzeby dla uchodźców z Ukrainy. Trwała ona do drugiego marca. Tego dnia w Krzymowie zostało zorganizowane spotkanie w sprawie udzielania pomocy uchodźcom i tym, którzy zostali w Ukrainie. Tym samym rozpoczęła się gminna zbiórka darów.
Do remizy OSP w Brzeźnie mieszkańcy przynosili głównie żywność długoterminową, środki higieny osobistej i czystości. Druhowie przekazali je rodzinie z Brzeźna, która przyjęła pod swój dach uchodźców.
W Ukrainie trwa niesprowokowana i nieuzasadniona wojna, którą temu krajowi wytoczyła Rosja, a jej przywódca zapisał się na kartach historii jako spadkobierca Stalina i Hitlera.
Do Polski dotarły już setki tysięcy uchodźców, głównie kobiet i dzieci, a będzie prawdopodobnie więcej. Cały kraj organizuje dla nich pomoc. Od zbiórek artykułów pierwszej potrzeby po udostępnianie miejsc do zamieszkania.
W gminie Krzymów uchodźców przyjęły pod swój dach rodziny z Brzeźna, Paprotni i Genowefy. Rozpoczęła się też zbiórka darów dla uchodźców i tych, którzy nie opuścili Ukrainy.
Zbiórki przede wszystkim dla uchodźców prowadzą wszystkie szkoły działające w naszej gminie, publiczne i niepubliczne. Szkoły wyznaczyły godziny i osoby odpowiedzialne za te zbiórki. Nauczyciele informują o tym rodziców uczniów. W momencie, kiedy miejsce szkolnej zbiórki zapełni się darami, szkoła skontaktuje się z koordynatorem gminnym, który zorganizuje transport tych rzeczy do świetlicy wiejskiej w Paprotni (dawna remiza OSP), która stanie się ich gminnym magazynem i punktem dystrybucji.
- Z tych darów w pierwszej kolejności będą mogli korzystać uchodźcy przebywający na terenie gminy Krzymów. Muszę podkreślić, że wojewoda zaproponował, żeby w pierwszej kolejności te osoby były lokowane do punktów przygotowanych przez jego służby. Wiemy, że w województwie wielkopolskim jest dwieście dziesięć tysięcy miejsc noclegowych dla uchodźców. I osoby tam przebywające mają bardzo dobre warunki, jeśli chodzi o nocleg, wyżywienie, opierunek, o zapewnienie opieki medycznej. Osoby, które zgłoszą się do punktów informacyjnych i recepcyjnych są kierowane do tych miejsc. A dlaczego właśnie tam?
Po to, aby była jedna baza o osobach przebywających w Polsce, bo być może w późniejszym czasie ktoś, czy może nawet te rodziny będą chciały się odnaleźć. Więc będzie taka centralna ewidencja, w której będą spisane miejsca przebywania tych osób. To ważne dla tych rodzin, które być może w trakcie ucieczki zostały rozdzielone – mówi Danuta Mazur, Wójt Gminy Krzymów.
Jaka pomoc jest oczekiwana?
Odzież i okrycie: koce zwykłe i termiczne, śpiwory, podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej, materace, ubrania (nowe lub używane w dobrym stanie), płaszcze przeciwdeszczowe.
Środki higieny i czystości: płyny do kąpieli, pod prysznic, mydło, dezodoranty, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie, bielizna damska, męska, dziecięca, podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy i ręczniki papierowe, ręczniki (w tym z mikrofibry), worki na śmieci.
Żywność: woda, żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy, konserwy, makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik).
Inne: zapałki, zapalniczki, baterie, powerbanki, oświetlenie, w tym latarki, świece, zestawy pierwszej pomocy.
Podstawowe środki medyczne: witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie.
- Jeszcze raz przypomnę, że my zbieramy te dary, żeby mogli w pierwszej kolejności z nich korzystać uchodźcy przebywający na terenie gminy Krzymów. I takie osoby, które chciałyby z tego skorzystać, bardzo proszę, żeby zgłaszały się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzymowie, gdzie panie, już we współpracy z urzędem gminy, pojadą w wyznaczonym dniu do świetlicy w Paprotni, gdzie zostaną (dary – przyp. red.) rozdysponowane. A dopiero rezerwy, czyli te rzeczy, które nam zostaną z rozdzielenia, będziemy przekazywać do punktu zbiorczego w powiecie. Na ten cel została wyznaczona szkoła w Żychlinie. (Chodzi o Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych – przyp. red.). I stamtąd to będzie przekazywane dalej. My po rozmowie z powiatem wiemy również, że będziemy sobie przekazywać informacje, na przykład, że tu jest za dużo wody, oleju czy innych rzeczy, a gdzie indziej tego brakuje, w związku z czym ta pomoc będzie się rozprzestrzeniała. Ponieważ duże zbiórki już odnotowaliśmy w szkołach, a wiemy, że w Brzeźnie, Paprotni są uchodźcy, proponujemy, żeby jeśli to możliwe, kontaktować się z dyrekcjami tych szkół i już ci mieszkańcy tam, na bieżąco, mogą z tych darów korzystać – mówi Danuta Mazur.
Pomoc, przede wszystkim tym Ukraińcom, którzy zostali w swojej Ojczyźnie, organizuje też Koło Gospodyń Wiejskich Stowarzyszenie Aktywne Kobiety w Gminie Krzymów.
- Nawiązałyśmy współpracę z Fundacją Dominikanek „Dom Chłopaków w Broniszewicach”. Siostry mają też zakon w Żółkwi koło Lwowa. Tam paczki, które będziemy zbierać, wszystko będzie przesyłane bezpośrednio do nich, do Ukrainy. Już były tam wysłane cztery busy. Zawieźli to, co jest najpotrzebniejsze i taką listę otrzymujemy na bieżąco, żeby zawozić konkretne rzeczy, które są w danej chwili potrzebne – mówi Daria Sękowska ze stowarzyszenia.
Potrzebne są leki, przed wszystkim dla dzieci: syropy na kaszel, tabletki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe.
Żywność najlepiej z dłuższym terminem, konserwy, kisiele, budynie, baterie paluszki AAA i AA, lampki solarne, latarki nowe i używane, chusteczki nawilżone, opatrunki hemostatyczne do krwotoków, bandaże, gazy, plastry, maści rozgrzewające, leki przeciwbólowe, kostki do uzdatniania wody pitnej, turystyczne butle gazowe, zupki ekspresowe, karma dla psów sucha i w puszkach, Pampersy, podpaski, mleko w proszku dla dzieci i ręczniki.
Punkty zbiórek znajdują się w sklepie Emka w Krzymowie (były Lewiatan), kwiaciarni Zielony Zakątek w Krzymowie, można też zgłaszać się bezpośrednio do swoich sołtysów. Dodatkowo w sobotę, szóstego marca, harcerze będą prowadzić zbiórki w Twoim Markecie.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Uchodźcy przyjeżdżający na teren powiatu konińskiego:
Nieoczekujący zapewnienia noclegu i wyżywienia, powinni niezwłocznie zgłosić się do urzędu gminy w celu rejestracji w ewidencji ludności – ustawa o ewidencji ludności.
Potrzebujący zorganizowania zakwaterowania i wyżywienia za pośrednictwem gminy będą kierowani do Punktu Recepcyjnego zorganizowanego przez wojewodę.
Szczegółowe informacje na temat pobytu obywateli Ukrainy na terenie województwa wielkopolskiego dostępne są na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu http://www.poznan.uw.gov.pl/informacje-dla-obywateli-ua
Osoby przyjmujące uchodźców do prywatnych domów są zobowiązane do zgłoszenia takiego faktu w urzędzie gminy. Obecnie koszty pobytu w takim przypadku ponosi osoba przyjmująca.
Gmina Krzymów: Pomagamy uchodźcom i tym, co zostali w Ukrainie
Plik pochodzi z serwisu Ale!Radio
Copyright © 2019 - Gmina Krzymów
Wykonanie REPORTER